Jesu li Ukrajinci našli odgovor na ruske mobilne radare Nebo-M za otkrivanje balističkih projektila
Ukrajina uništava ruski ponos, mobilne radare Nebo-M za otkrivanje balističkih projektila upravo – balističkim projektilima, a uništavanje radara Nebo-M otvara put za naknadne napade krstarećim projektilima, piše vojni analitičar Forbesa David Axe
Kremlj je razvio mobilni radar Nebo-M za otkrivanje, između ostalog, visokih i brzih balističkih projektila. Stoga je ironično da je ukrajinska vojska u četvrtak navodno uništila jednu od masivnih, na kamion montiranih Nebo-M antena – balističkim projektilom. Točnije, američkim zemaljskim raketnim sustavom Army Tactical Missile System (ATACMS).
To je barem četvrti put da su ukrajinske snage ciljale radare Nebo-M. Napadi u svibnju, lipnju i kolovozu 2023. možda su oštetili ili uništili radare Nebo-M, iako nema mnogo čvrstih dokaza koji potvrđuju te pogodke. Do četvrtka, analitičari iz kolektiva za otvorenu obavještajnu analitiku Oryx evidentirali su jedan uništen Nebo-M i dva oštećena.
Prema izvješću Glavnog stožera ukrajinske vojske u Kijevu, udar u četvrtak ostavio je ruske oružane snage s devet operativnih radara Nebo-M. Moguće je da su Ukrajinci, tijekom 31 mjeseca teških borbi otkako je Rusija proširila svoj rat protiv Ukrajine, pogodili otprilike trećinu radara Nebo-M.
Vrijednost radara Nebo-M je velika
Ovi mobilni radari, vrijedni 100 milijuna dolara, vrlo su cijenjena imovina. Rusi premještaju radare Nebo-M po južnoj i istočnoj Ukrajini kako bi popunili praznine u radarskoj pokrivenosti i pomogli jedinicama protuzračne obrane u otkrivanju dolaznih ukrajinskih projektila. Navodno uništenje radara Nebo-M u četvrtak “značajno smanjuje sposobnost ruske vojske da otkriva, prati i presreće aerodinamičke i balističke ciljeve”, objasnio je Glavni stožer ukrajinske vojske.
Posebno, suzbijanje ili uništavanje mobilnog radara otvara put ukrajinskim krstarećim projektilima britanske proizvodnje Storm Shadow i francuske SCALP-EG, koje ukrajinsko ratno zrakoplovstvo ispaljuje iz modificiranih bombardera Sukhoi Su-24.
Projektili Storm Shadow i SCALP-EG učinkovito su oružje za precizne udare na zaštićene ciljeve. Možda najpoznatiji primjer toga je udar iz rujna 2023., kada su ovi projektili od 2.900 funti probili i iznutra uništili rusku podmornicu Rostov-na-Donu u okupiranom Krimu – i navodno ponovili uništenje iste podmornice 11 mjeseci kasnije, nakon što su je Rusi popravili.
A onda slijede napadi krstarećim projektilima…
Krstareći projektili koji lete nisko i podzvučnom brzinom nisu pretjerano teški za obaranje, pod uvjetom da postoji dovoljno upozorenja. Zato ukrajinske snage često prethode napadima krstarećim projektilima udarima balističkim projektilima, ciljajući radare i baterije protuzračne obrane koje okružuju planirane mete krstarećih projektila. Kada čujete izvješća o ukrajinskim ATACMS-ima koji, primjerice, pogađaju ruski sustav protuzračne obrane S-400, možete očekivati naknadni napad ukrajinskim krstarećim projektilima – satima ili danima kasnije.
Ne znamo sa sigurnošću gdje je u okupiranoj Ukrajini bio postavljen radar Nebo-M kada ga je u četvrtak navodno pogodio ATACMS težak 3.700 funti s GPS navođenjem. Poznato je da su Rusi postavljali radare Nebo-M oko pomorskih i zračnih baza na Krimu, kao i oko zračnih baza u istočnoj ukrajinskoj regiji Donbas.
Što će se dogoditi sljedeće moglo bi nam dati neke tragove. Gdje god Ukrajinci lansiraju puno krstarećih projektila u narednim danima, vjerojatno je to isto mjesto gdje su navodno uništili taj vrijedni radar Nebo-M.