Šta je to moćna američka investicijska banka petljala sa sankcioniranim ruskim oligarhom?

Aktuelnosti Forbes 16. nov 2024. 09:20
featured image

16. nov 2024. 09:20

Američko ministarstvo pravosuđa, FBI i porezna uprava otvorili su istragu u povezanost Citigroupa, poznate multinacionalne investicijske banke s američkom adresom, sa Sulejmanom Kerimovom, sankcioniranim ruskim milijarderom koji se, tvrde američki dužnosnici, financijski okoristio korupcijom u ruskoj vladi, izvještavaju američki mediji.

Istražuju se usluge koje Citigrup. investicijska banka sa sjedištem u New Yorku, pruža Heritage Trustu, koji drži Kerimovljevu imovinu, izjavili su za Bloomberg izvori upoznati sa situacijom.

Ministarstvo financija blokiralo je milijarderov pristup imovini vrijednoj milijardu dolara još u lipnju 2022. godine, pozivajući se na istragu u njegovo “korištenje mreže rodbine i savjetnika”, kao i drugih tijela, za investiranje u američke kompanije.

Tri agencije također će istražiti i okvir Citigroupa za financijsku sukladnost, uključujući i načine na koje banka sprječava pranje novca i druge procese za prevenciju financijskih zločina, prenosi Barron’s pozivajući se na izvora upoznatog sa situacijom.

Iz Citigroupa nisu odgovorili na upit za komentar.

Tko je Sulejman Kerimov?

Sulejman Kerimov / FOTO: Sergei Savostyanov / Sputnik / Profimedia

Bogatstvo Sulejmana Kerimova procjenjuje se na 10,7 milijardi dolara, što ga čini 230. najbogatijim čovjekom svijeta. Investirao je u rusku državnu energetsku tvrtku Gazprom, kao i u Morgan StanleyGoldman Sachs i Deutsche Bank. Kasnije je kupio i 37-postotni udio u tvrtci Polyus, najvećim proizvođačem zlata u Rusiji.

SAD već godinama Kerimova drži na oku. Ministarstvo financija uvelo mu je sankcije još 2018. godine zbog financijskih koristi koje je imao preko svojih veza s ruskom vladom i liderom Rusije Vladimirom Putinom. Kerimov je pritvoren u Francuskoj 2017. godine zbog navodnog pranja stotina milijuna eura u zemlji. Godine 2022. ministarstvo pravosuđa SAD-a zaplijenilo je njegovu 300 milijuna dolara vrijednu jahtu, tvrdeći da je plovilo iskoristio za kršenje zakona vezanih za pranje novca i urotu u SAD-u, ali i drugim zemljama.

I Citigroup se suočavao s istragama u interne procese: u srpnju je banku Ured deviznog revizora kaznio sa 75 milijuna dolara jer nije poboljšala nadzor usluga za upravljanje rizikom.

Autor originalnog članka: Ty Roush, Forbes
Link: U.S. Probing Citigroup’s Alleged Ties To Sanctioned Russian Billionaire
(Prevela: Nataša Belančić)