Hoće li Trump pregovarati o carinama? Bijela kuća tvrdi da više od 50 zemalja želi da razgovara

Zvaničnici Trumpove administracije rekli su danas da se više od 50 zemalja obratilo u vezi sa pregovorima o predsjednikovim opsežnim carinama, navodno uključujući velike zemlje poput Indije, Izraela i Vijetnama, pošto je predsjednik nagovijestio da bi mogao biti spreman da postigne dogovore o snižavanju carina, iako neki njegovi pomoćnici to negiraju.
„Više od 50 zemalja se obratilo predsjedniku kako bi počele pregovore“, rekao je Kevin Hassett, direktor Nacionalnog ekonomskog savjeta Bijele kuće, za ABC News, tvrdeći da to zemlje čine jer „razumiju da one snose veliki dio tereta carina“.
Trump je prošle nedjelje uveo široke carine na uvoznu robu iz gotovo svih zemalja, što je uzdrmalo berze i izazvalo globalni ekonomski haos, dok ekonomisti upozoravaju da će carine dovesti do viših cijena za potrošače i mogu izazvati recesiju.
Dok je Kina odgovorila na Trumpovu najavu uvođenjem carina od 34% na američku robu, druge zemlje, prema više izvještaja, umjesto toga nastoje da pregovaraju s administracijom.
Bijela kuća je iznijela različita mišljenja o tome da li Trump može pregovarati sa drugim zemljama i smanjiti carine, pri čemu neki pomoćnici negiraju da su carine sredstvo za pregovore, dok je predsjednik u četvrtak rekao novinarima da carine SAD-u daju „veliku moć za pregovore“ i da bi mogao da ih ukine „ako neka zemlja kaže da će nam dati nešto što je fenomenalno“.

Koje zemlje su ponudile pregovore sa Trumpom o carinama?
- Kambodža: Ministarstvo trgovine Kambodže poslalo je pismo Trumpovoj administraciji u kojem se obavezuje da će smanjiti carine na američke proizvode sa 35% na 5%, nakon što je Tramp uveo carine od 49% na uvoz iz te zemlje — velikog proizvođača nekih američkih proizvoda, poput obuće — ukoliko SAD otvori razgovore o snižavanju carina.
- Evropska unija: Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen nagovijestila je da je Evropa „spremna da odgovori“ na Trumpove carine i može uvesti kontramjere, ali takođe nada se pregovorima, zadržavajući najavu o bilo kakvom trenutnom odgovoru i rekavši da je blok „uvijek spreman“ za razgovor.
- Ujedinjeno Kraljevstvo: Britanski zvaničnici vjeruju da bi mogli postići dogovor o ukidanju ili smanjenju Trumpovih carina od 10% na robu iz Velike Britanije „u roku od nekoliko nedjelja“, piše The Washington Post, jer je vlada već u pregovorima sa Trumpovom administracijom, nudeći sniženje carina na američku robu i pripremajući ponudu niže poreske stope za američke kompanije u Britaniji.
- Vijetnam: U pismu u subotu, Komunistička partija Vijetnama ponudila je ukidanje svih carina na američku robu u nadi da će Trumpova administracija privremeno pauzirati carine na vijetnamski izvoz, najmanje na 45 dana, kako bi se pregovaralo o smanjenju Trumpove carine od 46%.
- Indija: Indijski zvaničnici nagovijestili su da vjerovatno neće uvoditi velike odmazdne mjere, već da će pokušati da pregovaraju, a jedan neimenovani zvaničnik rekao je za Bloomberg da zemlja „traži dijalog, a ne konfrontaciju“.
- Tajvan: Predsjednik Lai Ching-te rekao je u nedjelju da Tajvan neće uvoditi odmazdne carine na američku robu i želi da pregovara sa Trampovom administracijom sa ciljem „nultih carina“ između SAD i Tajvana, piše Reuters, uz obećanje lidera da će povećati investicije Tajvana u SAD.
- Izrael: Premijer Benjamin Netanyahu trebalo bi da posjeti Trumpa u ponedjeljak, a Izrael je ukinuo carine na američku robu još prije Trumpove objave prošle nedjelje. Netanjahu je rekao da se nada da će Tramp ublažiti carinu od 17% na izraelski izvoz nakon njihovog sastanka.
- Indonezija: Glavni ekonomski ministar Indonezije Airlangga Hartarto rekao je u nedjelju da će zemlja težiti diplomatskom rješenju povodom carina od 32% koje je Tramp uveo, umjesto da uvodi kontramjere, piše Reuters, te planira da pošalje delegaciju u SAD kako bi pregovarala sa Trumpom.
Iznenađujuća činjenica
Trump je uveo carine čak i na nekoliko nenaseljenih ostrva ili mjesta sa samo nekoliko stanovnika, poput ostrva Herd i Mekdonald, teritorije Australije koju uglavnom naseljavaju pingvini. Vjerovatno će biti teže za te „zemlje“ da uopšte započnu bilo kakve pregovore o smanjenju carina. Lutnick je u nedjelju branio carine na te zemlje za CBS News, tvrdeći da su neophodne jer bi druge zemlje mogle pokušati da ih iskoriste kako bi zaobišle Trumpove mjere.
Šta kaže Trumpova administracija o pregovorima o carinama?
Iako je Trump nagovijestio da bi mogao da pregovara sa drugim zemljama o carinama, neki njegovi saradnici tvrde da predsjednik nije otvoren za dogovore – naročito ne u kratkom roku.
„Predsjednik se neće povući od onoga što je juče objavio. On se neće povući“, rekao je Latnik za CNN u četvrtak nakon objave carina, dodajući za CNBC, „ne mislim da će se riječ ‘izuzeće’ uopšte koristiti. Mislim da to ne postoji.“
Lutnik je tu tvrdnju ponovio u nedjelju za CBS News, rekavši: „Nema odlaganja [stupanja carina na snagu], one će definitivno ostati na snazi danima ili nedjeljama.“
Ministar finansija Scott Bessent takođe je u nedjelju za NBC News odbacio mogućnost da predsjednik ukine carine na druge zemlje u kratkom roku, rekavši da trgovinski deficit „nije nešto što se može riješiti pregovorima za nekoliko dana ili nedjelja.“
Trumpov trgovinski savjetnik Peter Navarro prethodno je slično izjavio za CNBC, rekavši prošle nedjelje: „Da budem potpuno jasan. Ovo nisu pregovori… ovo je nacionalna vanredna situacija.“
U intervjuu za Fox News u nedjelju, Navaro je pokazao nešto veću spremnost za pregovore, ali je osudio ono što je nazvao „necarinskim varanjima“ od strane drugih zemalja. On je naglasio da će zemlje morati da učine ustupke koji prevazilaze samo smanjenje carina na američku robu – poput ukidanja poreza na dodatu vrijednost (PDV) ili prestanka politike, poput evropskog odbijanja uvoza američkog mesa.
„Uvijek smo spremni da slušamo… ako želite da dođete i pričate s nama“, rekao je Navaro o pregovorima sa SAD.
Trump je u srijedu uveo široke carine na druge zemlje, ispunjavajući dugogodišnje predizborno obećanje da će uvesti carine na stranu robu kako bi vratio proizvodnju u SAD. Predsjednikov plan su već dugo kritikovali ekonomisti, koji upozoravaju da će bilo kakve carine povećati cijene za potrošače i nanijeti štetu američkoj ekonomiji – scenario koji je počeo da se odvija nakon što je Trump objavio mjere, kada su berze pale, a ekonomisti prognoziraju moguću recesiju.
Trump i dalje čvrsto brani svoj ekonomski plan, uprkos haosu koji su carine izazvale, rekavši u subotu na Truth Social-u da su njegove carine „ekonomska revolucija“ i da Amerikanci treba da „izdrže“. „Neće biti lako, ali krajnji rezultat će biti historijski“, napisao je Tramp. „Učinićemo da Amerika ponovo bude velika!!!“
Alison Durkee, Forbes
Will Trump Negotiate Tariffs? White House Claims Over 50 Countries Want To Talk