Ukrajinci su svoj sportski avion A-22 poslali na policijsku bazu u Groznom

Aktuelnosti Forbes 16. dec 2024. 10:55
featured image

16. dec 2024. 10:55

Sportski avion Aeroprakt A-22, napunjen eksplozivom, do svoje je mete – policijske baze u gradu Groznom – ovog vikenda preletio najmanje 960 kilometara.

Bio je ovo posljednji u nizu napada dalekog dometa ovim letjelicama. Glavni obavještajni direktorat u Kijevu ukrajinske je avione A-22 prenamijenio u jednosmjerne napadačke dronove ranije ove godine.

Oni imaju domet od maksimalno 1.300 kilometara, a uz sustave za navođenje na daljinu i eksplozive, opremljeni su i dodatnim gorivom. Avioni koštaju oko 90.000 dolara. Između ostalog su dosad uspješno pogodili tvornicu dronova, postrojenje za istraživanje projektila i mornaričku vazu prepunu ratnih brodova.

Maksym Dragunov / Alamy / Alamy / Profimedia

Napad na Grozni snimile su najmanje dvije osobe – jedna s udaljenosti od tek nekoliko metara. Taj napad otkrio je neke nove detalje o ovom improviziranom dronu.

Za početak, čini se kako je letjelica koja je navodno udarila u policijsku postaju imala prekrivene prozore oko kokpita.

Također, moguće je da je i na repu prethodno imala registracijski broj. Jedna od snimki napada pokazuje potez boje kojim je broj prekriven. Zašto je to važno? Jer sugerira kako obavještajni direktorat za svoj program dronova nabavlja korištene avione A-22, a ne nove iz tvornice u Kijevu.

A-22 mnogo su slabiji od krstarećih raketa

Napad na navodnu policijsku postaju, koja možda služi ruskim snagama na istoku i jugu Ukrajine, proizvela je veliku vatrenu kuglu, ali nije došlo do razlijetanja krhotina koje bismo možda mogli očekivati od napada krstarećom raketom Storm Shadow, britanske izrade.

To je zato jer Storm Shadow ima dvije bojeve glave – jednu da otvori rupu u meti, drugu koja eksplodira unutra – dok A-22 nosi jednostavnu bojevu glavu. Nadalje, Storm Shadow, ili njoj slične rakete, leti brzinom 970 kilometara na sat, što joj daje dodatnu snagu pri udaru. Aeroprakt A-22 žrtvovao je brzinu za domet pa tako leti samo brzinom od 200 kilometara na sat.

Nedostatak te snage pri udaru možda i nije pretjerano važan ako je meta slabašna. Sigurno je važan kada je meta oklopljena ili ukopana. To objašnjava zašto Ukrajinci udaljenije, ali “mekše” mete napadaju svojim prenamijenjenim sportskim avionima, dok rakete Storm Shadow, SCALP-EG i Neptune usmjeravaju ka bližim, ali bolje zaštićenim metama poput ukopanih zapovjednih bunkera.

Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
(Prevela: Nataša Belančić)