Ko je i koliko povećao naknadu za topli obrok u BiH od 2025

featured image

23. jan 2025. 09:30

Dok je još uvijek neizvjesno da li će u bh. entitetu Republika Srpska biti povećana minimalna plata u 2025. godini, sa dosadašnjih 900 KM, na 1050 KM, koliko traže predstavnici Saveza sindikata RS, ovog mjeseca je došlo do povećanja naknade za topli obrok. Ona koja se radnicima isplaćuje u novcu, za svaki radni dan u 2025. godini iznosit će 11,13 KM neto, odnosno 18,24 KM bruto. Dosadašnji bruto iznos toplog obroka iznosio je 16,46 KM, a neto 10,04 KM po radnom danu, nakon odbitaka.

Do jedan posto prosječne neto plate

Kako su saopćili iz Saveza sindikata Republike Srpske, Sindikat i poslodavac mogu utvrditi i veći iznos naknade za topli obrok. Ukoliko radnik u toku mjeseca ima 22 radna dana, topli obrok mu iznosi 244,86 KM neto, ako kod poslodavca nije organizovana ishrana – pripremanje toplog obroka ili isporuka toplog obroka putem lica registrovanog za usluge keteringa. Ukoliko je ishrana organizovana putem keteringa ili se topli obrok priprema u vlastitim restoranima kod poslodavca, vrijednost neoporezivog toplog obroka u neto iznosu je 10,53 KM. Iz Saveza sindikata navode da je zakonska obaveza svih poslodavaca u realnom sektoru u Republici Srpskoj da isplaćuju naknadu troškova toplog obroka, ukoliko kod poslodavca nije organizovana ishrana. U slučaju obavljanja prekovremenog rada, dužeg od tri sata dnevno, radnik ima pravo na još jedan dodatni topli obrok.

U drugom bh. entitetu Federaciji BiH, isplata toplog obroka nije zakonski propisana. Radnik ima pravo na naknadu za ishranu, čija visina se određuje ugovorom o radu, pravilnikom, kolektivnim ugovorom ili odlukom poslodavca. U FBIH, naknada za ishranu neoporeziva je ako se isplaćuje u visini do jedan posto od prosječne neto plate isplaćene u FBiH. Naime, poreskim propisima na teritoriji FBiH nije propisan najniži iznos naknade za topli obrok i prijevoz već samo najviši neoporezivi iznos (1 posto prosječne plate u FBiH).

Neujednačena zakonska rješenja

Neki poslodavci u FBiH zadržali su praksu da isplaćuju fiksno osam KM po danu, a što je ostalo iz vremena kada je prosječna neto plata u FBiH iznosila 800 KM. Ukoliko bi se 1 posto primijenio na prosječnu neto platu u FBiH za, naprimjer novembar 2024. godine, kada je prema podacima Agencije za statistiku BiH prosječna mjesečna isplaćena neto plata po zaposlenome u pravnim osobama u BiH za novembar 2024. godine iznosila 1 406 KM, taj iznos bi bio i veći.

Foto: REUTERS/Eddie Keogh

Kada je o minimalnim platama riječ one nisu ujednačene na nivou BiH, već svaki entitet ovu oblast uređuje na svoj način, pa tako predsjednik RS-a Milorad Dodik predlaže da najniža plata ostane 900 maraka za jednostavnije poslove, za srednju stručnu spremu da bude povećana na 1.000 maraka, a za visoku stručnu spremu na 1.200 maraka. U FBiH od ove godine najniža plata za period od 01. januara do 31. decembra 2025. godine utvrđena je na neto iznosu od 1.000,00 KM. Mimalna primanja će biti veća od 1.200 KM, jer obuhvataju zbir minimalne plate, toplog obroka, sredstava koja su predviđena za prijevoz radnika, kao i drugih neoporezivih uplata.