Šta se upravo dogodilo u Siriji? Međunarodni akteri se pripremaju za mogući haos u regiji

Nakon 13 godina razornog građanskog rata, sirijske pobunjeničke snage ušle su u glavni grad Damask, dok postoje izvještaji da je predsjednik Bashar al-Assad napustio zemlju.
Ova prekretnica dolazi samo 12 dana nakon što je savez pobunjeničkih grupa, predvođen islamističkom organizacijom Hayat Tahrir al-Sham (HTS), pokrenuo iznenadnu ofanzivu. Počelo je na sjeverozapadu zemlje, gdje su prvo zauzeli Alep, drugi najveći grad Sirije, a zatim nastavili prema jugu.
Premijer Mohammed al-Jalali izjavio je da je spreman sarađivati s novim vlastima kako bi se osigurao kontinuitet upravljanja u zemlji, piše BBC.
Kako je došlo do ofanzive?
Nakon višegodišnjeg zatišja na frontovima, uslovljenog primirjem koje su posredovale Rusija i Turska, pobunjeničke snage su pokrenule napade pod izgovorom “odbrane protiv agresije”. Sirijska vlada bila je oslabljena sankcijama, korupcijom i povlačenjem podrške svojih saveznika.

Međunarodni faktori, poput angažmana Rusije u Ukrajini i izraelskih udara na iranske milicije u regiji, dodatno su oslabili Assadovu poziciju. Pobunjenici su iskoristili ovu situaciju, preuzimajući ključne gradove, uključujući Hamu i Homs, prije nego što su ušli u Damask.
Šta se trenutno dešava u glavnom gradu?
Pobunjeničke snage su preuzele kontrolu nad velikim dijelovima Damaska i oslobodile zatočenike iz zloglasnog vojnog zatvora Saydnaya. Viši vojni zvaničnici režima potvrdili su da je Assad pobjegao iz glavnog grada neposredno prije dolaska pobunjenika.
U iznenađujućem obraćanju, premijer al-Jalali izjavio je da priznaje pravo naroda na promjene i izrazio spremnost za saradnju s novim vlastima. Lider HTS-a, Abu Mohammed al-Jawlani, naredio je svojim snagama da se suzdrže od zauzimanja ključnih državnih institucija dok ne budu formalno predate.

Reakcije svjetskih sila
Međunarodna zajednica prati razvoj situacije. Bijela kuća je saopštila da predsjednik Joe Biden i njegovi savjetnici analiziraju događaje i održavaju kontakte s regionalnim partnerima. Izrael, Turska, Rusija i Iran također budno prate situaciju, zabrinuti za posljedice na širu regiju.
Sirija na prekretnici
Ovo je možda kraj 50 godina dominacije Assadove porodice nad Sirijom, ali budućnost zemlje ostaje neizvjesna. Opozicione grupe naglašavaju potrebu za tranzicijom ka demokratskom poretku, dok se međunarodni akteri pripremaju za mogući haos u regiji.
Naredni dani mogli bi odrediti sudbinu Sirije i otvoriti novu, neizvjesnu eru.