Pregovori u Kataru u završnoj fazi: Šta će biti s Gazom nakon rata
Pregovori između Izraela i Hamasa o prekidu vatre ušli su u završnu fazu, prema katarskim pregovaračima koji su u utorak izjavili da se razgovara o konačnim detaljima sporazuma. Glasnogovornik katarskog ministarstva vanjskih poslova, Majed al-Ansari, istakao je da su glavne prepreke uklonjene te da su pregovori blizu zaključenja.
Razgovorima u Dohi prisustvovali su i predstavnici trenutne i dolazeće američke administracije. Predsjednik Joe Biden izjavio je kako sporazum ima za cilj oslobađanje talaca, prekid borbi, te osiguranje povećane humanitarne pomoći Palestincima. Nova administracija Donalda Trumpa, s druge strane, odigrala je ključnu ulogu u pregovorima. Izvještaji iz izraelskih medija naglašavaju agresivan pristup Trumpovog izaslanika za Bliski istok, Stevena Witkoffa.
Detalji sporazuma
Predloženi sporazum uključuje oslobađanje zarobljenika i postepeno povlačenje izraelskih trupa iz Gaze. Prva faza sporazuma predviđa oslobađanje 33 izraelska zarobljenika, dok palestinski izvori navode oslobađanje 1.000 palestinskih zatvorenika iz izraelskih zatvora. Planirano je i vraćanje raseljenih Palestinaca u sjevernu Gazu, uz dodatne sigurnosne aranžmane.
Reakcije izraelske krajnje desnice
Sporazum je naišao na oštre kritike unutar izraelske krajnje desnice. Ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben Gvir zaprijetio je ostavkom, nazivajući sporazum “užasnim” i optužujući ga za poništavanje ratnih dostignuća. Njegov saveznik, ministar finansija Bezalel Smotrich, opisao je sporazum kao “katastrofu” i pozvao na nastavak ofanzive dok se Hamas ne preda.
Dok se završni detalji pregovora još razmatraju, očekuje se da će sporazum o prekidu vatre uskoro biti finaliziran. Međutim, unutrašnje političke napetosti u Izraelu i dalje predstavljaju izazov za implementaciju ovog sporazuma.
Rat u Gazi će se neminovno završiti, kao i svi sukobi, ali posljedice ovog rata bit će jedinstvene po svojoj prirodi i dubini. Iako prekid vatre može biti na pomolu, razaranje koje je rat ostavio za sobom već je jasno vidljivo.
Uništenje i humanitarna kriza
Veći dio Gaze je uništen do te mjere da više nije pogodan za život. Desetine hiljada ljudi je izgubilo živote, dok su mnogi drugi ostali osakaćeni. Stanovnici Gaze preživljavaju u ruševinama svojih domova, suočeni s ekstremnim uvjetima, hladnoćom i glađu. Produžetak sukoba samo će pogoršati njihovu patnju, ali neće značajno promijeniti tok ovog konflikta.
Politički, rat će imati dalekosežne posljedice. Izraelsko vojno slabljenje Hamasa moglo bi prisiliti grupu na promjenu strategije, a moguće je i da Hamas izgubi kontrolu nad Gazom, što bi zahtijevalo godine za obnovu njegove organizacije. Međutim, palestinsko pitanje ostaje nerazdvojni dio bliskoistočne političke scene, bez obzira na izraelske vojne uspjehe.
Rat je pokazao da se palestinsko pitanje ne može riješiti jednostavnim sigurnosnim mjerama ili arapskom normalizacijom odnosa s Izraelom. Palestinci će vjerojatno tražiti nove oblike otpora, fokusirajući se na istrajnost i opstanak u svojoj domovini. Ovaj pristup mogao bi mobilizirati širu energiju palestinskog naroda i omogućiti im da prevaziđu besplodne pregovore i razorne sukobe.
Regionalni i globalni interesi
Rat u Gazi utječe na regionalne i globalne interese. Iran, SAD, Rusija i zaljevske države suočavaju se s ozbiljnim izazovima i promjenama zbog ovog sukoba. Političko rješenje izraelsko-palestinskog sukoba postalo je međunarodna potreba, uprkos suprotstavljenim interesima.
Nakon završetka rata, promjene u javnom mnijenju širom Evrope i SAD-a mogle bi se početi politički manifestirati. Podrška Izraelu, koja je do sada bila neupitna, suočit će se s ozbiljnim preispitivanjem zbog razmjera razaranja i humanitarne katastrofe.
Dok će rat donijeti trenutnu patnju i razaranje, njegove dugoročne posljedice oblikovat će budućnost izraelsko-palestinskog sukoba. Palestinski narod će iz ovog rata izaći s novim izazovima i mogućnostima, dok će globalna zajednica biti prisiljena da se suoči s promijenjenim političkim pejzažom. Era nakon oktobra 2023. donijet će neizbježne promjene koje će oblikovati buduće generacije.