Potraga i dalje traje: Tehnološki mogul Mike Lynch i njegova kćerka među nestalima nakon potonuća njegove luksuzne jahte na Siciliji
Drugog dana potrage još uvijek nisu pronađena tijela šest osoba koja su se nalazila na britanskoj luksuznoj jahti “Bayesian” koja se u ponedeljak rano ujutro prevrnula i potonula u blizini luke Porticello na Siciliji. Od 22 osobe na brodu, 15 je uspjelo da pobjegne, dok je tijelo šefa kuhinje Ricarda Thomasa pronađeno nakon što je jahta potonula.
Prve informacije govore da je jahtu, dugu 56 metara pogodila snažna oluja. Među nestalima su Neda Morvillo, američka dizajnerica nakita i njen suprug, advokat Chris Morvillo, predsjednik Morgan Stanley Internationala Jonathan Bloomer i njegova supruga Judy Bloomer. Svi oni su bili gosti britanskog tehnološkog poduzetnika Mikea Lyncha, koji se zajedno sa 18-godišnjom kćerkom Hannah Lynch nalazi među ovih šest nestalih osoba.
Njegova supruga, u čijem je vlasništvu jahta, je preživjela nesreću. Pedeset devetogodišnji Lynch izgradio je najveću softversku firmu u Velikoj Britaniji “Autonomy”, zbog čega je bio na glasu kao britanski Bill Gates.
Firmu je, javlja Reuters, 2011. godine prodao HP-u za 11 milijardi dolara, ali poslovna ljubav nije dugo trajala. Tehnološki div ga je optužio za prevaru. Uslijedila je duga sudska borba koja je okončana tek u junu, oslobađajućom presudom za Lyncha. Kobno putovanje brodom bila je, pišu inozemni mediji, organizirano kako bi Lynch proslavio pravnu pobjedu.
Tokom postupka, Morvillo je zastupao Lyncha dok se Bloomer pojavio kao karakterni svjedok u njegovu korist. S druge strane, Stephen Chamberlain, suoptuženik Mikea Lyncha u suđenju, preminuo je nakon saobraćajne nesreće u Britaniji tokom vikenda, potvrdio je njegov advokat.
Supruga se spasila sa broda
Dok potraga za nestalima traje, istovremeno se vrši i priprema za opsežnu istragu šta je moglo prouzrokovati potonuće luksuzne jahte. Među pitanjima na koje će se trebati odgovoriti je i da li je posada zatvorila ulazne otvore u plovilo prije nego što je izbila oluja. Istražitelji će provjeriti jesu li poduzete odgovarajuće mjere s obzirom na prognoze lošeg vremena.
“Nismo vidjeli da će doći”, rekao je kapetan jahte James Catfield o oluji, prenosi La Repubblica.
Oluje i obilne kiše poharale su Italiju posljednjih dana, nakon što su sedmice vrućina zagrijale temperaturu mora do rekordnih visina, povećavajući rizik od ekstremnih vremenskih uslova.
“Temperatura površine mora oko Sicilije bila je oko 30 stepeni Celzijusa što je gotovo tri stepena više od normale. Ne možemo reći da je sve to posljedica globalnog zatopljenja, ali možemo da ima pojačavajući učinak”, kazao je za Reuters meteorolog Luca Mercalli.
Glasnogovornik Italijanske obalne straže Vincenzo Zagarola za PA je kazao da je pretpostavka da putnici nisu imali vremena izaći iz broda jer se veoma brzo prevrnuo i potonuo. Izjave ronilaca koji su pokušali ući na brod to i potvrđuju jer je, kako su kazali, jahta praktično netaknuta, te leži na boku na morskom dnu.
Pristup unutražnjim kabinama je otežan, piše BBC. Ronioci su zbog namještaja koji je blokirao pristup kabinama, bili primorani do njih doći kroz prozor. Također ni vrijeme roniocima ne ide na ruku, jer uz vrijeme potrebno za ronjenje do olupine i ponovno izronjanje, imaju samo 10 minuta za pretragu broda.
Sudska borba sa HP-om
Lynch je rođen u Ilfordu 1965. i odrastao je u blizini Chelmsforda u Essexu. Majka mu je bila medicinska sestra, a otac vatrogasac. Sa 11 godina dobio je stipendiju za Bancroft's School na Woodfortu, da bi kasnije postao vodeći sponzor Bancroftove fondacije osnovane kako bi stipendirala darovite učenike slabijeg imovinskog stanja i tako im pomogla da zavrđe studije. Diplomirao je na Christ's Collegeu koji je sastavni dio koledža Univerziteta u Cambridgeu gdje je i doktorirao.
Svoju prvu firmu Lynett Systems Ltd Lynch je uz zajam od 2000 funti, osnovao tokom osamdesetih godina, dok je još bio na doktoratu, bavila se proizvodnjom dizajna i audio proizvoda za muzičku industriju. Ubrzo je osnovao i drugu firmu Cambridge Neurodynamics, koja se bavila prepoznavanjem otisaka prstiju putem računara.
Njegova poslovna reputacija naročito je došla do izražaja osnivanjem kompanije Autonomy Corporation, koja je bila jedna od najuspješnijih britanskih softverskih firmi. Autonomy je specijalizovana za obradu velikih količina neorganizovanih podataka pomoću vještačke inteligencije i napredne analitike. Kompanija je postala jedna od najvećih softverskih firmi u Evropi prije nego što ju je Hewlett-Packard (HP) kupio 2011. godine za oko 11 milijardi dolara.
Međutim, nakon akvizicije, HP je optužio Lyncha i druge rukovodioce Autonomyja za lažno prikazivanje finansijskih rezultata, što je dovelo do velikih pravnih sporova. HP je tvrdio da je Lynch uveličao prihode kompanije kako bi povećao njenu vrijednost, dok je Lynch negirao ove optužbe. Ovaj spor je rezultirao jednim od najpoznatijih slučajeva korporativnog pravnog spora u posljednjoj deceniji.
Osim Autonomyja, Lynch je bio aktivan u tehnološkoj industriji i kao investitor u razne startape i tehnologije.