Jemenski Huti nanose štetu svjetskoj ekonomiji u operacijama koje ni Amerikanci sa saveznicima ne uspijevaju kontrolisati

featured image

26. feb 2024. 18:20

Pitanje koje se postavlja u zapadnim medijima, uzimajući u obzir i najnovije udare američkih zračnih snaga, jeste upravo to da li, i u kojoj mjeri, napadi jemenskih Hutija u Crvenom moru nanose štetu svjetskoj ekonomiji?

Pravi uticaj krize na Crvenom moru daleko je manje jasan nego što mnogi tvrde. U protekle dvije sedmice, SAD su izvele najmanje 10 rundi zračnih napada na jemenske Hutije, koji su odgovorili s više napada na brodove Crvenog mora. Bidenova administracija tvrdi da je sada neophodna “trajna kampanja stabilizacije” kako bi se zaštitio kontinuirani tok globalne trgovine.

Ovi napadi, posebno upotreba protubrodskih balističkih projektila bez presedana, značajno su poremetili slobodan protok trgovine i prava plovidbe na jednom od najkritičnijih plovnih puteva na svijetu, rekao je u ponedjeljak visoki zvaničnik Pentagona. Postoje i podaci koji potkrepljuju ovaj argument.

Do sada su Huti uspjeli oteli jedan brod i izvesti najmanje 34 napada, od kojih nijedan nije doveo do žrtava, ali su doveli do poremećaja u svjetskoj trgovini. Prema analitičarima, punih 90% kontejnerskih brodova koji bi obično putovali kroz Suecki kanal sada ide oko Afrike. Poremećaj je također doveo do pada globalne trgovine od 1,3% u decembru prošle godine, a neizvjesnost oko brodarstva na Crvenom moru je dodatno otežala dostavljanje međunarodne pomoći u Sudan.

A view shows a military parade held by the Houthis to mark the anniversary of their takeover in Sanaa, Yemen September 21, 2023. Houthi Media Office/Handout via Reuters

Čak je i Kina – koja nije baš saveznik SAD – pozvala na deeskalaciju u Crvenom moru kako bi se brodovi vratili na pravi put.

Saudijska Arabija je trošila 5 do 6 milijardi dolara mjesečno boreći se protiv milicije na vrhuncu rata u Jemenu – samo da bi zapravo izgubila i bila prisiljena da potpiše neugodno primirje 2022. godine. Dvije strane još uvijek pregovaraju o trajnom prekidu vatre koji bi uključivao neki oblik saudijskih reparacija. SAD su pružile milijarde dolara u oružju, obuci i obavještajnoj pomoći svojim saveznicima iz Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata tokom rata u Jemenu.

Američke i britanske snage izvele nove napade na Hutije

A Royal Air Force Typhoon aircraft is prepared to conduct further strikes against Houthi targets, February 24, 2024. AS1 Eoin Kirwan-Taylor RAF/UK MOD/Handout via REUTERS

Američke i britanske snage izvele su u subotu napade na više od deset ciljeva Hutija u Jemenu, rekli su zvaničnici, u obliku posljednje runde vojne akcije protiv grupe povezane s Iranom koja nastavlja napadati brodarstvo u regiji.

Sjedinjene Države skoro svakodnevno izvodi napade na pozicije Hutija, koji kontrolišu najnaseljenije dijelove Jemena, koju su rekli da su napadi na brodarstvo u znak solidarnosti s Palestincima dok Izrael napada Gazu.

Greek-flagged bulk cargo vessel Sea Champion is docked to the port of Aden, Yemen to which it arrived after being attacked in the Red Sea in what appears to have been a mistaken missile strike by Houthi militia, February 21, 2024. REUTERS/Fawaz Salman

Američki i britanski napadi do sada nisu uspjeli zaustaviti napade Huta, koji su poremetili globalnu trgovinu i podigli stope isporuke. U zajedničkoj izjavi zemalja koje su ili učestvovale u napadima ili pružile podršku, navodi se da je vojna akcija bila protiv 18 ciljeva na osam lokacija u Jemenu, uključujući podzemna skladišta oružja i projektila, sisteme protuvazdušne odbrane, radare i helikopter.

Američki ministar odbrane Lloyd Austin rekao je da su udari imali za cilj “da se dodatno poremete i degradiraju sposobnosti milicije koju podržava Iran”. Sjedinjene Države imaju paralelnu koaliciju, Operaciju Prosperity Guardian, čiji je cilj zaštita komercijalnog prometa od napada Hutija.