Palestinska laboratorija: Kako Izrael profitira od ugnjetavanja

featured image

3. dec 2024. 15:31

Palestinska laboratorija , podcast istraživačkog novinara Antonyja Loewensteina koji je dostupan na Drop Site News , je bitno slušati. 

Zasnovan na istoimenoj Loewensteinovoj knjizi, podcast istražuje kako se izraelska vojna i tehnološka dostignuća koriste za održavanje ugnjetavanja Palestinaca , dok se istovremeno komercijalizira za profit na globalnom nivou. 

Ova sumorna raskrsnica okupacije , nadzora i profita secira se na četiri epizode: “Start-up Nation”, “Kako steći prijatelje”, “Privatizacija okupacije” i “Nakon 7. oktobra”. Oni nude duboko istraženu perspektivu komodifikacije vojne vladavine.

U srcu podcasta leži snažan argument: Palestinci nisu samo dehumanizirani i pod dominacijom izraelskog političkog i vojnog establišmenta, već je njihovo ugnjetavanje također pretvoreno u profitni poduhvat. 

Izrael je efektivno izvezao svoju okupaciju, plasirajući svoje navodne vojne inovacije – razvijene i testirane na Palestincima – globalnoj publici. Ova tačka odjekuje kroz seriju, oslikavajući otrežnjujuću sliku o tome kako su aparthejd i ekonomija zastrašujuće isprepleteni.

Ohad Zwigenberg/Pool via REUTERS

Podcast je posebno pravovremen jer Izrael nastavlja sa svojim sistematskim masovnim pokoljem u Gazi . S obzirom da rat sada ulazi u svoj 14. mjesec, specijalni komitet UN-a nedavno je zaključio ono što je odavno rečeno: izraelska politika i praksa u Gazi su “u skladu sa karakteristikama genocida”. 

Izraelski zvaničnici su otvoreno iznijeli svoje strateške ciljeve, uključujući okupaciju , aneksiju i pretvaranje Gaze u ruševine . Ove akcije, u svom užasu bez premca, nisu samo ratna djela, već služe i kao put da Izrael na svjetskoj pozornici pokaže svoju vojnu moć. 

Zastrašujuća pozicija

Jedna od istaknutih epizoda podcasta, “Nakon 7. oktobra”, naglašava ovu vezu. Dana 14. novembra 2023., usred izraelske ilegalne opsade bolnice al-Shifa u Gazi , izraelske vojne i tehnološke kompanije su istovremeno prisustvovale Milipol Paris, jednom od najvećih svjetskih sajama.

Na ovom događaju, kojem je prisustvovalo više od 30.000 učesnika iz 160 zemalja, izraelske kompanije su predstavile proizvode kao što je oružje na daljinsko upravljanje koje je razvio SmartShooter, opsežno testirano u Gazi i na okupiranoj Zapadnoj obali. Takvi proizvodi se prodaju kao „provjereni u borbi“, a njihova učinkovitost je demonstrirana na palestinskom stanovništvu. 

Bio je uzročno-posljedični personificiran. Kako je Haaretz izvijestio u aprilu, klijenti iz cijelog svijeta su se zainteresirali za izraelske sisteme i oružje “potkrijepljene svježim dokazima sa bojnih polja u Gazi i Libanu “.

Jukstapozicija je zastrašujuća. Dok je Gaza bila podvrgnuta nizu zločina protiv čovječnosti – uključujući smrt prijevremeno rođenih beba u bolnici al-Shifa zbog nestašice goriva, i kopanje masovnih grobnica unutar bolničkog kompleksa, izraelske firme su ubirale novac.

Loewenstein snažno ilustruje kako etničko čišćenje i okupacija palestinskih teritorija postaje prodajna tačka za izraelsku industriju oružja.

Loewenstein razgovara s palestinskom novinarkom Mariam Dawas iz Gaze, koja prepričava užase preživjelih šest izraelskih vojnih napada. Ona opisuje kako su civili u Gazi naučili da razlikuju oružje koje ih ubija: „Ljudi u Gazi znaju kada je Apač. Oni znaju kada je F-16.” 

Nedavno je potvrđeno da je novije oružje, uključujući mlaznice F-35, korišteno u Gazi, što je doprinijelo ogromnoj razaranju. 

Takvi izvještaji iz prve ruke, isprepleteni kroz podcast, osiguravaju da ljudski danak izraelske agresije ostane u središtu.

Uznemirujući obrazac

Uz trenutne događaje, podcast se bavi historijskim dimenzijama uloge Izraela kao globalnog pokretača ugnjetavanja. 

Novinar Sasha Polakow-Suransky ističe bliske odnose Izraela s Južnoafričkom Republikom, napominjući kako je prva ignorirala rezolucije Ujedinjenih naroda o prestanku prodaje oružja i umjesto toga postala jedan od najvećih dobavljača oružja za drugu. Izrael je čak pomogao Južnoj Africi u razvoju programa nuklearnog oružja, učvršćujući svoju ulogu partnera u ugnjetavanju za vrijeme aparthejda.

Još jedan potresan primjer dolazi od Daniela Silbermana, čileanskog aktiviste čija je porodica izdržala vojnu diktaturu Augusta Pinocheta 1970-ih. Silberman opisuje saučesništvo Izraela u naoružavanju i podršci režimu, navodeći : “Na metaforičan način, izraelski metak je ubio mog oca.”

REUTERS/Amir Cohen

Njegovo svjedočenje podvlači zabrinjavajući obrazac: izraelska industrija oružja malo je zainteresirana za mir, jer se njena profitabilnost oslanja na kontinuirani sukob i represiju, piše MEE.

Osim oružja, podcast također ispituje kako se nadzor koristi kao sredstvo dominacije. Mona Shtaya, palestinska aktivistica za digitalna prava sa okupirane Zapadne obale, daje lični račun o životu pod intenzivnim nadzorom. Takva tehnologija, razvijena za kontrolu Palestinaca, postala je glavni izvozni proizvod za Izrael, za kojim traže autoritarni režimi širom svijeta. 

Loewensteinova analiza stoga naglašava kako je Izrael pretvorio represiju u model koji druge države teže da oponašaju.

Epizodu po epizodu, Palestinska laboratorija razotkriva slojeve izraelske kolonizacije Palestinaca, predstavljajući perspektivu koja je često nedovoljno zastupljena u mejnstrim medijima. Dok se mnogo izvještavanja fokusira na neposredno nasilje i političke implikacije, ovaj podcast istražuje strukturne mehanizme koji održavaju okupaciju Izraela.

Globalne posljedice

Loewenstein je vješt u povezivanju širih implikacija izraelskih akcija, ne gubeći iz vida njihov utjecaj na Palestince. On kontekstualizuje izraelske vojne kampanje u okviru svoje globalne marketinške strategije, pokazujući kako državna industrija oružja ima koristi od predstavljanja „testiranih“ tehnologija. 

Ovaj dvostruki fokus osigurava da je podcast i informativan i duboko ljudski, naglašavajući palestinske glasove i iskustva, dok razotkriva globalne posljedice izraelske politike.

Podcast je nepokolebljiv u svojoj kritici saučesništva međunarodne zajednice. Nacionalne države, oduševljene sposobnošću Izraela da uspostavi kontrolu i održi dominaciju, često mu se obraćaju za smjernice. Ova tačka je posebno naglašena u “Kako steći prijatelje”, koji detaljno opisuje partnerstvo Izraela sa opresivnim režimima širom svijeta. 

Kako Loewenstein objašnjava, pitanje koje mnoge zemlje postavljaju nije da li su takve prakse moralne, već prije: “Kako se izvlačiti?”

REUTERS/Ramadan Abed

U okrutnom i sve autoritarnijem globalnom pejzažu, Izrael je postao i specijalistički tlačitelj i model za druge. Kao što Loewenstein pokazuje, privlačnost izraelskih strategija leži u njihovoj efikasnosti u održavanju sistema nadmoći i suzbijanju sloboda. Ali ovaj takozvani uspjeh dolazi na štetu miliona Palestinaca, čiji su životi uništeni samim sistemom okupacije koje Izrael izvozi u inostranstvo.

Uprkos svojoj teškoj temi, Palestinska laboratorija nudi vitalnu i pravovremenu perspektivu, sa ključnim uvidima u mehaniku kolonizacije. Usredsređujući ekspertsku analizu uz priče iz prve ruke pogođenih, podcast obogaćuje naše razumijevanje višeslojnih sistema ugnjetavanja Izraela i njihovih širih globalnih implikacija.

U medijskom pejzažu koji često marginalizira palestinske perspektive, Palestinska laboratorija se ističe. Ona dovodi u pitanje dominantne narative, kontekstualizira zločine Izraela i razotkriva šire posljedice njegove okupacije. Za svakoga ko želi razumjeti ukrštanje tehnologije, represije i profita u izraelskoj dominaciji nad palestinskim narodom, ovaj podcast je obavezan za slušanje.