NASA je najveća žrtva sukoba između Donalda Trumpa i Elona Muska, bez SpaceX-a Amerikanci zavise od Rusa

Aktuelnosti Forbes 9. jun 2025. 12:59
featured image

9. jun 2025. 12:59

Američka svemirska agencija oslanja se na rakete Elona Muska za ključne misije ka Međunarodnoj svemirskoj stanici i povratak astronauta na Mjesec. Ko će ih zamijeniti dok konkurenti i dalje pokušavaju sustići SpaceX?

SpaceX se našao u središtu svađe između Donalda Trumpa i osnivača kompanije, Elona Muska. Njih dvojica razmjenjuju kritike na račun budžetskog prijedloga predsjednika Trumpa, a Musk se žali da budžet uključuje previše potrošnje i povećava deficit. U četvrtak poslijepodne, predsjednik je na Truth Social objavio: „Najlakši način da uštedimo novac u našem budžetu – milijarde i milijarde dolara – jeste da okončamo Elonove vladine subvencije i ugovore.“

Musk je odgovorio na Xu (ranije Twitter): „S obzirom na predsjednikovu najavu o otkazivanju mojih vladinih ugovora, @SpaceX će odmah početi s dekomisijom svemirske letjelice Dragon.“ (Nekoliko sati kasnije, kao odgovor drugom korisniku, rekao je: „U redu, nećemo povlačiti Dragon.“)

Većina prihoda od Starlinka

Ako Trump zaista otkaže ugovore ili ako Musk ponovo promijeni mišljenje o Dragonu, NASA bi mogla platiti najveću cijenu. Iako je svemirska agencija igrala ključnu ulogu u ranom razvoju SpaceX-a, kompaniji više nije potrebna. Prema Musku, SpaceX trenutno ostvaruje oko 15,5 milijardi dolara prihoda godišnje. Forbes procjenjuje da oko 80 posto toga dolazi od njihovog internet poslovanja, Starlinka. SpaceX također lansira desetine komercijalnih svemirskih letjelica svake godine.

Iako SpaceX i dalje ostvaruje značajne prihode iz vladinih izvora, NASA uveliko zavisi od SpaceX-a. Američka svemirska agencija je prošle godine lansirala više od polovine svojih raketa koristeći SpaceX. Iako NASA ima i druge partnere u svemirskoj industriji, mnogi od njih godinama zaostaju za SpaceX-om u pogledu razvoja.

Jedini za prevoz astronauta

Na primjer, Rocket Lab iz Los Angelesa bio je druga najveća kompanija za lansiranje satelita za NASA-u prošle godine. Međutim, njihova raketa Electron može nositi samo male satelite, a ne veće svemirske letjelice koje NASA obično koristi. Iako kompanija radi na većoj raketi, njen prvi let se ne očekuje prije kasnije ove godine.

SpaceX je trenutno jedina američka kompanija koja može prevoziti astronaute do Međunarodne svemirske stanice (ISS), zahvaljujući svojoj svemirskoj letjelici Dragon. Bez nje, NASA bi se ponovo morala oslanjati na rusku svemirsku agenciju za prevoz astronauta dok Boeing ne certificira svoju svemirsku letjelicu Starliner. To bi moglo potrajati, jer su tehnički problemi tokom prvog leta prošlog juna ostavili dva astronauta zaglavljena na ISS mjesecima. Ni Boeing ni NASA još nisu dali vremenski okvir za drugu misiju.

Sumnjiv program Artemis

SpaceX ne samo da prevozi posadu do Međunarodne svemirske stanice (MSS), već i dostavlja većinu tereta. Iako postoji jedna značajna alternativa – Cygnus, kojim upravlja Northrop Grumman – njegova posljednja dva leta lansirana su pomoću SpaceX raketa, a treći je planiran za kasnije ove godine. Treća opcija za teret, koju razvija Sierra Space, neće imati svoj prvi let prije kraja godine.

REUTERS/Nathan Howard

Sukob između Trumpa i Muska mogao bi utjecati i na buduće planove NASA-e. SpaceX je bio ključni dio NASA-inog programa Artemis, koji planira vratiti astronaute na Mjesec. U prijedlogu budžeta objavljenom ovog mjeseca, Trumpova administracija predlaže penzionisanje NASA-ine rakete SLS i kapsule Orion nakon treće i posljednje planirane misije. Trebali bi ih zamijeniti svemirski brodovi kompanija Blue Origin (Jeff Bezos) i SpaceX.

Odbio je režisera zbog Muska?

Vremenski raspored ovih događaja nije mogao biti gori za NASA-u, koja je trenutno bez direktora. Predsjednik Trump je nominirao milijardera Jareda Isaacmana za šefa NASA-e, a prijedlog je imao podršku republikanaca i demokrata. Ali prošlog petka, Bijela kuća je povukla njegovu nominaciju, samo nekoliko dana prije nego što je trebao biti potvrđen u Senatu.

To je možda također doprinijelo eskalaciji sukoba između Trumpa i Muska. Isaacmanova kompanija, Shift4, investitor je u SpaceX, a sam Isaacman je ugovorio dvije odvojene svemirske misije s tom kompanijom. U srijedu je u podcastu All-In rekao da vjeruje da je njegova veza s Muskom možda uništila njegovu nominaciju: „Bilo je ljudi koji su imali svoje razloge. Bio sam laka meta.“

Alex Knapp, novinar Forbesa