Hoćemo li ponovo piti skuplju kafu? Cijene najpopularnijih sorti dostižu historijski maksimum

featured image

5. dec 2024. 15:49

Cijena kafe ne prestaje rasti. Na svjetskom tržištu dosegla je najviši nivo u gotovo 50 godina, i to najviše zbog nepovoljnih vremenskih uslova, klimatskih promjena i trgovinskih politika koje unose dodatnu neizvjesnost. A, ona koja će sigurno dodatno zatalasati tržište kafe je najava američkog predsjednika Donalda Trumpa da će uvesti carine na uvoz iz Meksika, koji je ključni dobavljač arabice za tržište SAD. Ovim potezom na gubitku će biti i proizvođači i potrošači jer će se suočiti sa povećanjem troškova.

Najpopularnija sorta kafe, Arabica, na njujorškoj berzi trenutno se prodaje po rekordnih 320,10 centi po funti, što je najviša cijena od 1977. godine.

Klimatske promjene

Brazil, kao najveći proizvođač kave na svijetu, suočava se s teškim posljedicama klimatskih promjena. Šumski požari i krčenje šuma u amazonskoj prašumi uzrokuju sušu, koja negativno utječe na poljoprivredne prinose, uključujući kavu. Gubitak šuma smanjuje količinu vlage u atmosferi, pogoršavajući sušu i degradaciju zemljišta.

Uzgoj kafe ponovo pred izazovom, Foto: Reuters

“U slučaju kafe Arabica, zabrinutost je zbog lošeg uroda u Brazilu, najvažnijoj zemlji proizvođaču, sljedeće godine zbog suše”, rekao je glasnogovornik njemačke Commerzbank, a prenosi Reuters.

S druge strane Vijetnam, najveći svjetski proizvođač Robusta kave, doživljava najgoru sušu u posljednjih deset godina. I ovo je dovelo do značajnog smanjenja prinosa, čime se dodatno pojačava globalna nesigurnost u opskrbi kafom.

Arabica kafa čini većinu globalne proizvodnje (60-70 posto) i popularnija je zbog svog blažeg okusa. Robusta (30-40 posto proizvodnje) je otpornija na štetočine, ali manje cijenjena zbog jačeg, gorčeg okusa. Ipak, zbog klimatskih promjena i smanjenja prinosa, cijena Robuste raste, dostižući rekordne nivoe.

Cijena robustinih zrna na londonskoj berzi iznosi trenutno 5200 dolara po toni, nakon što je u septembru zabilježila historijski rekord od 5829 dolara.

Foto: Reuters

Smanjenje prinosa

Sve ono što se dešava globalno prelijeva se i na male zemlje, te već sada postoji bojazan da bi kafa mogla biti skuplja kako u kafićima i restoranima tako i u maloprodaji.

Iako su neka tržišta djelimično zaštićena dugoročnim ugovorima i zalihama, očekuje se da će krajnji potrošači u bliskoj budućnosti osjetiti posljedice.

Zbog povećanih troškova proizvodnje i smanjenih prinosa, velike kompanije poput Nestléa već planiraju povećanje cijena i smanjenje veličine pakiranja svojih proizvoda. Ovo će se odraziti na krajnje potrošače, dok su mali uzgajivači najviše pogođeni.

“Kafa je kanarinac u rudniku ugljena za klimatske promjene i njihov učinak na poljoprivredu”, rekla je za The Canadian Presse Elizabeth Shapiro-Garza, vanredna profesorica ekološke politike i upravljanja na Univerzitetu Duke . “Ako volite svoju šoljicu kafe ujutro, klimatske promjene će apsolutno utjecati na kvalitetu, dostupnost i cijenu te šoljice kafe.”