Ko je Kamala Harris, moguća prva predsjednica u istoriji Amerike?
Od danas više ništa neće biti isto za Kamalu Harris. Sadašnja potpredsjednica SAD-a dobila je javnu podršku aktuelnog predsjednika Joea Bidena da postane kandidat Demokratske stranke za izbore u novembru ove godine.
Ukoliko demokrate uvaže prijedlog aktuelnog predsjednika koji je danas javno obznanio da povlači svoju kandidaturu za reizbor za američkog predsjednika, Kamala ima samo četiri mjeseca da se priremi da stane na megdan republikanskom kandidatu Donaldu Trumpu.
Kako je Kamala pokazala lojalnost predsjedniku
Sve vrijeme dok je trajao pritisak na Bidena da zbog svoje starosti odustane od kandidature, gdje su se najčešće mogli čuti komentari da je njegov govor spor, nerazgovjetan, da teško hoda, i da je pitanje da li će fizički i mentalno biti sposoban da izdrži naredni četverogodišnji mandat, potpredsjednica Kamala je ostala lojalna Bidenu.
“Vjerujemo u našeg predsjednika Joea Bidena i vjerujemo u ono za šta se on zalaže”, rekla je ona na jednom od predizbornih skupova.
Kada je 2020. godine izabrana za potpredsjednicu, bila je jedan od Bidenovih protukandidata u utrci za predsjednika SAD-a iz redova demokrata, te prva crnkinja i Amerikanka azijskog porijekla na tako važnoj funkciji.
Protekle četiri godine nije uspjela da zadobije povjerenje koje će joj donijeti zavidan rejting u vlastitoj stranci, ali oni koji pažljivo analiziraju njen rad u protekle četiri godine, pozdravljaju njeno zalaganje za reproduktivna prava, pitanja imigracije kao i njeno iskustvo kao tužioca.
“Vjerujem da je bila presudna osoba u rješavanju ključnih pitanja kao što su biračka prava i reforma imigracije”, rekla je Nadia Brown, direktorica Programa ženskih i rodnih studija Univerziteta Georgetown.
Velika ruka pomoći Bidenu bila je i u temama vezanim za pravo na abortus, kao i pristupu crnačkim zajednicama.
Uspon među demokratama
Prije pet godina Harris je bila senatorica iz Kalifornije sa ambicijom da pobijedi u demokratskoj nominaciji za predsjednika.
Karijeru je započela u Uredu okružnog tužioca okruga Alameda i postala glavni tužilac za San Francisco 2003. godine, prije nego što je izabrana za prvu ženu i prvu crnu osobu koja je obavljala dužnost glavnog državnog tužioca Californije. Svjesna statusa zvijezde u usponu u svojoj stranci, kandidirala se za senatora Kalifornije 2017. Za razliku od senatorskih, njeni predsjednički ciljevi 2020., bili su neuspješni.
Iako je imala vješte debatne nastupe, podsjeća BBC, oni nisu bili dovoljni da nadomjeste loše artikulisane političke stavove.
“Mnogo je onih koji nisu mislili da ima disciplinu i fokus da se tako brzo popne na poziciju u Bijeloj kući… Iako su ljudi znali da ima ambiciju i potencijal zvijezde. Uvijek je bilo jasno da ima sirovi talenat”, kazao je Gil Duran, direktor komunikacija u taboru Kamale Harris.
Kamala je rođena u Oaklandu u Californiji, od roditelja imigranata. (Otac sa Jamaike, a majka iz Indije). Nakon što su joj se roditelji razveli kada je ona imala samo pet godina, odgojila ju je samohrana hinduistička majka, Shyamala Gopalan Harris, istraživač raka i aktivistica za građanska prava.
Za suprugovu djecu ona je “Momala”
Upravo njen porodični background koji joj pomaže da razumije i utjelovi mnoge američke identitete, mogao bi biti okidač mnogim Amerikancima da joj daju glas, ukoliko bude zvanično imenovana za predsjedničkog kandidata ispred Demokratske stranke.
Diplomirala je političke nauke i ekonomiju na Howardu, na kojem se kaže, formirala kao ličnost i stekla važna životna iskustva. Pravo je završila na Hastings koledžu Univerziteta u Californiji.
Moguća prva predsjednica u istoriji Amerike na pravo je došla kao kćerka aktivistkinje, a izašla kao tužiteljica. Ovaj period obrazovanja oblikovat će je kao političarku kakva je danas. U periodu kada se nadmetala za nominaciju u stranci sa Bidenom, drugi su je zvali ženskom verzijom Obame, dok je ona za sebe svojevremeno znala reći da je progresivna tužiteljica.
Šest godina je bila generalna tužiteljka Kalifornije pre nego što je postala prva Afroamerikanka senatorka te države.
Autorka je tri knjige među njima i jedne za decu.
Godine 2014., kao senatorica Kalifornije udala se za advokata Douga Emhoffa i postala maćeha njegovo dvoje djece.
“Kada smo se Doug i ja vjenčali, Cole, Ella i ja smo se složili da nam se ne sviđa izraz ‘maćeha’. Umjesto toga, oni su mi smislili ime ‘Momala'”, napisala je 2019. godine u svom autorskom članku za magazin Elle.
Kamala, Doug i njegovo dvoje djece bili su slika moderne američke porodice koja je osvojila simpatije šire javnosti ali i medija.
Kamala će kao potpredsjednica u svojoj političkoj ostavštini upisati sljedeće činjenice: pokrenula je državnu kampanju “Borba za reproduktivne slobode” kroz koju je zagovarala pravo žena da donose odluke o svom tijelu. Na sve načine je nastojala pojasniti koliko je opasno i štetno zabraniti abortus pozivajući Kongres da vrati presudu Roe vs. Wade čije je donošenje značilo ustavno pravo na abortus, a koju su konzervativni suci 2022. poništili. Ona također drži rekord u broju osvojenih glasova za potpredsjednika Amerike u istoriji Senata. Doprinijela je, podsjeća BBC, usvajanju Zakona o smanjenju inflacije i Američkog plana spašavanja u obezbjeđivanju sredstava (stimulativne isplate) pomoći u borbi protiv COVID-a.