Ne pamte politiku Angele Merkel, ali je čitaju
Kao što je plijenila pažnju tokom političke karijere, tako isto Angela Merkel pobuđuje pažnju javnosti nakon odlaska u oenziju. Bivša njemačka kancelarka je izdala memoare “Sloboda: Memoari 1954. – 2021.”, koji se, potvrđuje to njen izdavač, prodaju i više nego dobro, i to samo dva mjeseca od objavljivanja.
“Još uvijek prodajemo oko 12.000 primjeraka sedmično, što je senzacionalno”, rekla je Kerstin Gleba iz izdavačke kuće Kiepenheuer & Witsch, prenosi Poslovni dnevnik dodajući kako u autobiografiji, koja košta 42 eura po primjerku i sadrži 736 stranica Merkel iznosi vlastita razmišljanja o životu, kao i detalje o 16 godina provedenih na najzahtjevnijoj političkoj funkciji u Njemačkoj.
Čitaoci mlađi od 40 godina
Zanimljivo je da Angelini memoari naročito interesiraju čitaoce mlađe od 40 godina, koji, iako nisu Angelini savremenici, i možda ne znaju mnogo o političkim potezima koje je vukla, pokazuju interes za njenom politikom i privatnim životom, o kojem je također pisala u momorima.
Više od pola miliona primjeraka je u samo nekoliko sedmica prodano u Njemačkoj, gdje su i najviše zainteresirani za memoare, zatom u Velikoj Britaniji i SAD-u.
Angela Merkel u svojim memoarima “Sloboda: Memoari 1954.–2021.” istražuje ključne trenutke svog privatnog i političkog života, fokusirajući se na 35 godina provedene u komunističkoj Istočnoj Njemačkoj i 35 godina ujedinjenoj Njemačkoj. Centralna tema knjige je sloboda, kako na ličnom, tako i na političkom nivou. Ističe važnost demokracije, vladavine prava i zaštite ljudskih prava, naglašavajući da bez ovih temelja sloboda nije moguća.
Osvrti na krize
Memoari uključuju osvrte na brojne krize tokom njenog mandata, poput migrantske krize 2015. godine i pandemije COVID-19, ali i detalje o njenom odrastanju u socijalističkom režimu i formativnim godinama u nauci. Merkel govori i o ličnim izazovima, uključujući raspad njenog prvog braka i suočavanje sa seksizmom u političkom svijetu. Ipak, neki kritičari su primijetili da knjiga izbjegava dublju introspekciju o kontroverznim odlukama, poput energetske zavisnosti Njemačke od Rusije i njene politike prema Ukrajini.
U knjizi ona ističe svoj pragmatičan pristup kada je riječ o komunikaciji sa liderima poput Putina ili Trumpa, ali i otkriva savjet koji joj je dao Papa Franjo kada joj je rekao: “Savijajte, savijajte, savijajte, ali pazite da se ne slomi.”
Merkel je, kao najutjecajnija političarka u Evropi, tražila savjet od pape kako da se ophodi sa ljudima čiji stavovi su drastično drugačiji od njenih, te je on odmah shvatio da aludira na Trumpa i njenu namjeru da ga ubijedi da ne odustane od Pariskog klimatskog sporazuma.
“On je sve vidio iz perspektive poduzetnika kakav je bio prije ulaska u politiku. Svaka se parcela mogla prodati samo jednom, a ako je nije dobio on, onda je dobio neko drugi. Tako je on vidio svijet“, opisala je Merkel Trumpa.