Japan ubrzano stari, rađa se sve manje djece: Proizvođač pelena najavio da će prestati proizvoditi pelene za bebe
Japanski proizvođač pelena najavio je da će prestati proizvoditi pelene za bebe u zemlji i da će se umjesto toga fokusirati na tržište za odrasle.
Oji Holdings je posljednja firma koja je napravila takav pomak u Japanu koji ubrzano stari, gdje je natalitet rekordno nizak.
Prodaja pelena za odrasle nadmašila je prodaju pelena za dojenčad u zemlji.
Broj rođenih beba u Japanu 2023. godine – 758.631 – smanjen je za 5,1% u odnosu na prethodnu godinu.
To je ujedno i najmanji broj rođenih u Japanu od 19. vijeka. Sedamdesetih godina ta brojka je iznosila više od dva miliona.
U saopštenju , Oji Holdings navodi da njegova podružnica, Oji Nepia, trenutno proizvodi 400 miliona pelena za bebe godišnje. Proizvodnja je u padu od 2001. godine, kada je kompanija dostigla vrhunac – 700 miliona pelena.
Još 2011. godine, najveći proizvođač pelena u Japanu, Unicharm, rekao je da je njegova prodaja pelena za odrasle nadmašila prodaju pelena za bebe.
Tržište raste
U međuvremenu, tržište pelena za odrasle raste i procjenjuje se da vrijedi više od 2 milijarde dolara (1,6 milijardi funti). Japan sada ima jednu od najstarijih populacija na svijetu, sa skoro 30% njih u dobi od 65 ili više godina. Prošle godine je udio starijih od 80 godina po prvi put premašio 10% .
Oji Holdings je također rekao da će nastaviti da proizvodi pelene za bebe u Maleziji i Indoneziji gdje očekuje da će potražnja rasti.
Smanjenje stanovništva, rezultat kako starenja tako i pada nataliteta, postalo je kriza za Japan, jednu od najvećih svjetskih ekonomija. Ali napori japanske vlade da se pozabavi ovim izazovima do sada su imali malo uspjeha.
Čini se da povećana potrošnja na programe vezane za djecu i subvencije za mlade parove ili roditelje ne povećavaju stopu nataliteta. Stručnjaci kažu da su razlozi složeni, u rasponu od niže stope brakova i većeg broja žena koje se pridružuju radnoj snazi, do povećanih troškova podizanja djece.
“Japan stoji na ivici da li možemo nastaviti funkcionirati kao društvo”, rekao je premijer Fumio Kishida prošle godine, dodajući da je to slučaj “sada ili nikad”.
Ali Japan nije sam. Stope fertiliteta također su u padu u Hong Kongu, Singapuru, Tajvanu i Južnoj Koreji, od kojih posljednja ima najnižu stopu nataliteta u svijetu, javlja BBC.
Kina je također doživjela pad stanovništva drugu godinu zaredom 2023. i, poput Japana, uvela je razne poticaje za povećanje nataliteta. Ali starenje stanovništva i uticaj decenijama duge politike jednog djeteta, koja je okončana 2015. godine, stvaraju demografske izazove i u Kini.