Bankrot Avona: Dugovi i talas tužbi zbog proizvoda na bazi talka potresaju kozmetičkog giganta
Avon Products Inc., vlasnik kozmetičkog giganta Avon, koji posluje u Velikoj Britaniji, Evropi i Latinskoj Americi, podnio je zahtjev za bankrot, kako bi se riješio dugova i rastućeg broja sudskih tužbi, zbog sastojka talca u svojim proizvodima, za koji se tvrdi da je opasan po ljudsko zdravlje. Kako javlja britanski “Guardian”, zahtjev za stečaj je podnesen u skladu sa Poglavljem 11, američke verzije stečajnog postupka, koji omogućava kompanijama restrukturiranje umjesto likvidacije.
Avon Products Inc. (API), podružnica brazilske kompanije Natura koja je 2020. godine preuzela Avon izvan Sjeverne Amerike, izjavila je kako će ovaj proces pomoći u rješavanju nagomilanih dugova. Kompanija je također naglasila da međunarodne operacije Avona neće biti pogođene ovim stečajem u SAD-u, te će nastaviti s redovnim poslovanjem. Američki brend Avon, koji je u vlasništvu korejskog giganta LG Household & Health Care Ltd., nije obuhvaćen stečajnim postupkom, budući da je Avon Products zapravo holding kompanija.
Puderi za lice i tijelo
Korijen finansijskih problema Avona leži u sporu oko talka, mineralnog sastojka prisutnog u brojnim kozmetičkim proizvodima, posebno u puderima za lice i tijelo. Talk, poznat po svojim apsorbujućim svojstvima i mekoći, decenijama je bio ključni sastojak u mnogim preparatima za njegu kože. No, prirodni talk može sadržavati tragove azbesta, opasne supstance koja je kancerogena za ljudski organizam.
Zabrinutost zbog talk pudera eskalirala je posljednjih godina kada su istraživanja povezala talk sa povećanim rizikom od raka jajnika i drugih oblika karcinoma kod osoba koje su redovno koristile ove proizvode. Brojni korisnici Avona i drugih kozmetičkih brendova podnijeli su tužbe tvrdeći da su talk puderi koje su koristili doprinijeli razvoju ozbiljnih zdravstvenih problema.
Avon Products Inc. već je potrošio 225 miliona dolara na odbrane od tužbi za oboljenja i isplate nagodbi. Javno je obznanio kako više nema sredstava da plati troškove koji mogu proizaći iz još 386 slučajeva povezanih sa talcom. Međutim, Avon nije jedina kompanija koja se suočila sa talasom tužbi zbog proizvoda od talka.
Industrija kozmetike preispituje upotrebu talka
Osim Avona sa optužbama su se suočile i druge kompanije, Reuters je naime još 2018. godine objavio svoje istraživanje u kojem je navedeno da “Johnson & Johnson”, godinama znao kako se talku nalaze azbestne tvari.
Ključni dobavljač talka koji se koristi u dječjem puderu ove komapnije, Imerys Talc America, američka jedinica francuske grupe Imerys SA, saopćio je da je podnio zahtjev za bankrot jer nema dovoljno financijske moći da se odbrani od gotovo 15.000 tužbi zbog svog mineralnog proizvoda talka, koji se koristi u kozmetici.
Imerys i J&J više su puta odbacili optužbe o talku, rekavši da su brojne studije i testovi regulatora širom svijeta pokazali da je njihov talk siguran.
Chanel je također bio optužen za povezanost sa talkom, nakon što je jedna korisnica u Los Angelesu tvrdila da je oboljela od rijetkog oblika raka sluznice pluća i drugih organa (mesotheliom) zbog izloženosti azbestu u njihovim proizvodima. U svoju odbranu, Chanel je je kazao kako je puder povukao sa tržišta, negirajući da sadrži azbest, već da su to učinili zbog lošeg publiciteta, odnosno percepcije javnosti.
Dok Avon traži izlaz iz finansijskih problema, industrija kozmetike preispituje upotrebu talka u svojim proizvodima. Kompanije poput Revlona su već povukle proizvode na bazi talka sa tržišta, dok L’Oreal istražuje sigurne alternative kako bi očuvao svoje korisnike i reputaciju.