“Bosanska sela u suzama: Mještani očajnički u uništenim domovima traže ono malo što je ostalo iza bujica”

Aktuelnosti Forbes BiH 7. okt 2024. 10:02
featured image

7. okt 2024. 10:02

Razmjere katastrofalnih poplava koje su zadesile Bosnu i Hercegovinu ovog mjeseca u ekonomskom i sigurnosnom pogledu zbrajat će se dugo. No, lične tragedije mještana, koji su izgubili najbliže članove porodice i imovinu, ostat će trajan podsjetnik neophodnosti efikasnijih sistema prevencije, ranog upozoravanja na mogućnost poplava i dugoročnih rješenja. Poplave koje su usmrtile više od 15 osoba, a za značajni brojem se i dalje traga, promijenile su život za mnoge.

“Žene su u nedjelju u bosanskom selu Trusina sjedile na zemlji u suzama dok je bager kopao po ostacima njihovih domova koji su uništeni u najsmrtonosnijim poplavama u zemlji u posljednjih nekoliko godina”, bilježi Reuters samo jednu od ispovijesti koja je postala stvarnost za mnoge druge u tom kraju.

U Trusini nema poginulih, ali su devastirane kuće, voćnjaci i vrtovi.

“Teško je povjerovati da je ovdje bio voćnjak, garaža, auto i još jedna manja kuća”, kaže Duda Sutlić i dodaje: “Sve je nestalo u 10 minuta. BiLA SAM sretan ovdje. Imala život i teško sam radila. Danas nemam snage. Ostale su nam samo penzije – 500 maraka (282,21 dolara).

Meteorolog Nedim Sladić kazao je za N1 TV da je za manje od šest sati u okolini Jablanice palo onoliko kiše koliko obično padne za tri-četiri mjeseca.

Medina Kezo i Elvedina Poturović nakon poplava i klizišta u selu Trusina, Foto: REUTERS/Marko Djurica 

Ekolozi. navodi Reuters, kažu da su poplave u BiH bile posebno razorne jer su godine nebrige o riječnim koritima, krčenje šuma te nekontrolirana gradnja i eksploatacija drva i kamena pogoršale utjecaj klimatskih promjena.  

Dok i drugi dijelovi Evrope bilježe ekstremne vremenske uslove, Bosna i Hercegovina ostaje izložena sve češćim poplavama, vrućinama i požarima. Mještanin Admir Poturović iz Trusine zaključuje gorku stvarnost: “Sve što je moj otac stvorio i što sam ja stvorio nestalo je za 30 minuta.” Tragične sudbine poput njegove podsjećaju da su potrebni hitni koraci kako bi se ublažile posljedice budućih katastrofa.