“Vlasti nas ignorišu, imovina bi nam osigurala opstanak”: Predsjednik La Benevolencije o pitanjima restitucije

Iako je prošlo više od tri decenije od demokratskih promjena i više od 70 godina od konfiskacije imovine, Jevrejska zajednica Bosne i Hercegovine i dalje čeka na povrat svoje historijske imovine. O ovome, ali i o trenutnom položaju zajednice, za Forbes BiH govorio je Vladimir Andrle, predsjednik Jevrejskog kulturno-prosvjetnog i humanitarnog društva “La Benevolencija”.
“Apsolutno se ništa nije promijenilo”
Govoreći o zgradi La Benevolencije i širem pitanju restitucije imovine Jevrejske zajednice, Andrle naglašava da vlasti ne pokazuju interes da riješe to pitanje.
“Apsolutno se ništa nije promijenilo. Jevrejska zajednica i tadašnje rukovodstvo La Benevolencije su devedesetih godina vjerovali da će povrat imovine proteći bez problema. Uslijedio je rat – i od tada do danas ništa nije urađeno.”
On dodaje da je trenutna situacija nepovoljna i da zajednica, kao ni La Benevolencija, ne može opstati bez podrške kroz povrat imovine.
“Zakon kaže da se kao vjerska zajednica ne možemo samoodržavati, niti kao udruženje građana. Jedini način da preživimo i očuvamo naš identitet i djelovanje u narednih 150 godina jeste da nam se imovina vrati.”

“Zgrada La Benevolencije je srce našeg identiteta”
Posebno ističe važnost zgrade La Benevolencije, gdje se društveni i kulturni život zajednice odvijao decenijama prije Drugog svjetskog rata.
“To je zgrada koju su članovi La Benevolencije gradili prije 120 godina. U njoj se odvijao sav naš rad do 1941. i malo nakon 1945. kada je društvo zabranjeno. Nadamo se da će vlasti Kantona Sarajevo imati sluha da nam zgradu barem ustupe na korištenje, jer uskoro ostaje prazna nakon selidbe MUP-a KS.”
Iako su, kako kaže, Jevreji sigurni u BiH, broj pripadnika zajednice opada, a politička i socijalna situacija tjera ljude iz zemlje.
“Zajednica je mala, ima nas oko 700, ali moram reći da su Jevreji sigurni u BiH. Možda je ovo i najsigurnija zemlja za Jevreje danas u svijetu.”
Međutim, upozorava na opasnost pasivnosti prema manjinama.
“Manjine, uključujući i Rome, su marginalizirane. Ustavno smo diskriminisani i to se mora promijeniti. Previše ljudi već je otišlo zbog toga i bojim se da će ih otići još.”
Poziv na solidarnost i međureligijski dijalog
Andrle ističe kako Jevreji stoje rame uz rame sa svim narodima BiH u izgradnji zajedničke budućnosti.
“BiH je naša domovina, ovdje su rođeni naši preci. Interes Jevrejske zajednice je interes ove zemlje. Svi – i Islamska zajednica, i katolička crkva i pravoslavna – treba da imaju isti cilj: da gradimo zajedno.”
Slučaj zgrade La Benevolencije još jednom otvara pitanje povrata imovine vjerskim zajednicama u BiH. Dok vlasti oklijevaju, zajednica koja je stoljećima dio bosanskohercegovačkog tkiva – gubi strpljenje. Vrijeme je, kako kaže Andrle, da se “prestane šutjeti i da se konačno ispravi historijska nepravda”.