Hoće li Trump pregovarati o carinama? Pauza od 90 dana dok ove zemlje traže pregovore

Predsjednik Donald Trump rekao je da će pauzirati na 90 dana najgori dio svojih sveobuhvatnih carina protiv drugih zemalja, navodeći spremnost zemalja da pregovaraju s njegovom administracijom umjesto da uzvrate protumjerama. Više od 75 zemalja obratilo se Bijeloj kući s namjerom da pregovara, a do tada je bilo nejasno koliko će tarife ostati na snazi dok se ti razgovori nastave.
Trump je donio odluku nakon što su njegove široke tarife na uvoz iz gotovo svih zemalja u srijedu stupile na snagu, izazvavši šokove na berzama i izazvavši globalni ekonomski haos.
Bijela kuća je saopćila da će sada postojati osnovna carinska stopa od 10% na uvezenu robu – umjesto viših stopa koje je administracija ranije nametnula mnogim zemljama – osim Kine, čiji će uvoz biti oporezovan po stopi od 125% nakon što je zemlja uvela carine za odmazdu na američku robu.
Iako je Trump u ponedjeljak rekao novinarima da ne planira nametnuti sveobuhvatnu pauzu carina, ipak je istakao da planira pregovarati s drugim zemljama, ističući da je otvoren za dogovor “ako možemo postići stvarno pošten i dobar dogovor za Sjedinjene Države”.
Glasnogovornica Bijele kuće Caroline Leavitt rekla je u utorak da je predsjednik naložio svom trgovinskom timu da vodi “prilagođene trgovinske pregovore sa bilo kojom zemljom koja se približi SAD”. Međutim, nije bilo jasno koliko će ti pregovori trajati, dok je ministar finansija Scott Bessent rekao za Fox Business da će to biti “užurban april, maj, a možda i jun”.
Bessent je danas potvrdio da će Trumpova administracija pregovarati sa drugim zemljama tokom ove 90-dnevne pauze, dodajući da će ti razgovori biti “prilagođeni” i “da će trebati vremena”.
“Bukvalno svaka zemlja želi da pregovara” o carinama, rekao je Trump u ponedjeljak, tvrdeći da strane zemlje “nude stvari koje mi ne bismo ni pomislili da tražimo”.
Koje su zemlje ponudile pregovore s Trumpom o carinama?
Južna Koreja : Trump je napisao na Truth Social mreži da je imao “odličan razgovor (telefonom)” sa vršiocem dužnosti predsjednika Han Duck-soo-om i da je postignut okvir za “veliki dogovor za obje zemlje”. Očekuje se da će sporazum uključivati vojne i druge netrgovinske teme. Koreja šalje delegaciju u SAD da nastavi pregovore.
Izrael : Premijer Benjamin Netanyahu (Netanyahu) posjetio je Trumpa u ponedjeljak u Bijeloj kući i rekao da će Izrael “vrlo brzo” eliminisati trgovinski deficit sa SAD, želeći da Izrael bude “model” kako pregovarati sa Amerikom. Međutim, Trump je do srijede ukinuo carine od 17 posto na izraelski uvoz.
Evropska unija : U srijedu je EU počela uvođenje kontratarifa na američki uvoz. Predsjednica EK Ursula von der Leyen rekla je da Evropa nudi tarife “nula za nula” na industrijsku robu i da je “uvijek spremna za dobar posao”. Trump je odbio ponudu, rekavši: “Ne, nije dovoljno dobra”.
Japan : Tramp je zatražio početak pregovora sa Japanom, a premijer Šigeru Išiba šalje delegaciju. Japan traži ukidanje carina od 24% na svoj izvoz i nudi koncesije u oblastima tečnog gasa, automobila, poljoprivrede i bezbednosti.
Bangladeš : Tražili su tromjesečno odlaganje carina od 37% i obećali “značajno povećanje” uvoza američke robe.
Kambodža : Obećali su da će smanjiti svoje carine na američku robu sa 35% na 5% ako SAD počnu pregovore o eliminaciji Trampovih carina od 49%.
Ujedinjeno Kraljevstvo : Britanci, kako je izvijestio Washington Post (Washington Post), očekuju sporazum o ukidanju Trumpove carine od 10% “u roku od nekoliko sedmica”, nudeći niže carine na američku robu i porezne olakšice.
Vijetnam : Komunistička partija Vijetnama je u pismu ponudila ukidanje svih carina na američku robu u zamjenu za 45-dnevnu pauzu na carine koje je uveo Trump, objavio je New York Times.
Indija : Indijski zvaničnici kažu da žele pregovore, a ne konfrontaciju. Zvaničnik je za Bloomberg rekao da traže “dijalog, a ne sukob”.
Tajvan : Predsjednik Lai Ching-te rekao je, kako prenosi Reuters, da neće uvesti kontratarife i želi “nulte carine” između SAD-a i Tajvana. Takođe je obećao da će povećati ulaganja u SAD.
Indonezija : Ministar ekonomije Airlangga Hartarto rekao je da će tražiti diplomatsko rješenje za tarife od 32 posto, prenio je Reuters.
Lesoto : Trump je uveo carinu od 50% ovoj maloj afričkoj zemlji koja izvozi traper za brendove poput Levi'sa. Delegacija je već planirana za Washington, piše Washington Post.
Australija : Premijer Anthony Albanese osudio je carine od 10% kao nepravedne jer Australija ne nameće carine na američku robu. Međutim, on neće uvoditi kontramjere i nastaviće pregovore.
Argentina : Predsjednik Javier Miley, Trumpov saveznik, pozdravio je carinu od 10% kao pobjedu. Sekretar za trgovinu i predstavnik Trumpa Jamieson Greer predvode pregovore, prenosi Associated Press.

Koliko će trajati pregovori?
Bessent nije dao jasan vremenski okvir. Nije poznato da li će pauza od 90 dana biti produžena ako pregovori ne budu završeni. Jamie Dimon iz JPMorgan Chasea rekao je da se takvi poslovi ne mogu brzo završiti jer su “veoma veliki i složeni”. Mnoge zemlje navode da još nisu dobile odgovor od Trumpove administracije.
Zanimljiva činjenica
Tramp je uveo carine čak i na nenaseljena ostrva, poput ostrva Herd i Mekdonald, australijskih teritorija na kojima žive pingvini. Sekretar trgovine Howard Lutnick branio je odluku kao nužnu kako bi se spriječilo da druge zemlje koriste teritorije kako bi zaobišle tarife.
Šta uprava kaže o tarifnim pregovorima?
Pauza dolazi nakon što su Trumpovi pomoćnici ranije tvrdili da predsjednik nije otvoren za dogovore. “Oni neće odustati”, rekao je Latnik za CNN. Trgovinski savjetnik Peter Navarro napisao je da “ovo nisu pregovori” – iako je sam Trump kasnije rekao da je voljan sklapati dogovore. U intervjuu za Fox News, Navarro je rekao da druge zemlje varaju “necarinskim trikovima” i da će morati učiniti dodatne ustupke.
Trump je ispunio predizborno obećanje da će uvesti ogromne carine kako bi vratio proizvodnju u SAD. Ekonomisti već dugo upozoravaju da će to uzrokovati rast cijena i naštetiti privredi – što se i događa: berza tone, a prognoze ukazuju na moguću recesiju. Tramp ipak ostaje dosljedan: “BUDI COOL! Sve će se dobro završiti”, napisao je u srijedu. “Ne smeta mi što prolazimo kroz ovo jer vidim prelijepu sliku na kraju.”
Alison Durkee, Forbes