BiH u potrebi za radnom snagom: Mladi odlaze iz zemlje zbog loših primanja, uvozimo radnike iz inostranstva

featured image

12. nov 2024. 13:17

Bosna i Hercegovina, suočena s izazovima tržišta rada i migracijom radne snage, bilježi porast potražnje za određenim zanimanjima u raznim sektorima. Analize pokazuju da se najtraženija zanimanja sve više povezuju sa sektorima IT-a, zdravstvene njege, građevinarstva, trgovine i uslužnih djelatnosti, a ovo su neka od najvažnijih i najtraženijih zanimanja.

Informacione Tehnologije (IT)

IT sektor u BiH konstantno raste i postaje jedan od najtraženijih zbog globalne potražnje za digitalizacijom. Programeri, softverski inženjeri, sistem administratori i IT tehničari spadaju među najbolje plaćena i najtraženija zanimanja. Poslodavci traže stručnjake sa znanjem programskih jezika kao što su Python, Java, i JavaScript, te iskustvom u radu s bazama podataka i sistemima za razvoj softvera.

Zdravstveni radnici

Medicinari, uključujući doktore, medicinske sestre i tehničare, fizioterapeute i farmaceute, su visoko traženi zbog nedostatka zdravstvenog osoblja. Demografske promjene, sve veći broj starijih osoba i kontinuirana emigracija medicinskog kadra prema zemljama EU doprinose nedostatku radne snage u zdravstvenom sektoru. Medicinski kadar ima priliku za zaposlenje kako u privatnim, tako i u javnim ustanovama.

Pixabay

Građevinski radnici

Građevinski sektor bilježi visok nivo potražnje za radnicima, uključujući zidare, tesare, električare, keramičare, građevinske tehničare i inženjere. S obzirom na projekte infrastrukture i stanogradnje koji su u toku, kvalifikovani radnici u građevini su među najtraženijima. Ovo zanimanje često nudi i mogućnost rada u inostranstvu, što dodatno smanjuje raspoloživost domaće radne snage.

Prodajni i komercijalni radnici

Trgovina i prodaja ostaju bitan dio ekonomije BiH. Potražnja za komercijalistima, prodajnim menadžerima, marketinškim stručnjacima i trgovcima raste, posebno zbog razvoja e-trgovine i novih marketinških trendova. Zaposlenici u ovom sektoru često su traženi u sektoru maloprodaje, veleprodaje i u firmama koje se bave online prodajom.

Vozači i logistički radnici

S obzirom na važnost transporta i trgovine, vozači kamiona, dostavljači i radnici u logistici su veoma traženi. Logistički sektor doživljava ubrzan razvoj zbog sve većih potreba za transportom robe kako unutar zemlje, tako i prema inostranstvu. Vozači kamiona s međunarodnom licencom su naročito traženi, a ovaj sektor nudi i iznadprosječne plate.

Uslužne djelatnosti i turizam

Konobari, kuhari, recepcioneri, i radnici u hotelijerstvu i turizmu su među najtraženijima, posebno tokom turističke sezone. Turizam je jedna od brzorastućih industrija u BiH, a kvalifikovana radna snaga u ovom sektoru ima sve veće mogućnosti zaposlenja, posebno u popularnim destinacijama kao što su Sarajevo, Mostar i Neum.

Ekonomisti i finansijski analitičari

Finansijski sektor također pokazuje rast potražnje za ekonomistima, analitičarima i računovođama. S obzirom na potrebe kompanija za upravljanje rizicima i finansijskom stabilnošću, stručnjaci u oblasti financija, računovodstva i upravljanja rizicima nalaze brojne prilike za posao, kako u privatnim firmama tako i u javnim institucijama.

Pixabay

Najtraženija zanimanja u Bosni i Hercegovini reflektuju sve veće potrebe tržišta, rastući broj investicija i promjene u ekonomiji. IT sektor i dalje dominira, dok zdravstvena zaštita, građevina i usluge također pokazuju visok nivo potražnje. Ove profesije pružaju priliku za stabilno zaposlenje i razvoj karijere, a mladima se preporučuje usmjeravanje ka ovim perspektivnim oblastima.

Strani radnici u BiH

Radnici iz inostranstva sve češće dolaze u Bosnu i Hercegovinu kako bi popunili radna mjesta u sektorima koji su suočeni s nedostatkom domaće radne snage. Razlozi za ovo su višestruki:

Bosna i Hercegovina se suočava s ozbiljnim iseljavanjem radno sposobnih građana, posebno mladih i kvalifikovanih radnika, prema zemljama Evropske unije. Ovo ostavlja praznine u brojnim sektorima poput građevinarstva, ugostiteljstva, industrije, i logistike.

Zbog ograničenja u plaćama i povlastica koje lokalne kompanije mogu ponuditi, mnogi domaći radnici izbjegavaju fizički zahtjevne ili slabije plaćene poslove. Strani radnici, često iz zemalja gdje su uslovi života i plate niže, prihvataju ove poslove jer im zarade u BiH predstavljaju značajno poboljšanje u poređenju s njihovim domaćim tržištem.

Određene industrije u BiH, poput građevinske i turističke, zahtijevaju dodatnu radnu snagu tokom specifičnih sezona. Strani radnici su spremni raditi sezonske poslove koji domaćim radnicima nisu privlačni ili su zauzeti drugim obavezama.

Pixabay

U posljednje vrijeme, neki sektori u BiH pokazuju ubrzan razvoj, posebno građevinski i infrastrukturni projekti, što povećava potražnju za radnicima. Kompanije su primorane angažovati stranu radnu snagu kako bi održale kontinuitet poslovanja.

BiH je pojednostavila postupke za zapošljavanje stranih radnika, uključujući smanjenje birokratskih prepreka za dobijanje radnih dozvola, što je kompanijama olakšalo angažovanje radnika iz inostranstva.

Dolazak stranih radnika pomaže da se ublaže izazovi s kojima se BiH suočava u pogledu radne snage, ali također otvara pitanje prilagođavanja radnih uslova, integracije stranih radnika i potencijalne konkurencije s domaćom radnom snagom.

Prošle godine izdato 2.449 radnih dozvola

Tokom 2023. godine u Bosni i Hercegovini izdato je ukupno 2.449 radnih dozvola stranim radnicima, prema godišnjem izvještaju o kvoti radnih dozvola koji je danas usvojilo Vijeće ministara BiH na prijedlog Ministarstva civilnih poslova. Od tog broja, 579 dozvola predstavljaju produženje postojećih dozvola, dok je 1.870 dozvola izdano za novo zapošljavanje stranaca, prema izvještaju kojeg je objavila agencija Anadolija.

Ove radne dozvole odobrene su u okviru godišnje kvote koju utvrđuje Vijeće ministara BiH, s ciljem regulisanja stranih radnika u zemlji i popunjavanja radnih pozicija za koje postoji potreba, ali nedovoljna lokalna radna snaga.