Oštre izmjene školskog kurikuluma u Siriji: Ultra-konzervativno tumačenje Kur'ana; izmjene značenja pojmova ‘šehid’, ‘put dobrote’, a lista je duga

featured image

3. jan 2025. 08:18

Reforma obrazovanja u Siriji nije naišla na pozitivne reakcije svjetske javnosti, akademici i aktivisti strahuju od naglog zaokreta prema ideologizaciji i brisanja bogate kulturne i historijske baštine zemlje. Da li je ovo nova budućnost Sirije?

Novoimenovana vlada Sirije suočava se s oštrim kritikama nakon najave izmjena u školskom kurikulumu, koje su izazvale strahove od radikalizacije obrazovanja i brisanja historije. Promjene uključuju uvođenje konzervativnog tumačenja vjerskih tekstova, redefiniciju ključnih pojmova i uklanjanje određenih poglavlja koja su ranije bila sastavni dio nastavnog plana.Prema saopštenju Ministarstva obrazovanja, fraza “put dobrote” zamijenjena je s “islamski put” dok se izraz “oni koji su prokleti i zalutali” sada direktno odnosi na “Židove i kršćane“; interpretacija koja odražava ultra-konzervativno tumačenje određenih kur’anskih stihova.

Još jedna značajna promjena je redefinicija riječi “šehid” koja više ne označava osobu koja je dala život za domovinu, već nekoga ko je “žrtvovao sebe za Boga“.

Uklanjanje nauke iz školskih knjiga

Sirijska škola / CNN

Ostale predložene izmjene uključuju izbacivanje teorije evolucije i teorije Velikog praska iz nastave prirodnih nauka. Reference na bogove koji su se štovali u Siriji prije islama, kao i slike njihovih statua, također su uklonjene.

Značaj velike sirijske heroine, kraljice Zenobije, koja je nekada vladala Palmira u doba Rimskog carstva, čini se umanjenim. Epoha Asadove vlasti praktično je izbrisana iz kurikuluma, uključujući i pjesme koje su slavile Bašara al-Asada i njegovog oca Hafeza u nastavi arapskog jezika.

U izjavi, al-Qadri je rekao da su jedine instrukcije koje je dao bile vezane za uklanjanje sadržaja koji je opisao kao veličanje “raspadajućeg Asadovog režima” i zamjenu zastave režima zastavom sirijske revolucije u svim udžbenicima.

Ministar je također naveo da su “netačnosti” u kurikulumu islamskog obrazovanja sada ispravljene.

Ove promjene trebale bi se odnositi na sve učenike u dobi od 6 do 18 godina, iako još uvijek nije jasno jesu li implementirane. Reakcije na društvenim mrežama su podijeljene. Dok neki pozdravljaju uklanjanje elemenata koji su glorificirali režim Bashara al-Assada, drugi su ogorčeni zbog vjerskog zaokreta i brisanja historijskih i naučnih činjenica.

Ministar tvrdi da promjene “nisu značajne”

“Privremena vlada nema pravo mijenjati kurikulum,” komentirao je jedan korisnik, ističući da bi izmjene trebale biti u skladu s novim ustavom. Ove promjene dolaze samo mjesec dana nakon što je Assadov režim pao, a vlast preuzela Hayat Tahrir al-Sham (HTS), grupa proizašla iz bivšeg ogranka al-Qaide. Lider HTS-a, Ahmed al-Sharaa, pokušava distancirati novu vladu od radikalnih korijena organizacije, promovirajući “toleranciju i inkluzivnost.” Ipak, mnogi skeptici smatraju da su izmjene kurikuluma u suprotnosti s tim tvrdnjama.

Sirijski pobunjenici / REUTERS

Ministar obrazovanja, Nazir Mohammad al-Qadri, pokušao je ublažiti reakcije, tvrdeći da promjene nisu značajne i da je cilj bio ukloniti “netačnosti” koje su bile prisutne tokom Assadovog režima, posebno u interpretaciji kur’anskih stihova. Također je naglasio da će se i dalje podučavati i islamska i kršćanska religija, a osnovne škole ostati mješovite, dok će srednje obrazovanje uglavnom biti odvojeno, kao što je bilo i prije.

No, mnogi se pitaju zašto privremena vlada, koja bi trebala funkcionirati do izbora planiranih najranije za četiri godine, već sada provodi tako radikalne promjene. Kritičari strahuju da bi privremene promjene mogle imati trajne posljedice na generacije koje dolaze, te da se iza zavjese “reforme” krije plan za potpunu islamizaciju obrazovnog sistema.

Za sada ostaje nejasno kako će se ova privremena vlada povući s vlasti i hoće li do marta 2025. ispoštovati svoje obećanje da će predati vlast. Dok se Sirija suočava s posljedicama promjena, jedno je sigurno; obrazovanje, nekoć stub sekularnog društva, postalo je novo bojno polje političkih i vjerskih interesa.