Šta donosi World Trade Center Sarajevo i kako utiče na vjetrokoridore?
World Trade Center (WTC) Sarajevo nije samo arhitektonski projekt, već i inicijativa koja otvara vrata globalne trgovine za Bosnu i Hercegovinu. Početak gradnje ove ambiciozne strukture očekuje se krajem sljedeće godine, a sama operativna mreža usluga trebala bi zaživjeti već početkom 2024. godine. O projektu, licenciranju i značaju WTC-a za BiH govori Zoran Puljić, predsjednik Nadzornog odbora WTC Sarajevo.
“Ovo je predivna vijest za BiH. Mi smo prva firma u bivšoj Jugoslaviji koja je dobila ovu prestižnu licencu. Proći kroz stroge kriterije u vezi s nekretninama i ponudom usluga, kao i osigurati sredstva za visoku cijenu licence, bio je veliki izazov,” kaže Puljić.
WTC Sarajevo postaje dio mreže prisutne na preko 300 lokacija u 89 zemalja, pružajući bh. privredi priliku za ravnopravan ulazak na globalno tržište.
World Trade Center će osim infrastrukturnog objekta ponuditi brojne usluge usmjerene na povezivanje bh. kompanija s partnerima širom svijeta.
Primjer: lokalne kompanije koje žele poslovati u Maleziji mogu putem WTC mreže ostvariti direktan kontakt s pouzdanim partnerima, uz podršku globalnog brenda koji garantuje povjerenje.
“Naš cilj je da unaprijedimo ekonomiju BiH kroz kreiranje kvalitetnih radnih mjesta i olakšavanje pristupa međunarodnim tržištima,” ističe Puljić.
Puljić je odbacio spekulacije o lokaciji gradnje: “Zgrada se neće graditi na Vilsonovom šetalištu, već u ulici Zmaja od Bosne, preko puta Kasarne Maršala Tita. Zgrada će imati tri segmenta visine prizemlje +5, prizemlje +9 i prizemlje +12 spratova, što je u skladu s postojećim objektima u okolini.”
Posebna pažnja posvećena je zaštiti vjetrokoridora i ekološkim standardima – objekat će imati zelene krovove i fasade, što doprinosi energetskoj efikasnosti i smanjenju zagađenja.
WTC Sarajevo je više od poslovne zgrade – to je alat za jačanje lokalne ekonomije i promicanje BiH na globalnoj sceni. Partnerstvo između privatnog sektora i međunarodnih organizacija osigurava da ovaj projekt ima dugoročan pozitivan utjecaj.
Planirana gradnja trebala bi trajati tri godine, a očekuje se da će završetak donijeti značajne ekonomske i društvene benefite za Sarajevo i cijelu BiH.