Berza se „trijezni“ od Trumpa: Šest najvećih kompanija izgubile 458 milijardi dolara za dan

BIZNIS Forbes 18. nov 2024. 11:39
featured image

18. nov 2024. 11:39

Trampom inspirisani rast berze dodatno je splasnuo u petak jer su investitori pokazali zabrinutost oko najave restriktivnije monetarne politike. To je izazvalo masovnu rasprodaju akcija velikih tehnoloških kompanija. Indeksi bilježe gubitke ove nedjelje, iako su akcije i dalje u plusu od prošlonedjeljnih izbora.

Indeks Nasdaq 100, koji prati 100 najvećih američkih tehnoloških kompanija, zabilježio je prvi niz od pet uzastopnih dana pada još od prve nedjelje januara. IT sektor bio je najgore rangiran sektor S&P-a u petak, sa padom od 2,5%. Pad veći od 2% akcija kompanija kao što su Amazon, Meta i Envidija (Nvidia) dodatno je pogoršao situaciju.

Giganti u nokdaunu

Šest najvrijednijih američkih kompanija: Envidija, Epl (Apple), Majkrosoft (Microsoft), Amazon, Alfabet (Alphabet) i Meta, izgubile su u petak čak 458 milijardi dolara na vrijednosti, prema podacima YCharts-a. Amazon i Envidija pojedinačno su izgubili više od 90 milijardi dolara tržišne vrijednosti.

Rasprodaja tehnoloških akcija uslijedila je dok su investitori napuštali ovaj sektor. Smatra se da je osjetljiv na više kamatne stope. Zvaničnici Federalnih rezervi nagovijestili su da možda neće dodatno smanjiti kamatne stope sljedećeg mjeseca, kako se ranije očekivalo.

A trader wears a hat in support of Republican Donald Trump, after he won the U.S. presidential election, at the New York Stock Exchange (NYSE) in New York City, U.S., November 6, 2024. REUTERS/Andrew Kelly

U petak su takođe padale akcije zdravstvenog sektora. Sektor zdravstvene zaštite unutar S&P-a zabilježio je pad od 1,9%, dok su akcije kompanije Fajzer (Pfizer) pale za 4%. Ovo je nastavak pada od četvrtka popodne, nakon što je Tramp imenovao skeptika prema vakcinama Roberta F. Kenedija mlađeg (Robert F. Kennedy Jr) za sekretara Ministarstva zdravlja i socijalnih usluga.

„Trampovi nedavni nekonvencionalni izbori za kabinet“, zajedno sa rastom dolara na najviši nivo u posljednjih 12 mjeseci i porastom referentnog desetogodišnjeg prinosa na američke državne obveznice sa 4,29% na 4,41% nakon izbora, „navode investitore da ponovo procijene moguće posljedice dolazeće republikanske vlade“, napisao je osnivač Sevens Report-a Tom Isej (Tom Essaye) u bilješci za klijente u petak.

I dalje preovlađuje optimizam

Postizborna reakcija Vol Strita i dalje je snažno pozitivna, ali ekonomisti i stratezi Bank of America signaliziraju da postoji razlog za obazrivost pred dolazak Trampa, zajedno s republikanskim Predstavničkim domom i Senatom, na vlast u januaru.

Ekonomisti Bank of America predvođeni Aditjom Baveom (Aditya Bhave) poručili su klijentima u petak da su rizici za njihove prognoze rasta „neobično veliki“. Oni vide potencijal za „velike promjene politike“ pod republikanski kontrolisanom Bijelom kućom i Kongresom.

Vol Strit i dalje u velikoj mjeri vidi implikacije Trampove administracije na tržište akcija kao pozitivan katalizator. Stratezi Goldmen Saksa (Goldman Sachs) rekli su prošle nedjelje da bi niže korporativne poreske stope koje je Tramp predložio povećale njihove procjene zarada za S&P kompanije za 4% godišnje.

Derek Saul, Forbes

Big Tech Stocks Suffer Near $500 Billion Selloff As ‘Dangerously Bullish’ Rally Loses Steam