TikTok ima 15 minuta da se izbori za život

featured image

16. sep 2024. 13:11

Toliko će TikTok imati vremena ove sedmice da odvrati savezni žalbeni sud da podrži moguću američku zabranu njegove aplikacije za društvene mreže, koju koristi 170 miliona Amerikanaca.

Tih 15 minuta bi moglo biti najznačajnije u postojanju TikToka u SAD-u. Kompanija se bori za opstanak suočena sa zakonom, koji je potpisao predsjednik Joe Biden , čije bi ključne odredbe mogle početi djelovati već u januaru.

Zakonom koji je Bajden potpisao nastoji se zabraniti TikTok na ličnim uređajima Amerikanaca osim ako njegova kineska matična kompanija, ByteDance, brzo ne proda TikTok nekom drugom — što bi moglo efektivno okončati aplikaciju kakvu trenutno poznajemo.

Kako se bliži rok za potencijalnu zabranu, TikTok i ByteDance su se obratili sudu tražeći da se zakon blokira i proglasi neustavnim na osnovu Prvog amandmana.

To je zato što zakon o kojem je riječ zahtijeva da bilo koji pravni izazov zaobiđe federalni okružni sud i ide direktno na Apelacioni sud SAD za okrug Distrikt Kolumbija u kratkom roku. Tročlano vijeće saslušat će slučaj i odlučiti, vjerovatno za nekoliko sedmica, a da li je zakon ustavan.

TikTok logo is placed on the U.S. and Chinese flags in this illustration taken, April 25, 2024. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

Kratki argumenti zakazani za ponedjeljak

U ponedjeljak u 9:30 ujutro po istočnom vremenu, kompanije će iznijeti svoje argumente u usmenoj raspravi. TikTok će imati samo nekoliko minuta da izvrši uticaj. Ali neće biti sam: grupa kreatora TikTok-a koji takođe tuži Bidenovu administraciju će imati 10 minuta za govor. A Bidenova administracija će to završiti svojom 25-minutnom prezentacijom.

Sa svakom stranom debate koja će trajati otprilike pola sata, TikTok i njegovi saveznici će pokušati da objasne zašto bi sud trebalo da odbaci zakon i spriječi njegovo sprovođenje. Advokati DOJ-a će objasniti zašto je potencijalna zabrana ili prisilna prodaja TikTok-a – ili kako će vjerovatno reći, “kvalifikovana prodaja” – jedini način da se američki korisnici zaštite.

Slučaj će saslušati glavni sudija Sri Srinivasan, imenovan za vrijeme Obame, zajedno sa sudijom Neomi Raoom, kojeg je imenovao bivši predsjednik Donald Trump, i sudijom Douglasom Ginsburgom, Reaganovim imenovanim licem.

Ključno pitanje sa kojim se suočava panel u ponedjeljak: da li je hipotetički rizik od kineskog špijuniranja preko TikToka dovoljna prijetnja po nacionalnu bezbijednost da opravdava federalni zakon koji bi mogao da naruši ustavna prava Amerikanaca na slobodu govora?

Nije jasno kada bi sud mogao donijeti odluku o tome da li će blokirati zakon. Ali zakon predviđa rok do 19. januara za TikTok, tako da je vjerovatno da bi sud mogao donijeti odluku prije toga.

Strah SAD-a od Kine

Ubrzano u Kongresu ovog proljeća neuobičajenom brzinom, zakon je odgovor SAD-a na strahove da bi veze TikToka s Kinom mogle omogućiti vladi te zemlje da pristupi podacima aplikacija američkih korisnika, kao što su videozapisi koje su gledali, lajkovali, dijelili ili tražili .

Ova mjera je postala simbol dvostranačkog suprotstavljanja Kini. Ali za pristalice TikToka, uključujući neke od njegovih najistaknutijih kreatora sadržaja , zakon miriše na rasizam i anti-kinesku histeriju. Oni tvrde da to čini malo u rješavanju drugih, potencijalno još osjetljivijih izvora podataka koji su slobodno dostupni na komercijalnim tržištima.

Ishod slučaja neće samo odrediti sudbinu TikToka u Sjedinjenim Državama. To bi takođe moglo imati efekte na način na koji sudovi tumače Prvi amandman — koji garantuje da vlada ne zabranjuje slobodu izražavanja — i njegov odnos prema digitalnom govoru i onlajn platformama.

TikTok tvrdi da potencijalna zabrana krši Prvi amandman jer guši mogućnost američkih korisnika da se izraze i pristupe informacijama. I navodi se da je zakon neustavno ekstreman kada je vlada imala druge opcije da odgovori na strahove u vezi sa TikTok-ovim vezama s Kinom.

Sudski spisi pokazuju da su TikTok i zvaničnici američke nacionalne sigurnosti izradili nacrt prijedloga za rješavanje sigurnosnih problema. Taj sporazum je uključivao mogućnost američke vlade da zatvori TikTok ako prekrši predloženi dogovor. Neke od odredbi sporazuma TikTok je već javno implementirao kao dio inicijative pod nazivom Project Texas , koja uključuje premještanje korisničkih podataka iz SAD na servere koje kontroliše američki tehnološki gigant Oracle i podizanje dodatnih organizacijskih barijera između TikToka i ByteDancea.

Ali, tvrdi TikTok, američki zvaničnici su iznenada odustali od plana bez objašnjenja. (Vlada SAD je naknadno opisala plan u svojim sudskim podnescima kao “neadekvatan” jer su se zvaničnici plašili da će biti teško otkriti da li TikTok krši sporazum.)

TikTok je također tvrdio da je tehnološki nemoguće odvojiti njegovu aplikaciju od matične kompanije. Za početak, navedeno je u sudskom podnesku , aplikacija TikTok zavisi od softverskog koda koji je napravio ByteDance, i ne postoji način da se taj kod jednostavno kopira u drugu kompaniju uz bilo kakva očekivanja da će se pokrenuti.

The TikTok logo is pictured outside the company's U.S. head office in Culver City, California, U.S., September 15, 2020. REUTERS/Mike Blake

S druge strane, tvrdi kompanija, kineska vlada najvjerovatnije neće dozvoliti da se TikTok algoritam za preporuke proda nekoj nekineskoj kompaniji. Motor preporuka je TikTokov tajni sos i ono što pokreće njegovu popularnost; bez toga, aplikacija gubi svoju karakteristiku.

Prošle godine,  kineska vlada je rekla  da će se “odlučno” protiviti potencijalnoj prodaji TikToka od ByteDancea, nakon novih kontrola izvoza  koje je zemlja objavila i koje utiču na prenos određenih softverskih algoritama.

TikTok je predstavio američki zakon kao sveobuhvatnu Kongresnu vlast koja ugrožava pravo govora svih Amerikanaca.

“Ako Kongres to može učiniti”, napisala je kompanija u svojim podnescima, “može zaobići Prvi amandman pozivajući se na nacionalnu sigurnost i naređujući izdavaču bilo kojih pojedinačnih novina ili web stranica da prodaju kako bi izbjegao gašenje.”

‘Špekulativne zabrinutosti’, kaže TikTok

Konačno, tvrdi TikTok, američka vlada nikada nije dokazala da je kineska vlada iskoristila podatke američkih korisnika kako bi opravdala zakon.

„Čak i izjave pojedinačnih članova Kongresa i izvještaj kongresnog odbora samo ukazuju na zabrinutost zbog hipotetičke mogućnosti da bi TikTok mogao biti zloupotrijebljen u budućnosti, bez navođenja konkretnih dokaza — iako je platforma istaknuta u Sjedinjenim Državama od prve lansiran 2017. godine”, napisala je kompanija. “Te spekulativne zabrinutosti su daleko ispod onoga što je potrebno kada su prava iz Prvog amandmana u pitanju.”

Američka vlada je u svojim podnescima tvrdila da su zakonodavci slobodni da preduzmu mjere “čak i ako sve prijetnje štete još uvijek nisu materijalizovane ili otkrivene”.

Kineska vlada ima poticaj i mogućnost da izvrši pritisak na ByteDance da preda korisničke podatke TikTok-a, rekla je Bidenova administracija, dodajući da bi te informacije mogle biti korisne u obavještajne svrhe ili za manipuliranje javnosti putem kampanja dezinformacija.

Sjedinjene Države, sa svoje strane, također rutinski traže korisničke podatke od kompanija društvenih medija. Ali obično postoje provjere i ravnoteže na vladi, kao što su zakoni koji ograničavaju šta obavještajni službenici mogu učiniti s podacima o američkim državljanima ili, za domaće provođenje zakona, zahtjevi da vlasti dobiju sudski nalog u zamjenu za korisničke podatke – naredbe koje tehnološke kompanije mogu i često izazivaju, čak i ako to ne mogu uvijek otkriti .

„TikTokova matična kompanija i algoritam za preporuke nalaze se u Kini“, napisalo je Ministarstvo pravde u sudskom podnesku, „što dovodi do rizika da će strani protivnik raspolagati ogromnom moći TikToka da unaprijedi sopstvene interese, na štetu američke nacionalne bezbjednosti .”

Američka vlada je također insistirala da zakon nije zabrana jer tehnički pruža način da TikTok izbjegne jedno tako što će jednostavno pronaći novog vlasnika u roku od šest mjeseci.

Nezavisni  stručnjaci za sajber sigurnost rekli su  da rizik od kineskog špijuniranja putem TikToka  zvuči uvjerljivo, ali ostaje nedokazan.

Kineski zakoni o obavještajnoj službi zahtijevaju od kompanija koje su tamo prisutne da pomognu u ostvarivanju obavještajnih ciljeva te zemlje. TikTok ne radi u Kini, ali ByteDance radi, što znači da je podložan kineskim zakonima — a kineska vlada ima mjesto u odboru lokalne kineske podružnice ByteDancea. Pitanje je da li sve to predstavlja dovoljan uticaj na ByteDance i TikTok da se dobije pristup podacima američkih TikTok korisnika, uprkos zaštitnim ogradama koje je obećao Project Texas.

Sve oči su uprte u TikTok

Zakon o kojem je riječ “očito postavlja pitanje političke pristranosti i motivacije, izdvajajući TikTok zbog njegovog stranog vlasništva, čak i dok druge velike platforme društvenih medija postavljaju slična pitanja privatnosti i moderiranja sadržaja”, napisala je koalicija grupa za digitalna prava u podnesku.

Ali bivši zvaničnici nacionalne sigurnosti napisali su da bi podaci korisnika TikTok-a, ako se kombinuju s drugim informacijama koje je Peking prikupio putem hakovanja i curenja informacija, mogli predstavljati snažan obavještajni rizik.

Kineska vlada, napisala je grupa koja uključuje bivšeg Nacionalnog Cyber ​​direktora Chrisa Inglisa, „može iskoristiti ovu ogromnu količinu osjetljivih podataka za napajanje sofisticiranih sposobnosti umjetne inteligencije (AI) koje se zatim mogu koristiti za identifikaciju Amerikanaca za prikupljanje obavještajnih podataka, za provođenje naprednih elektronskih i operacije ljudske obavještajne službe, a može se čak i koristiti oružjem da potkopa političku i ekonomsku stabilnost Sjedinjenih Država.”