Novi val poskupljenja osnovnih životnih namirnica u BiH: Ko će preuzeti odgovornost
Početak godine u Bosni i Hercegovini donio je već viđeni scenario – rast cijena osnovnih namirnica. No, dok se domaća tržišta suočavaju s poskupljenjima, svjetske berze bilježe značajan porast cijena nafte. Šta to znači za potrošače u BiH?
Cijene nafte na svjetskim tržištima porasle su za više od četiri posto, a razlog leži u zabrinutosti oko snabdijevanja uslijed američkih sankcija Rusiji. Ova situacija već izaziva pitanje: hoće li rast cijena na svjetskom tržištu pogoditi i BiH?
Prema Milenku Boškoviću iz Udruženja prometnika naftnih derivata FBiH, cijene nafte su podložne geopolitičkim dešavanjima i zakonima ponude i potražnje. “Cijene se ne mogu dugoročno planirati”, ističe Bošković, podsjećajući da su i dalje na snazi ograničenja maloprodajnih marži.
Ekonomista Aziz Šunje smatra da trenutne sankcije SAD-a prema Rusiji neće značajno uticati na cijene nafte u BiH. Nafta je, kako objašnjava, berzanska roba čija cijena ne zavisi direktno od sankcija. No, zbog nepredvidivosti berze, uvijek ostaje prostor za oprez.
Cijene osnovnih namirnica već rastu
Dok nafta možda još nije značajno poskupila, cijene osnovnih životnih namirnica i usluga u BiH već su porasle. U usporedbi s prošlom godinom, cijene mnogih namirnica u EU su pale, dok je u BiH situacija obrnuta. Pitanje je koliko su te promjene opravdane i ko će preuzeti odgovornost za rast životnih troškova.
Ekonomista Svetlana Cenić podsjeća da su trgovci tu da posluju, a odgovornost za socijalnu politiku leži na Vladi. “Zamrzavanje cijena nije donijelo očekivane rezultate”, ističe Cenić.
Suočeni s svakodnevnim poskupljenjima, građani BiH sve teže podnose rast troškova života. “Podigli su osnovicu plata, ali su cijene hljeba i brašna odmah skočile”, kaže mlada majka Sana, dodajući da se sistemska rješenja ne naziru.
S obzirom na trenutna kretanja na globalnim tržištima i domaćem tržištu, rast cijena je izvjestan. Bez konkretnih sistemskih rješenja, čini se da će građani BiH i dalje nositi najveći teret promjena na tržištu.