Bh. kompanija obara rekorde: Sarajevski aerodrom ostvario najveći rast broja putnika u regiji
Avio saobraćaj u glavnom gradu Bosne i Hercegovine doživljava nove rekorde. Sarajevski međunarodni aerodrom u augustu ove godine prevezao je 259.017 putnika i time ostvario najveći promet u svojoj historiji. Ova brojka nastavak je poslovnog rasta Aerodroma posljednjih mjeseci, što je i rezultat uvođenja novih aviokompanija i linija prema novim inozemnim destinacijama. Kako su ranije sa Sarajevskog aerodroma BiH pojasnili za Forbes BiH, na Međunarodnom aerodromu Sarajevo trenutno operira 27 aviokompanija koje redovnim ili charter linijama povezuju Sarajevo sa oko 32 evropske i svjetske destinacije:
Austrian Airlines- Beč, Air Serbia -Beograd, Croatia – Zagreb, Turkish Airlines- Istanbul, Swiss – Cirih, Lufthansa – Frankfurt, Eurowings- Stuttgart, Keln, Kuwait Airways – Kuwait City, Jazeera Airways – Kuwait City, Air Arabia – Sharjah, Air Cairo -Hurghada, SAS – Copenhagen, Lot polish – Varšava, Wizz Air Abu Dhabi – Abu Dhabi, SunExpress- Izmir, Antalyja, Flynas- Jeddah, Rijadh, Flyadeal – Rijad, Qatar – Doha, AJET – Antalya, Aegean-Skoplje, Atina, Ryanair – Milano, Memmingen, Brisel, London, Solun, Norwegian- Stockholm, Oslo, Flydubai – Dubai, NouvelAir Monastir – Tunis, Wizz Air UK – London, Gulf Air – Manama i Pegasus Istanbul, a krajem oktobra trebala bi biti uvedena aviolinija Sarajevo-Rim koju će obavljati aviokompanija Wizz Air.
Do augusta prevezeno 1.251.159 putnika
Ova impresivna brojka iz augusta predstavlja rast od 24,2 posto u poređenju sa istim mjesecom prošle godine. Kako prenosi portal Ex-Yu Aviation, tokom prvih sedam mjeseci ove godine kroz aerodrome u našoj regiji, prošlo je 19,9 miliona putnika, od čega je najveći godišnji rast broja putnika ostvario Sarajevski aerodrom. Na drugom mjestu je aerodrom Tivat, a na trećem aerodrom Zagreb.
Od januara do augusta ove godine, Sarajevski aerodrom je primio ukupno 1.251.159 putnika, što je povećanje od 33,3 posto u odnosu na prošlu godinu.
Regionalno, aerodrom “Nikola Tesla” u Beogradu je prema Ex-Yu Aviation-u zadržao lidersku poziciju među aerodromima u regiji, sa 4,6 miliona putnika zabilježenih do kraja jula, što ga svrstava na 70. mjesto među najprometnijim aerodromima u Evropi. Aerodrom u Zagrebu zauzeo je drugo mjesto sa 2,4 miliona putnika, dok je treće mjesto pripalo prištinskom aerodromu, kroz koji je prošlo 2,2 miliona putnika.
Kako su poslovala evropska tržišta?
Sa više od milion dodatnih putnika do kraja jula u odnosu na prošlu godinu, Hrvatska je najbrže rastuće tržište bivše Jugoslavije u 2024. prema broju dodanih putnika.
Međutim, nekoliko aerodroma u regiji bilježi pad prometa. Niški aerodrom zabilježio je pad od 27,1 posto u julu u odnosu na isti mjesec prošle godine, dok su Tuzla, Banjaluka, Skoplje, Ohrid, Osijek i Rijeka također zabilježili smanjenje broja putnika.
Sva evropska tržišta zabilježila su međugodišnji rast tokom prvih sedam mjeseci godine. Iznimke su bile Bjelorusija, Rusija i Armenija Londonski Heathrow ostaje najprometniji aerodrom u prvoj polovini godine sa 47,83 miliona putnika, dok je Istanbul sa 45,72 miliona putnika na drugom mjestu. Slijede Pariz Charles de Gaulle sa 39.852.446 putnika, Amsterdam sa 38.102.445, Madrid sa 37.825.412 putnika, Frankfurt sa 34.795.519, Barselona sa 31.454.477, Rim Fiumicino sa 27.550.990, London Gatwick sa 24.479 .101, te Istanbul Sabiha Gokcen sa 23.660.247 putnika. Uprkos rastu prometa, četiri od deset najprometnijih aerodroma u Evropi (Pariz, Amsterdam, Frankfurt i London) još uvijek nisu dostigli nivo iz 2019. godine.