Palestinci se vraćaju u razrušene domove, kakva ih budućnost čeka
Nakon što je u nedjelju ujutro stupio na snagu dugo očekivani prekid vatre između Izraela i Hamasa, hiljade raseljenih Palestinaca požurilo je vratiti se svojim domovima. No, povratak je za mnoge bio obilježen šokom, tugom i dubokom neizvjesnošću.
Povratak u ruševine
Ahmad Agha, stanovnik grada Khuza'a u istočnom Khan Younisu, ispričao je svoje iskustvo povratka: “Bio sam sretan zbog prekida vatre i krenuo sam prema svojoj kući. Međutim, po dolasku, stvarnost je bila mnogo gora nego što sam očekivao. Naša kuća, koja je imala tri sprata, sada je potpuno sravnjena.”
Slična sudbina zadesila je mnoge druge porodice. Njihove nekadašnje kuće sada su samo ruševine, ostavljajući ih da se bore s teškim odlukama o tome gdje dalje.
Gotovo svi stanovi u Gazi su uništeni ili oštećeni tokom izraelskog rata protiv Hamasa, prema Uredu Ujedinjenih naroda za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA).
Oko 436.000 stambenih jedinica – 92% domova u Gazi – je pogođeno, od kojih je 160.000 uništeno, a 276.000 teško ili djelimično oštećeno, saopštila je OCHA .
Osim toga, više od 1,8 miliona ljudi hitno je potrebno sklonište za hitne slučajeve i osnovne potrepštine za domaćinstvo.
UN su na svojoj web stranici objavile da je otprilike 90 posto stanovništva širom Gaze raseljeno, od kojih su mnogi bili primorani da se sele više puta, “oko 10 ili više puta”.
Izgubljeni domovi i neizvjesna budućnost
Izzat Qishawi iz Gaze opisao je kako su on i njegova porodica bili suočeni s razaranjem kada su se vratili u Tal al-Hawa. “Cijelo područje nije pogodno za ljudsko stanovanje”, rekao je, dodajući kako su cijene iznajmljivanja sada utrostručene, što dodatno otežava situaciju.
Za mnoge, poput Mohammada al-Astala iz Khan Younisa, povratak u domove donosi barem tračak nade, iako su i dalje potrebne značajne popravke. “Ne možemo više živjeti u šatorima,” rekao je Astal, naglašavajući kako privremeni kampovi postaju sve nepodnošljiviji, posebno za bolesne članove porodice.
Zabranjena područja
Rafeeq Mahmoud iz Rafaha nije mogao odmah posjetiti svoj dom zbog stalne izraelske prisutnosti i opasnosti u tom području. Unatoč razaranju, Mahmoudova povezanost s njegovim domom ostaje snažna, uz nadu da će se jednog dana moći vratiti.
Prekid vatre donio je kratkotrajno olakšanje, ali stvarnost razaranja i neizvjesnost o budućnosti ostavljaju porodice suočene s velikim izazovima. Dok se mnogi suočavaju s teškim uvjetima života u privremenim skloništima, san o povratku i obnovi domova ostaje dalek, ali postojan.