Sisi strahuje od ustanka u Egiptu nakon pada Asada u Siriji

featured image

26. dec 2024. 09:59

Sedmicu nakon pada Bashara al-Assada u Siriji, egipatski predsjednik Abdel Fattah el-Sisi okupio je vojne vođe i provladine novinare kako bi istakao svoju poziciju. “Moje ruke nisu umrljane ničijom krvlju, niti sam nekome ukrao novac”, izjavio je Sisi, signalizirajući nesigurnost u vezi sa sudbinom svoje vladavine dok se region suočava s previranjima.

Sisi, koji je na vlast došao vojnim udarom prije deset godina, suočava se s rastućim pritiscima zbog autoritarnog stila vladanja. S više od 65.000 političkih zatvorenika, nasilnim nestancima i sistematskim mučenjima, njegova vladavina postala je simbol represije u arapskom svijetu.

Assadov pad i Sisi kao najautoritarniji lider u regionu

Pad Assada, nekadašnjeg saveznika Moskve i Teherana, ostavio je Sisija izloženog kao najozloglašenijeg autokratu u regiji. Egipat je suočen s paralelama sa Sirijom, od brutalne represije do dubokih ekonomskih problema. Sredinom decembra, Sisi je održao brifing s ključnim liderima u svom luksuznom projektu – Novoj administrativnoj prijestolnici, vrijednoj 58 milijardi dolara. Ovom prilikom je ponovio poruku: Egipat ne smije krenuti putem Sirije.

Egipatski državni mediji lansirali su propagandnu kampanju protiv potencijalnih nemira, često naglašavajući frazu “Bolje od Sirije i Iraka”. Preko društvenih mreža, hashtag #The_Land_The_People_The_Army promoviran je uz upozorenja o zavjerama za destabilizaciju Egipta.

Strategija straha i represije

Sisijeva strategija za očuvanje vlasti temelji se na zastrašivanju. Egipćanima se poručuje da bi ustanak mogao dovesti do scenarija poput onog u Siriji – uništenje države i masovno raseljavanje. U međuvremenu, njegova vlast kriminalizira proteste, otvara nove zatvore i suzbija političke protivnike.

Mediji pod državnom kontrolom dodatno pojačavaju ovu poruku, opisujući Sirijce u Egiptu kao potencijalne prijetnje. Nedavne racije i hapšenja među sirijskom zajednicom pokazale su da sigurnosne službe nemaju tolerancije za demonstracije podrške sirijskim opozicionarima.

Egipatska ekonomija na ivici kolapsa

Ekonomija Egipta, poput one u Siriji tokom Assadove vladavine, suočava se s teškim izazovima. Sisi je vojsci dao kontrolu nad većim dijelom ekonomije, ali sve veći broj Egipćana živi ispod granice siromaštva. Dok se Egipćanima nameću mjere štednje, Sisi nastavlja ulagati u grandiozne projekte poput predsjedničke palate u Novoj prijestolnici, čiji troškovi dosežu nevjerovatne tri milijarde dolara.

Kritičari tvrde da takvi potezi dodatno produbljuju jaz između vlade i naroda. “Stabilnost se ne može postići brutalnošću i ugnjetavanjem,” rekao je Hisham Kassem, politički analitičar i bivši šef Egipatske organizacije za ljudska prava, piše MEE.

Reuters, Shutterstock: Ilustracija Muhammed Džafer Kamali

Paralele s Assadom

Kao što je Assad izgubio podršku unutar Sirije uprkos pomoći saveznika, Sisi bi mogao doživjeti sličnu sudbinu. Njegovo oslanjanje na vojsku, policiju i regionalne saveznike poput Saudijske Arabije i UAE možda neće biti dovoljno u slučaju široko rasprostranjenog nezadovoljstva.

Dok su Egipćani sve nezadovoljniji, Sisijevo insistiranje na represiji i ekonomskoj kontroli dodatno slabi njegovu poziciju. Zabrinutost o njegovoj sudbini dolazi u trenutku kada Egipat ulazi u novu godinu sa starim problemima – ekonomskim teškoćama, rastućim društvenim pritiscima i političkom neizvjesnošću.

Sisijeve izjave možda odražavaju odlučnost, ali događaji u Siriji jasno pokazuju da nijedan lider nije imun na snagu narodnog nezadovoljstva.