Sjeverna Koreja isporučila Rusima dodatne haubice, pitanje je šta će Pjongjang tražiti zauzvrat
Dolazak dodatnih haubica M1989 produbljuje ovisnost Moskve o industriji oružja u Pjongjangu.
Ruska vojska invaziju na Ukrajinu 2022. je godine pokrenula s oko 2000 haubica. Nakon 34 mjeseca brutalnih borbi, izgubili su ih najmanje 800. Još stotine su morali ostaviti po strani zbog nestašice topovskih cijevi.
Istovremeno, proizvodnja novih haubica nije bila dostatna da ispuni potražnju. Moguće je da su se nekoć ogromne ruske zalihe haubica iz Hladnog rata prepolovile: inženjeri moraju naporno češljati skladišta u potrazi za netaknutim naoružanjem, ili barem dijelovima koji još nisu zahrđali.
Rusija polako postaje ovisna o Sjevernoj Koreji
Očito je da Rusiji ponestaje pokretne artiljerije. To pomaže objasniti zašto su, po drugi put u samo šest tjedana, na ruskim željeznicama zamijećene haubice iz Sjeverne Koreje. Pjongjang je postao velika podrška moskovskoj kampanji ratovanja artiljerijom.
To je najmekši opis sve bliskijih veza između ruske vojske i tajnovite sjevernokorejske industrije oružja. Manje velikodušna interpretacija je da ruske snage postaju uistinu ovisne o oružju iz Sjeverne Koreje.
Sjevernokorejske haubice M1989 koriste granate od 170 milimetara. To je “neobičan kalibar za Ruse,” naglašava estonski analitičar Artur Rehi. Većina ruskog oružja koristi granate kalibra 122 ili 152 milimetra. Sjeverna Koreja isporučila je možda i milijune streljiva Rusima kako bi Rusi mogli nastaviti ispaljivati ukupno možda i do 10.000 granata dnevno.
Sve do ove zime, Sjeverna Koreja je isporučivala streljivo kalibra koje bi Rusija u principu mogla i sama proizvoditi. Problem Rusije bio je u kapacitetima za proizvodnju, a ne sposobnosti. Da su se diplomatski odnosi ove dvije zemlje slučajno pogoršali, ruska vojska svejedno bi mogla ispaljivati artiljeriju, ali ne toliko često.
To se sada mijenja jer sve više sjevernokorejskih M1989 dolazi na frontu. M1989 jedina je 170-milimetarska haubica na svijetu. Vrlo je moguće da se sve tvornice na svijetu koje proizvode ovo oružje nalaze upravo u Sjevernoj Koreji – iako valja napomenuti da je haubice kupio i Iran. Svaka ova haubica koja dolazi u Rusiju sve više produbljuje rusku ovisnost o svom istočnom susjedu.
Što Sjeverna Koreja dobiva zauzvrat?
Prije više od godinu dana, ukrajinska analitička skupina Frontelligence Insight izvijestila je kako je u Rusiju iz Sjeverne Koreje stiglo milijun granata. Isporuka tih granata “izaziva pitanja o tome je li Rusija dala financijsku podršku režimu u Sjevernoj Koreji ili je (u zamjenu za granate) s njim podijelila drugu vojnu tehnologiju,” objašnjeno je tada iz skupine. Što je točno Pjongjang dobio u zamjenu za to silno streljivo?
Sada znamo odgovor na to pitanje. Admiral američke mornarice Samuel Paparo, čelnik američkog zapovjedništva na Indo-Pacifiku, kaže kako će Moskva “vjerojatno” Pjongjangu dati tehnologiju za projektile i podmornice. Time može ubrzati dugotrajne napore Sjeverne Koreje da razvije i počne koristiti tihe podmornice naoružane interkontinentalnim balističkim projektilima s nuklearnim bojevim glavama.
To je neravnopravna razmjena koja uvelike ide u korist Sjevernoj Koreji. Rusi dobivaju artiljeriju. Sjeverna Koreja možda će dobiti podvodne nuklearne bombe. Ali kakvog izbora ima Rusija?
Ako Pjongjang ne dobije ono što želi, nije nemoguće da će Moskvi oduzeti pristup sve većoj količini naoružanja.
Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
(Prevela: Nataša Belančić)