Izraelski napad na Iran: Šta znamo do sada
Izrael je pokrenuo dugo očekivani napad na Iran u ranim jutarnjim satima u subotu, 25 dana nakon što je Iran izveo svoj najveći napad na Izrael.
Suprotno ranijim sugestijama izraelskih političara, napad nije bio usmjeren na nuklearna ili druga strateška postrojenja.
Evo šta do sada znamo.
Zašto je Izrael napao Iran?
Od napada pod vodstvom Hamasa prošlog oktobra i rata na Gazi koji je uslijedio, izraelski napadi na Iran i njegove saveznike uvukli su Teheran u direktnu konfrontaciju s Izraelom.
Izrael je rekao da su njegovi udari odgovor na masivni napad iranskim balističkim projektilima 1. oktobra, za koji je Iran rekao da je pokrenuo kao odgovor na izraelsko ubistvo vođe Hamasa Ismaila Hanijeha u Teheranu i generalnog sekretara Hezbolaha Hassana Nasralaha i iranskog komandanta u Bejrutu.
Šta su bili ciljevi napada?
Izraelska vojska saopštila je da je njen avion “udario u pogone za proizvodnju projektila” koji su se koristili za proizvodnju projektila ispaljenih u tom napadu iu sličnom incidentu u aprilu.
Dodaje se da je “udario na raketne nizove zemlja-vazduh i dodatne iranske vazdušne kapacitete”. Operacija je završena, saopštila je vojska.
Vojska je rekla da je pogodila oko 20 lokacija tokom nekoliko sati u Ilamu, Khuzestanu i Teheranu.
“Ako režim u Iranu napravi grešku započinjući novu rundu eskalacije, mi ćemo biti obavezni da odgovorimo”, rekla je izraelska vojska.
Suprotno ranijim spekulacijama, napadi nisu bili usmjereni na nuklearna postrojenja ili najviše iranske čelnike.
Koja je šteta i žrtve?
U napadu su ubijena dva iranska vojnika, navodi se u saopštenju iranske vojske koje je objavila iranska novinska agencija IRNA.
“Vojska Islamske Republike Iran, u odbrani iranske sigurnosti i zaštiti naroda i interesa Irana, žrtvovala je dva svoja borca dok se suprotstavljala projektilima zločinačkog cionističkog režima”, navodi se u saopštenju.
Iran je rekao da se njegova protuzračna odbrana aktivirala i uspješno odbila mnoge udare, dok su drugi nanijeli “ograničenu štetu”.
Šta se dogodilo nakon napada?
Ubrzo nakon napada, Iran i Irak najavili su obustavu letova do daljnjeg.
Međutim, letovi su nastavljeni kasnije u subotu, prema izjavama obje zemlje.
Iran je rekao da je njegov vazdušni prostor ponovo otvoren i da se letovi odvijaju normalno.
Poluzvanična novinska agencija Tasnim izvijestila je da je “situacija u glavnom gradu [Teheran] normalna, uključujući aerodrome Imam Homeini i Mehrabad”.
Hoće li Iran odgovoriti?
Iransko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je kasnije u subotu saopćenje u kojem ističe pravo Irana da odgovori na izraelski napad.
“Na osnovu svog inherentnog prava na legitimnu odbranu, predviđenog članom 51 Povelje UN-a, Islamska Republika Iran smatra da ima pravo i dužnost da se brani od stranih akata agresije”, navodi se u saopštenju.
“Iran će iskoristiti sve fizičke i duhovne sposobnosti iranske nacije da zaštiti svoje interese i sigurnost”, dodaje se, prenosi Tasnim.
Kako je svijet reagovao?
Saudijska Arabija osudila je izraelske napade kao kršenje iranskog suvereniteta. Ministarstvo vanjskih poslova naglasilo je “čvrstu poziciju kraljevine koja odbija eskalaciju sukoba u regionu”, za koju je rečeno da “ugrožava sigurnost i stabilnost zemalja i naroda”.
Bijela kuća je objavila saopštenje ubrzo nakon početka napada, nazvavši ga “vježbom samoodbrane” kao odgovor na napad iranskog balističkih projektila ranije ovog mjeseca.
Američki ministar odbrane Lloyd Austin “ponovo je potvrdio čvrstu posvećenost Sjedinjenih Država sigurnosti Izraela i pravu na samoodbranu” tokom razgovora sa svojim izraelskim kolegom Yoavom Gallantom u subotu.
“Sekretar je naglasio pojačani stav Sjedinjenih Država za odbranu američkog osoblja, Izraela i partnera u cijeloj regiji pred prijetnjama Irana i terorističkih organizacija koje podržava Iran i odlučnost SAD-a da spriječi bilo kojeg aktera da iskoristi tenzije ili proširi sukoba u regionu”, navodi se u saopštenju.
Britanski premijer Keir Starmer rekao je: “Moramo izbjeći dalju regionalnu eskalaciju i pozvati sve strane da pokažu suzdržanost. Iran ne bi trebao odgovoriti.”
Francuska je također pozvala sve strane “da se uzdrže od bilo kakve eskalacije i akcije koje bi mogle pogoršati kontekst ekstremne napetosti”.
Pakistan je napad označio kao “opasnu eskalaciju u ionako nestabilnom regionu”, dok je Malezija rekla da je to “očigledno kršenje međunarodnog prava”.
Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) osudili su napad na Iran i pozvali na maksimalnu suzdržanost.
“UAE snažno osuđuju vojno gađanje Islamske Republike Iran i izražavaju duboku zabrinutost zbog nastavka eskalacije i njenog utjecaja na regionalnu sigurnost i stabilnost”, navodi se u saopštenju Ministarstva vanjskih poslova UAE, naglašavajući “važnost vježbanja na najvišim nivoima suzdržanosti i mudrosti da se izbjegnu rizici i širenje sukoba”.
Irak je osudio globalnu neaktivnost protiv “okupacionog cionističkog entiteta”, za koji je rekao da nastavlja svoju “agresivnu politiku i širi sukob u regionu kroz očigledne napade koje sprovodi nekažnjeno”.
U međuvremenu, palestinski pokret Hamas u subotu je osudio izraelski napad na Iran kao čin “agresije”.
“Islamski pokret otpora [Hamas] oštro osuđuje cionističku agresiju na Islamsku Republiku Iran, ciljajući na vojne lokacije u više provincija”, navodi se u saopćenju te grupe. “Smatramo ovo flagrantnim kršenjem iranskog suvereniteta i eskalacijom koja ugrožava sigurnost regije i sigurnost njenih ljudi, stavljajući punu odgovornost na okupaciju za posljedice ove agresije, koju podržavaju Sjedinjene Američke Države, piše MEE.