Dodik u Izraelu optužio Bošnjake za sudski proces, dao podršku Netanyahuu, kritikovao odluku Međunardnog krivičnog suda…

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji se suočava s međunarodnom potjernicom zbog optužbi za podrivanje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine, izazvao je novu kontroverzu putovanjem u Izrael na konferenciju o antisemitizmu održanoj u Jerusalemu. Nakon toga je pokušao nakratko razgovarati s premijerom Benjaminom Netanyahuom. Ovaj susret, usprkos pravnim problemima s kojima se suočava Dodik, dodatno produbljuje političke tenzije i postavlja pitanja o vladavini prava i međunarodnoj diplomatiji.
Potjernica i optužbe
Sud Bosne i Hercegovine raspisao je međunarodnu potjernicu za Dodikom nakon što je optužen za djelovanje protiv državnih institucija. Njegova presuda, koja uključuje jednogodišnju zatvorsku kaznu i zabranu političkog angažmana na šest godina, odnosi se na nepoštivanje odluka visokog predstavnika i pokušaje ograničavanja nadležnosti državnih organa unutar Republike Srpske.
Iako pravosudne institucije BiH insistiraju na provođenju zakona, Dodik je, umjesto suočavanja s pravosuđem, odlučio nastaviti s inostranim putovanjima, čime dodatno testira mehanizme međunarodne pravde i političkog uticaja.
Posjeta Izraelu i susret s Netanyahuom
Bez obzira na pravne prepreke, Dodik je stigao u Izrael. Tamo je izrazio podršku izraelskoj vladi, naglašavajući historijske sličnosti između srpskog i jevrejskog naroda. Međutim, kontekst njegovog dolaska izazvao je burne reakcije, posebno jer je Netanyahu također pod pritiskom međunarodnih pravnih institucija zbog optužbi za ratne zločine na palestinskim teritorijama.
Dodik je kritikovao odluku Međunarodnog krivičnog suda o nalogu za hapšenje izraelskog premijera, nazivajući je „nerazumnom“, te naglasio da će vlasti Republike Srpske učiniti sve kako BiH ne bi sprovodila ovu odluku.
„Muslimani iz Sarajeva žele da me kazne zato što sam došao ovdje u Izrael da podržim Izrael“, rekao je Dodik za Associated Press. „Oni zloupotrebljavaju pravosuđe i tužilaštvo jer su oni nadležni za to.“
Njegova tvrdnja da „Muslimani iz Sarajeva“ stoje iza pravosudnih postupaka protiv njega odražava njegovu dugogodišnju retoriku u kojoj krivi bošnjačke političare i institucije BiH za pokušaje njegovog političkog slabljenja. Ovakve izjave dodatno produbljuju podjele u Bosni i Hercegovini, dok Dodik pokušava međunarodno legitimisati svoj položaj kroz susrete sa stranim liderima, uključujući izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.
Međunarodne reakcije i kritike
Njegova posjeta Izraelu dolazi u trenutku kada su tenzije u BiH već na visokom nivou. Kritičari upozoravaju da Dodik, uprkos tome što je pod međunarodnom potjernicom, bez problema napušta granice BiH i održava diplomatske sastanke, dok pravosudne institucije ne uspijevaju sprovesti naloge za njegovo privođenje.
Pored Izraela, Dodik je nedavno posjetio i Srbiju, što dodatno potvrđuje njegovu sposobnost da izbjegne pravne posljedice. Ovo otvara pitanje kako funkcionira međunarodna pravda kada političari pod optužnicama nastavljaju nesmetano obavljati svoje aktivnosti.
Dodikova posjeta Izraelu predstavlja još jedan dokaz koliko su pravni principi u međunarodnim odnosima podložni političkim interesima. Iako se suočava s ozbiljnim optužbama, on i dalje koristi svoj politički uticaj kako bi izbjegao odgovornost. Njegova podrška Netanyahuu i kritika međunarodnih sudova dodatno kompliciraju poziciju Bosne i Hercegovine, dok istovremeno ostaje nejasno hoće li pravosudni sistem BiH i međunarodne institucije ikada uspjeti provesti odluke koje su formalno na snazi.