Avioni Su-34 najprecizniji su ruski bombarderi i zato ih Ukrajina ruši što brže može

featured image

2. mar 2024. 07:39

Ukrajinsko ministarstvo odbrane tvrdi kako su njihove snage u četvrtak srušile tri borbena zrakoplova Suhoj Su-34, što produljuje nevjerojatan niz u kojem su Rusi navodno izgubili 13 ratnih zrakoplova u samo 11 dana.

Riječ je o 10 zrakoplova Su-34, dva zrakoplova Su-35 i špijunski avion Beriev A-50.

Supersonični avioni Su-35 najnoviji su aktivni borbeni zrakoplovi ruskih zračnih snaga, no za Ruse su mnogo važniji avioni Su-34, a gubitak tolikog broja tih zrakoplova – i to toliko brzinom – za Kremlj predstavlja veliki problem.

Nakon što su prije početka ovog mjeseca izgubili 25 tih zrakoplova i, navodno, još deset u samo deset dana, ruskim zračnim snagama možda je preostalo još oko stotinjak aviona Su-34, od kojih je tri četvrtine spremno za letove.

To nije mnogo, pogotovo ne u situaciji u kojoj su ti zrakoplovi – s cijenom od 50 milijuna dolara – toliko ključni za ruske zračne operacije u Ukrajini.

Prije početka rata u veljači 2022. godine, flota od 140 aviona Su-34 bila je najvažnija za taktičke napade u ruskim zračnim snagama. Posade ovih zrakoplova uvježbale su svoje vještine preciznog gađanja u Siriji 2015. godine, objasnio je u studiji iz 2022. Justin Bronk, analitičar londonskog instituta RUSI.

Drugi ruski zrakoplovi Su-35 i Su-30, kojih imaju po stotinjak, teoretski bi mogli bacati preciznu artiljeriju, ali uglavnom to ne čine.

8237893 16.07.2022 Russian Sukhoi Su-34 fighter jet flies in the course of Russia's military operation in Ukraine, at the unknown location. Sputnik,Image: 707997022, License: Rights-managed, Restrictions: Editors’ note: THIS IMAGE IS PROVIDED BY RUSSIAN STATE-OWNED AGENCY SPUTNIK., Model Release: no, Credit line: – / Sputnik / Profimedia

Zbog toga “većina ruskih pilota nema značajnog iskustva u korištenju precizne artiljerije,” napisao je Bronk u drugoj studiji, također iz 2022. “Specijalizirana flota Su-34 je iznimka.”

Dizajn ovog zrakoplova objašnjava zašto gotovo ima monopol na ovakve napade. “Kao lovac-bombarder, Su-34 ima elektro-optički senzor imena ‘Platan‘”, objasnio je Bronk u studiji od prošle godine.

Platan nije najbolji senzor na svijetu – ne u usporedbi s posljednjim američkim i europskim senzorima – ali je bolji od ničeg. A ništa je upravo ono na što može računati ostatak ruskih zračnih snaga.

“Nedostatak senzora za ciljanje meta i stručnosti u ruskim flotama znači kako je flota zrakoplova Su-34 jedini… element teoretski sposoban za provođenje efikasne napadačke dinamike protiv ukrajinskih snaga u pokretu na otvorenom,” napisao je Bronk u studiji za RUSI 2022. godine, zajedno sa koautorima Nickom Reynoldsom i Jackom Watlingom.

Čak iako avioni Su-34 mogu koristiti precizne bombe, u prvoj godini rata u Ukrajini to nisu činili. “Najčešće korišteno oružje bile su nenavođene bombe,” objasnio je Bronk, pripisavši to “ograničenoj zalihi preciznih bombi” u Rusiji.

Ipak, kada je rat ušao u drugu godinu, Kremlj se napokon – s kašnjenjem – odlučio pozabaviti nestašicom precizne artiljerije. Ruske zračne snage počele su pričvršćivati opremu za satelitsko navođenje na bombe kako bi proizveli primitivne, ali efikasne precizne klizne bombe.

Zrakoplovi Su-34 bili su očito rješenje za ovo novo oružje. Oni su počeli gotovo isključivo izbacivati takve bombe. Leteći brzo i visoko prema fronti, posade bi izbacile do četiri bombe u jednom letu, na udaljenosti od maksimalno 40 kilometara od meta.

Ipak, ove bombe KAB nisu toliko precizne kao recimo one američke, ali niti ne moraju biti jer su ogromne. “Ove bombe u potpunosti uništavaju sve položaje,” napisao je Egor Sugar, vojnik u 3. jurišnoj brigadi ukrajinske vojske koja se borila u krvavim bitkama za Avdiivku na istoku zemlje.

Ta borba kulminirala je prije dva tjedna, i to u pravoj oluji bombi KAB. Na ukrajinske pozicije palo je njih 250 u samo dva dana, što je grad učinilo neobranjivim. “Sve zgrade i strukture pretvore se u krater nakon samo jedne bombe,” objašnjava Sugar.

Ukrainian servicemen attend a joint drills of armed forces, national guard and Security Service of Ukraine (SBU) near the border with Belarus, amid Russia's attack on Ukraine in Rivne region, Ukraine January 11, 2023. REUTERS/Gleb Garanich

Trebalo im je dvije godine, ali ruske zračne snage napokon su shvatile kako koristiti veliki broj preciznih bombi i postići važne rezultate. Ipak, to ne bi mogli učiniti bez zrakoplova Su-34 i njihovih vještih posada.

Njihova velika važnost za Ruse objašnjava zašto su oni postali najveća meta ukrajinskoj protuzračnoj obrani. Ne znamo kako su točno Ukrajinci srušili 10 tih zrakoplova u 11 dana, ali znamo zašto.

Ubrzanim iscrpljivanjem ove flote, Ukrajinci Rusima oduzimaju najbolje lovce-bombardere – jedini tip zrakoplova koji ruskim zračnim snagama omogućuje da se pametno bori.

Kako se broj aviona Su-34 i njihovih vještih pilota smanjuje, a Rusija ne može jednakom brzinom proizvesti nove avione i obučiti nove posade, ruske zračne snage možda neće imati izbora, već će za svoje bombe morati koristiti druge zrakoplove, a očiti kandidati su Su-35 i Su-30.

U usporedbi s Su-34, ovi avioni imaju inferiorne senzore – a njihove posade nisu deset godina uvježbavale svoje vještine u zraku iznad Sirije.

Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
Link: Su-34s Are Russia’s Best Precision Bombers. Which Is Why Ukraine Is Shooting Them Down – As Fast As It Can.
(Prevela: Nataša Belančić)