Musk će se povući iz vlade i vratiti biznisu?

Američki predsjednik Donald Trump najavio je svom najužem krugu saradnika, uključujući članove njegovog kabineta, da će se Elon Musk (Elon Musk) u narednim sedmicama povući sa svoje trenutne uloge ključnog vladinog partnera, sveprisutnog promotera i “mojnika” u Washingtonu, prenosi Politico.
Predsjednik je i dalje zadovoljan Muskom i njegovom inicijativom Odjela za vladinu efikasnost (DOGE), ali obojica su posljednjih dana odlučili da će uskoro biti vrijeme da se Musk vrati svom poslu i preuzme sekundarnu ulogu, tvrde trojica Trumpovih insajdera koji su zatražili anonimnost kako bi razgovarali o razvoju njihove veze.
Muskovo povlačenje dolazi u trenutku kada su neki članovi Trumpove administracije, kao i mnogi saveznici izvan nje, postali frustrirani njegovom nepredvidljivošću i sve više ga vide kao političku odgovornost – dinamika koja je dodatno naglašena u utorak, kada je konzervativni sudac kojeg je Musk glasno podržavao izgubio izbore za Vrhovni sud Wisconsina od 10 bodova.
Ovo predstavlja oštar zaokret u odnosima između Trumpa i Muska od prije mjesec dana, kada su zvaničnici Bijele kuće i njihovi saveznici tvrdili da je Musk “ovdje da ostane” i da će Trump pronaći način da zaobiđe ograničenje od 130 dana.
Jedan visoki zvaničnik administracije rekao je da će Musk vjerovatno zadržati neformalnu savjetodavnu ulogu i povremeno se pojavljivati u Bijeloj kući. Drugi je upozorio da se oni koji misle da će Musk potpuno nestati iz Trumpove orbite “zavaravaju”.

Prema insajderima, tranzicija će se vjerovatno poklopiti s krajem Muskovog mandata kao “posebnog državnog službenika”, statusa koji ga je privremeno izuzeo od određenih etičkih i zakonskih ograničenja vezanih za sukob interesa. Taj period od 130 dana trebao bi isteći krajem maja ili početkom juna.
Muskovi branioci unutar administracije smatraju da je pravo vrijeme za tranziciju, jer smatraju da on više ne može mnogo “rezati” u vladinim agencijama, a da ne kopa previše duboko.
Međutim, mnogi drugi ga opisuju kao nepredvidivu silu koju je teško kontrolisati koja ima problema da saopštava svoje planove članovima kabineta i Bijeloj kući, na čelu sa šeficom osoblja Susie Wiles, često ih izbacujući iz kolosijeka neplaniranim i neusklađenim objavama na Platformi X — uključujući dijeljenje neostvarenih i nekoordiniranih planova koji su koordinirani sa federalnim snagama.
Politička prijetnja koju Musk predstavlja bila je posebno evidentna u utorak, kada su demokrate iskoristile njegovu investiciju od oko 20 miliona dolara na izborima u Wisconsinu, nazvavši to svojevrsnim referendumom o polarizirajućem milijarderu.
Trump je, međutim, već počeo da ublažava tranziciju – uključujući i na sastanku vlade 24. marta, kada je rekao prisutnima da će Musk otići iz administracije, prema jednom insajderu koji nije bio prisutan, ali je bio informiran o sastanku. Visoki zvaničnik administracije potvrdio je da je Trump tada govorio o Muskovom penzionisanju, piše Politico.
Odmah nakon te objave, Trump je pozvao novinare i kamere na kraj sastanka, gdje je pohvalio Muska koji je prisustvovao noseći crvenu MAGA kapu. Članovi kabineta – od kojih su se mnogi sukobili s Muskom prethodnih sedmica zbog njegovog grubog pristupa reformama – tada su se utrkivali da hvale njegovu kampanju za smanjenje birokratije.
“Ilone, želim da ti se zahvalim – znam da si prošao kroz mnogo toga”, rekao je Tramp, misleći na pretnje smrću i vandalizam prema Teslinim vozilima, pre nego što ga je nazvao “patriotom” i “prijateljem”.
Obojica su tada javno nagovijestila tranziciju.
Trump je u ponedjeljak navečer rekao novinarima da će “Elon htjeti da se vrati u svoju kompaniju u nekom trenutku”, dodajući: “Želi to. Zadržao bih ga koliko god mogu”.
“Kao što je predsjednik rekao, Bijela kuća bi željela da Elon ostane što je duže moguće”, rekao je portparol Bijele kuće Harrison Fields u utorak kada su rezultati izbora stigli iz Wisconsina. “Ilon je bio ključan u provođenju predsjednikovog dnevnog reda i nastavit će s tim radom dok predsjednik ne odluči drugačije.”
Međutim, mnogima u Trumpovom najužem krugu sve je lakše što će Musk uskoro odstupiti sa svoje središnje uloge i da bi DUGA serija iznenađenja – koja je uključivala sve, od e-mailova za vikend u kojima se zahtijevalo da svi federalni radnici navedu rezultate svog rada, do slučajnog otkazivanja programa za prevenciju ebole – konačno mogla biti gotova.
A to ništa ne govori o njihovoj zabrinutosti zbog Muskove političke štete, jer je on postao simbol oko kojeg se okupljaju podijeljeni demokrati.