Koliko su političari okrenuli leđa mladima: Da li je kreirana generacija nade ili generacija izgubljenih prilika?

EKONOMIJA Forbes BiH 30. dec 2024. 18:42
featured image

30. dec 2024. 18:42

Bosna i Hercegovina, zemlja duboko ukorijenjena u svojoj historiji i kulturnom bogatstvu, suočava se s ozbiljnim društvenim i ekonomskim izazovima. Mladi su u središtu ovih problema, suočeni s izborom između ostanka u zemlji i suočavanja s preprekama ili odlaska u potrazi za boljim životom. Ključno pitanje koje se postavlja jeste: jesu li mladi generacija nade koja će izgraditi bolju budućnost ili generacija odlaska čiji potencijal nepovratno odlazi u inostranstvo?

Izazovi s kojima se mladi suočavaju

Visoka stopa nezaposlenosti
Mladi u BiH suočavaju se s jednom od najviših stopa nezaposlenosti u Evropi. Prema podacima Svjetske banke, gotovo polovina mladih u dobi od 15 do 29 godina nema posao. Ova statistika ne samo da reflektira slabosti tržišta rada nego i stvara osjećaj besperspektivnosti među mladima. Nemogućnost pronalaska zaposlenja često je povezana s nepotizmom i političkim vezama, što dodatno demotivira one koji nemaju “prave kontakte”.

Nedostatak političke podrške mladima
Političari u Bosni i Hercegovini rijetko uključuju mlade u svoje programe ili političke strategije. Mnogi od njih vide mlade kao pasivnu grupu koja se lako zanemaruje, fokusirajući se prvenstveno na vlastiti politički interes ili dnevnu politiku. Nedostatak jasnih strategija za zapošljavanje mladih, poboljšanje obrazovanja i rješavanje njihovih problema ulijeva osjećaj da mladi nisu prioritet u ovoj zemlji. Jedan od primjera je nedostatak državnih inicijativa za sprječavanje odlaska mladih ili pružanje poticaja za povratak onih koji su već otišli.

Odliv mozgova
Fenomen “odliva mozgova” u BiH poprima alarmantne razmjere. Prema istraživanjima, čak 70% mladih razmišlja o trajnom napuštanju zemlje, a glavni razlozi su bolji uslovi za obrazovanje, rad i život u inostranstvu. Mnoge zapadne zemlje prepoznale su potencijal mladih iz BiH i nude im prilike za razvoj, dok vlasti u BiH ostaju nijeme na ovu krizu.

Politička nestabilnost i korupcija
Politička situacija u BiH dodatno pogoršava stanje. Korupcija, nepotizam i političke podjele utiču na povjerenje mladih u institucije. Za mnoge mlade, političari su simbol neuspjeha, a institucije se doživljavaju kao prepreka, a ne podrška u ostvarivanju njihovih ciljeva. Politički lideri rijetko nude konkretne planove za poboljšanje položaja mladih, čime dodatno produbljuju osjećaj apatije.

Nedostatak podrške u obrazovanju i stručnoj obuci
Obrazovni sistem u BiH često je neusklađen s potrebama tržišta rada. Mladima nedostaju prilike za praktičnu obuku, što ih ostavlja nepripremljenima za izazove modernog tržišta. Istovremeno, izostanak stipendija, mentorskih programa i državnih inicijativa dodatno otežava njihov razvoj.

Pixabay

Generacija nade: Mladi koji se bore za promjene

Preduzetništvo i inovacije
Usprkos svim izazovima, postoji značajan broj mladih koji odlučuju ostati i boriti se za promjene. Oni pokreću startupe, razvijaju IT industriju i stvaraju prilike za sebe i svoje zajednice. IT sektor u BiH pokazuje veliki potencijal za zapošljavanje, a mladi preduzetnici svojim idejama dokazuju da je moguće uspjeti čak i u teškim uslovima.

Društveni aktivizam
Građanski aktivizam, posebno među mladima, sve je izraženiji. Protesti za zaštitu rijeka, borba protiv gradnje mini hidroelektrana i zalaganje za ekološke vrijednosti samo su neki od primjera kako mladi pokušavaju mijenjati stvari. Njihova borba za pravdu i okoliš pokazuje njihovu odlučnost i vjeru u bolje sutra.

Pixabay

Kulturna scena i umjetnost
Mladi umjetnici i kreativci iz BiH sve više postižu uspjehe na međunarodnoj sceni. Njihov rad ne samo da promovira kulturu i tradiciju BiH, već i otvara vrata za međunarodnu saradnju i inspiraciju. Kroz muziku, film i književnost, mladi umjetnici često ukazuju na društvene probleme, istovremeno pružajući nadu za promjene.

Povratnici s novim vizijama
Iako mnogi mladi odlaze, neki se vraćaju nakon stjecanja obrazovanja ili iskustva u inostranstvu. Oni donose svježe ideje, moderni pristup poslovanju i želju da unaprijede zajednice iz kojih potiču. Njihov povratak pokazuje da promjena nije nemoguća, ali da zahtijeva veći angažman društva i institucija.

Šta je potrebno za zadržavanje mladih?

Političari moraju prepoznati važnost mladih za budućnost zemlje. Potrebne su jasne strategije koje uključuju zapošljavanje, obrazovanje i aktivno uključivanje mladih u donošenje odluka. Umjesto fokusiranja na političke podjele, lideri bi trebali ulagati u stvaranje perspektive za mlade generacije.

Državni programi za poticaje preduzetništva i startupa, kao i olakšice za mlade poduzetnike, mogli bi motivirati mlade da ostanu i stvaraju u BiH.

Pixabay

Modernizacija obrazovnog sistema i usklađivanje sa potrebama tržišta rada ključno je za stvaranje konkurentne radne snage. Također, potrebno je povećati broj stipendija, stručnih praksi i programa usavršavanja.

Mediji trebaju promovirati uspješne priče mladih koji su uspjeli u BiH. Pozitivni primjeri mogu inspirirati druge i pokazati da promjena dolazi iznutra.

Mladi u BiH su na prekretnici. S jedne strane, suočavaju se s izazovima poput nezaposlenosti, korupcije i političke nebrige. S druge strane, mnogi od njih pokazuju odlučnost, kreativnost i inovativnost. Hoće li mladi postati generacija nade ili generacija odlaska zavisi od svih nas – od političara koji trebaju preuzeti odgovornost, od društva koje treba pružiti podršku i od samih mladih koji trebaju vjerovati u svoje sposobnosti i potencijal ove zemlje.