Za pet godina financijski stručnjaci uglavnom će biti stratezi, a AI će raditi operativni dio posla
Umjetna inteligencija preuzet će dobar dio posla i od financijskih stručnjaka. U istraživanju o budućnosti svojeg zanimanja EY je ispitao tisuću financijaša koji već za pet godina očekuju drastičnu promjenu svoje uloge
Više od tisuću financijskih stručnjaka iz 28 zemalja pokazalo je veliku ujednačenost u razmišljanju o svojoj budućnosti. U idućih pet godina 86 posto ih očekuje kako će njihova uloga postati strateška, dok će operativni dio posla poput analize velikih baza podataka preuzeti umjetna inteligencija (AI). Pokazalo je to najnovije istraživanje revizorske kuće EY.
Kako to nije tek neka bljedunjava ideja, već nešto što se postepeno razvija pokazuje i podatak kako 67 posto ispitanika već koristi umjetnu inteligenciju u obavljanju svakodnevnih zadataka i svjesno je kako će upravo AI imati značajan utjecaj na optimizaciju posla.
Promjenu uloge koja se već intenzivno odvija u priopćenju EY-ja prokomentirala je i Ivana Krajinović, partnerica u Odjelu revizije te voditeljica Odjela financijsko-računovodstvenog savjetovanja i izvještavanja o održivosti u EY Hrvatska.
“Umjesto da ostanu na tradicionalnoj poziciji financijskog kontrolora, stručnjaci u velikim kompanijama s prihodima većim od milijardu dolara sada preuzimaju ulogu strateških savjetnika, usmjerenih na analizu podataka i proaktivno poslovno savjetovanje radi stvaranja dodatne vrijednosti za tvrtku. Uz pomoć umjetne inteligencije, koja može analizirati velike baze podataka brže od ljudi, financijski stručnjaci – savjetnici, kontrolori, analitičari i direktori moći će se posvetiti strateškom razmišljanju i inovacijama, što trenutno čini samo oko polovice financijskih stručnjaka“, izjavila je Krajinović.
Tek malo više od četvrtine financijaša smatra kako će morati usvojiti potpuno nove vještine kako bi se za pet godina dobro snalazili u svom poslu.
Partnerica u EY-ju kaže kako mnogi profesionalci u industriji zanemaruju potencijal tehnologije. “Da bi financijski stručnjaci iskoristili umjetnu inteligenciju, ključni su programi obuke i razvoja. Trenutna situacija sugerira mogući manjak talenata u budućnosti, s time da samo 32 posto onih sigurnih u svoje tehnološke vještine žele najviše pozicije. Potrebno je obrazovati te osobe za liderske uloge, a trenutačne lidere dodatno educirati o AI i novim tehnologijama“, istaknula je.
U EY izvješću se naglašava kako će financijski stručnjaci do 2030. godine morati razviti raznolike poslovne vještine, poput strateškog razmišljanja i sposobnosti motiviranja i angažiranja svojih timova i klijenata.
Autor Nikolina Oršulić, Forbes Hrvatska