Kako je proizvođač borbenih dronova za tri godine postao milijarder

BIZNIS Forbes 11. dec 2024. 13:31
featured image

11. dec 2024. 13:31

Helsing je kompanija vrijedna 4,5 milijardi dolara koja obećava da će transformirati evropsku vojsku softverom, a ne hardverom. Sada je promijenio kurs i planira flotu borbenih dronova.

Kada je izvršni direktor i suosnivač Helsinga Torsten Reil stupio na scenu na tehnološkoj konferenciji u londonskoj crkvi koja se pretvorila u prostor za događaje prošlog septembra, njegova vizija za 4,5 milijardi dolara vrijednog pokretača za odbranu bila je jasna. “Mi nismo hardverska kompanija. Bavimo se softverom. To je sve što radimo”, rekao je.

Iz softvera

Navedena prezentacija se značajno razlikovala od prezentacija drugih startup preduzetnika iz oblasti odbrane, kao što su osnivač Andurila, milijarder Palmer Luckey , ili Ryan Tseng iz Shield AI, koji žele da naprave svoje rakete i dronove i na kraju izazovu odbranu. divovi poput Raytheona ili Lockheed Martina.

Umjesto toga, Reil je rekao da će se Helsing fokusirati isključivo na softver i osnažiti europsku vojsku i proizvođače oružja umjetnom inteligencijom. „Uglavnom se radi o dodavanju novih mogućnosti postojećim sredstvima“, objasnio je Reil, bivši programer video igara, na drugom događaju 2022.

… za dronove

Sada se okrenuo za 180 stepeni. Helsing je nedavno predstavio HX-2, dron sa dometom od 80 kilometara koji može tražiti mete u jatima i uništavati oklopna vozila. “Ako rasporedite dronove HX-2 u velikom broju duž granica, oni mogu poslužiti kao snažan štit protiv upada neprijateljskih kopnenih snaga”, rekao je Niklas Köhler , suosnivač Helsinga.

Glasnogovornik Helsinga Peter Quentin rekao je da je kompanija nedavno počela proizvodnju dronova HX-2 u Njemačkoj, dodajući da će biti jeftiniji od uporedivih sistema. Riel je prošle sedmice rekao za Bloomberg da planiraju proizvoditi desetine hiljada ovih uređaja godišnje.

Helsing planira da proizvodi desetine hiljada aviona HX-2 godišnje.

Helsingova promjena uslijedila je nakon niza ugovora koje je kompanija potpisala s evropskim proizvođačima oružja kao što su njemački proizvođač tenkova Leopard Rheinmetall, proizvođač aviona Airbus i švedska Saab grupa. Suosnivači Helsinge Reil, Köhler i Gundbert Scherf predstavili su investitorima svoju umjetnu inteligenciju, koja je korištena za nadogradnju radarskog sistema Saabovih borbenih aviona Gripen i za modernizaciju Eurofighter aviona njemačkog ratnog zrakoplovstva.

Helsing, čiji je jedan od osnivača Gundbert Scherf, do sada je prikupio oko 800 miliona dolara rizičnog kapitala Foto: PROFIMEDIA

Zašto preokret?

“Helsing je počeo da dizajnira i pravi sopstvene dronove jer nije mogao da pronađe proizvod koji ispunjava potrebne specifikacije”, rekao je jedan investitor, koji je želeo da ostane anoniman da slobodno govori. “Nema izvanrednih proizvoda u ovoj oblasti, svi dronovi su prilično slični, iskorak se može postići samo umjetnom inteligencijom i autonomijom”, naglasio je. “Ako želite unijeti umjetnu inteligenciju u svijet dronova, potrebna vam je vertikalna kontrola.”

Portparol Quentin je negirao da je Helsing imao problema s pronalaženjem partnera. „Radimo sa industrijom u svim oblastima u kojima možemo implementirati istinski softverski definisane pristupe. Međutim, kada to nije moguće, jednostavno odbijamo da sklapamo podugovore.”

U julu su prikupili skoro pola milijarde

Investitori su uložili više od 100 milijardi dolara u odbrambene startape od 2019. godine, prema podacima kompanije Pitchbook, ali samo Anduril, koji je ove godine prikupio 1,5 milijardi dolara uz procjenu od 14 milijardi dolara, ima slična sredstva kao Helsing.

Procjena Helsinga porasla je na 4,5 milijardi dolara u julu nakon što je prikupio 480 miliona dolara.

Procjena Helsinga porasla je na 4,5 milijardi dolara u julu ove godine nakon što je prikupio 480 miliona dolara od američkih fondova rizičnog kapitala General Catalyst and Accel u dogovoru koji je prvi objavio Forbes. Helsing je ranije prikupio 325 miliona dolara od investitora, uključujući Spotify milijardera Daniela Eka , počevši od 2021.

Jaka konkurencija

Najcjenjeniji evropski startup u sektoru odbrane sada ulazi u izuzetno konkurentno okruženje. Osim kineskih dronova koji dominiraju tržištem, Helsing se također suočava sa sve intenzivnijom bitkom sa američkim kompanijama kao što su Anduril, Shield AI i Skydio, koji već godinama proizvode male dronove za jednokratnu upotrebu. Takođe bi mogao da se uključi u sferu interesa svojih partnera, kao što su Saab, Airbus i francuski proizvođač raketa MBDA, koji imaju svoje programe za dron.

Odbrambeni startupi suočili su se s velikim izazovima u dovođenju svojih dronova u borbu u Ukrajini, budući da je ukrajinska vojska imala veliki uspjeh u izradi hiljada dronova sa gotovim komponentama. Svakodnevno zakrpanje i ažuriranje u blizini linija fronta pomoglo im je da imaju prednost u borbi s Rusijom kada je u pitanju ometanje radio signala i GPS tehnologija koja omogućava dronovi da se kreću i primaju upute od operatera. Nivo ometanja je toliko intenzivan da ruske i ukrajinske snage sada koriste dronove pričvršćene na optičke kablove kroz koje ih operateri ručno vode.

Dronovi proizvedeni u SAD-u bili su manje efikasni, a mnogi su se srušili ili pokvarili.

Ipak, kompanije kao što su Shield AI i AeroVironment potpisale su ugovore za isporuku dronova ukrajinskom Ministarstvu odbrane, a njemački Quantum Systems proizvodi svoje dronove u Kijevu.