Mogu li američke carine učiniti ekonomije Bliskog istoka konkurentnijim?

featured image

7. apr 2025. 08:13

Novi plan Donalda Trumpa o uvođenju opštih carina mogao bi iz korijena promijeniti globalnu trgovinu, a ekonomije Bliskog istoka – posebno one koje se bore s visokim dugovima, inflacijom i slabim industrijskim sektorom – mogle bi imati i neočekivanu korist.

Američki predsjednik uveo je 10% carine na svu robu koja ulazi u Sjedinjene Američke Države, kao i dodatne carine do 60% na proizvode iz Kine. Ovaj pristup, koji nazivaju ekonomskim nacionalizmom, mogao bi destabilizirati lance snabdijevanja, ali bi istovremeno mogao otvoriti prostor za nove izvoznike.

REUTERS/Phil Noble

Potencijalna prilika za Bliski istok

Za ekonomski opterećene zemlje poput Egipta, Tunisa i Jordana, Trumpove mjere bi mogle predstavljati šansu. Kako globalne kompanije budu tražile alternativne partnere van Kine, neke arapske zemlje s nižim troškovima rada mogle bi postati atraktivnije destinacije za ulaganja i proizvodnju.

Ekonomista iz Egipta, dr. Mohamed El Dahshan, kaže za Middle East Eye:
„Trumpove carine ne bi automatski učinile ekonomije Bliskog istoka konkurentnijim, ali ako zemlje poput Egipta iskoriste trenutak za provođenje reformi i jačanje lokalne proizvodnje, mogle bi profitirati.“

Hladan tuš za globalizaciju

Trumpov pristup je suprotan od tradicionalnog ekonomskog liberalizma i postavlja nove prepreke globalnoj trgovini. Ukoliko ponovo preuzme Bijelu kuću, njegova politika bi mogla ojačati protekcionističke trendove, a to bi posebno pogodilo zemlje u razvoju koje ovise o izvozu u SAD.

Izazovi ostaju

Uprkos mogućim šansama, ekonomije Bliskog istoka suočene su s ozbiljnim izazovima – visoka nezaposlenost, politička nestabilnost i korupcija i dalje usporavaju razvoj.
„Carine mogu stvoriti prostor za konkurenciju, ali bez unutrašnjih reformi, to ostaje samo potencijal koji neće biti iskorišten“, dodaje El Dahshan.