Flaširana voda na pumpama Petrola povučena u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji

featured image

12. okt 2024. 10:39

“Na osnovu nalaza nije moguće donositi zaključke o štetnosti po zdravlje potrošača“, saopštila je Uprava za bezbjednost hrane Slovenije nakon što je Petrol povukao flaširanu vodu. Benzinska stanica je obustavila isporuke i vrši dezinfekciju.

Uprava za bezbjednu hranu, veterinu i zaštitu biljaje prije nekoliko dana obavijestila javnost o opozivu „vode na putu“, vode u flašama.

„Razlog za mjeru je moguće prisustvo koliformnih bakterija. Korisnici ne treba da piju vodu, već da je vrate na mjesto kupovine“, prenio je N1. Prema pisanju stranih portala, proizvodi su povučeni i u Hrvatskoj i Srbiji.

Opoziv se odnosi na sve vode, bez obzira na količinu (0,5, 0,75 ili 1,5 litara), datum punjenja ili rok trajanja. U Petrolu nisu objasnili na koju ukupnu povučenu količinu se odnosi opoziv.

Kratki odgovori Petrola

U Petrolu su nam relativno šturo odgovorili na pitanja kako su saznali da u vodi može biti bakterija, da li već znaju kako je do toga došlo i kada su obavijestili Upravu za bezbjednost hrane.

„Petrol posluje na odgovoran način prema svim svojim zainteresovanim stranama, pri čemu je briga o kvalitetu naših proizvoda na vrhu prioriteta. U tu svrhu redovno sprovodimo kontrole kvaliteta proizvoda i u slučaju bilo kakvih odstupanja od propisanih standarda, odmah preduzimamo mjere u skladu sa zakonskom regulativom i očekivanjima kupaca. Tako smo postupili i u ovom slučaju“, naveli su.

Dodali su da su o uočenim odstupanjima odmah obavijestili nadležne organe, odnosno Upravu, i pokrenuli postupak opoziva. Nisu odgovorili na pitanje zašto se opoziv odnosi na sve rokove trajanja. Međutim, istakli su da poštuju zakonske uslove i da se opoziv odnosi na sve rokove trajanja na svim tržištima na kojima su se ti proizvodi prodavali.

Kako je proces opoziva još u toku, ne mogu da daju preciznije informacije, zaključeno je u kompaniji. „Još jednom se izvinjavamo našim kupcima na eventualnim neprijatnostima i zahvaljujemo se na razumijevanju“, zaključili su.

Shutterstock

Povlačenje i opoziv dvije njedelje kasnije

Rečeno nam je više o tome šta se dogodilo u Upravi za bezbjednost hrane. Kako je navedeno, Petrol je 11. septembra dobio prijavu potrošača. Pošto se to ponovilo, 18. septembra 2024. godine pokrenuo je inicijativu za povlačenje hrane, odnosno vode, iz prometa. U Upravi kažu da se to dogodilo u saradnji sa proizvođačem Plastenka.

Potom je Petrol 2. oktobra obavijestio Upravu o početku opoziva, a istog dana je na sajtu objavljena i poruka o opozivu.

Šta je povlačenje, šta opoziv

Razlika između povlačenja i opoziva je u tome što povlačenjem trgovac na malo sprečava distribuciju, izlaganje ili ponudu proizvoda koji (navodno) nije bezbjedan za potrošača. Dakle, radi se o povlačenju iz prodaje. Uz opoziv, cilj je da se vrati proizvod koji (navodno) nije bezbjedan i koji je već isporučio proizvođač ili distributer ili je dostupan potrošačima.

Obavještavanje potrošača nije neophodno u slučaju povlačenja, već u slučaju opoziva. U oba slučaja subjekt u poslovanju sa hranom mora da obavijesti nadležnu inspekcijsku službu Uprave za bezbjednost hrane.

Ne može se zaključiti da je štetna po zdravlje“

U slučaju vode, Petrol je upozorio na mogućnost prisustva koliformnih bakterija. Obavještenje sadrži preporuku da je potrošači ne konzumiraju, već da je vrate na mjesto kupovine.

Dakle, da li postoji nešto u vodi što je čini neprikladnom za potrošnju? To se za sada ne može tvrditi, navode u Upravi za bezbjednost hrane, koja nije sama uradila analizu, već je pregledala analize proizvođača i prodavca.

„Mikrobiološkim ispitivanjem su dokazani takozvani higijenski pokazatelji, koji zahtijevaju ispitivanje adekvatnosti postupaka u samoj proizvodnji. Na osnovu nalaza ne može se donijeti zaključak o štetnosti po zdravlje potrošača. U nekoliko slučajeva konstatovano je prisustvo naslaga, što se može smatrati nepodobnošću namirnice za dalji plasman“, rekli su nam.

Punionica se dezinfikuje

Kako je pomenuto, Petrol je vodom snabdijevala radomeljska firma Plastenka, koja ima svoj bunar i punionicu, gdje puni vodu za različite ugovorne partnere. Kako nam je objasnila direktorka Janja Kaplja, u skladu sa zakonom kompanija svaki fil šalje na analizu u Nacionalnu laboratoriju za zdravlje, životnu sredinu i hranu (NLZOH) prije stavljanja u promet. To je urađeno i u slučaju ovih isporuka vode, a analiza nije pokazala nedosljednosti.

Objasnila nam je da je Plastenka nakon obavještenja Petrola naručila analizu koja je pokazala povećan broj kolonija (to može da ukazuje na, na primjer, kontaminaciju u mreži), ali ne i stvarno prisustvo bakterija. Predložili su povlačenje proizvoda, angažovali eksterni institut za analizu i već su počeli punu dezinfekciju punionice. Ovo je privremeno obustavljeno dok se situacija ne raščisti.

Kaplja nam je rekala da je analiza Petrola, koja je pokazala odstupanja, rađena samo za jednu partiju, dok za ostale datume punjenja nema znakova da bi one mogle biti sporne. Kako kaže, ovo je prvi put da im se ovako nešto dešava, a sa Petrolom sarađuju dugi niz godina.

Andreja Lončar, Forbes Slovenija