Rat ih nije otjerao: Ovih pet hrvatskih firmi ostalo je u Ukrajini
Petar Stošić, novinar Forbes Hrvatska
Za Forbes Hrvatska govore predstavnici pet hrvatskih firmi – Jadran Galenski Labaratorij, Infobip, Span, Podravka i Dalekovod – koje su uprkos ratu ostale poslovati u Ukrajini, o problemima s kojima su se susretale, ali i rješenjima i planovima za budućnost
Kad je prije više od 20 mjeseci Rusija započela opću invaziju na Ukrajinu, nisu samo životi četrdeset i tri miliona Ukrajinaca preokrenuti naglavačke. Sve strane firme koje posluju u toj zemlji, baš kao i one domaće, našle su se preko noći u ratnoj zoni, s neizvjesnošću oko toga mogu li nastaviti s radom ili ne.
Brojne su se strane firme, u isto vrijeme, samoinicijativno napustile Rusiju, no mnoge su nastavile poslovati u zemlji koja je izvršila agresiju i zbog toga završila na udaru međunarodnih sankcija – uključujući slovenske firme Krka i Gorenje i hrvatske firme poput AD Plastika.
Više hrvatskih firmi nastavilo je, u isto vrijeme, poslovati i u napadnutoj Ukrajini. Iako se u prvim sedmicama invazije strahovalo da će Kijev pasti te da će, nedugo nakon toga, cijela zemlja završiti pod ruskom čizmom, Kijev, Harkiv i ostali najveći gradovi odoljeli su početnom blitzkriegu, a onda i nemilordnoj kampanji zračnih i raketnih udara na električnu, toplinsku i ostalu infrastrukturu. Ruska okupacija ostala je ograničena na jug i istok zemlje, odnosno četiri oblasti koje su ilegalno anektirali, iako ih ne kontroliraju u potpunosti. Zahvaljujući tome, Jadran Galenski Laboratorij, Infobip, Span, Podravka i Končar, odnosno Dalekovod zadržali su svoja predstavništva i podružnice u Ukrajini do danas.
Jadran Galenski Laboratorij imao je prije invazije 63 zaposlenika u Ukrajini, u svom predstavništvu u Kijevu, uglavnom u segmentima marketinga i prodaje. JGL je 2021. na tom tržištu, koje su opisali kao jedno od najznačajnijih tržišta za svoju firmu, prodao svojih farmaceutskih proizvoda u vrijednosti od 13 miliona eura, ostvarujući u toj zemlji oko 8% ukupne prodaje i 25% izvoza.
Jadran Galenski Laboratorij: Prihod u Ukrajini 23 posto manji
Odmah na početku invazije iz ove riječke farmaceutske firme su rekli da su morali zaustaviti isporuke u zemlju. Tada su naveli da su im na prvom mjestu zdravlje i sigurnost zaposlenika u toj zemlji te da nastoje učiniti sve što mogu da ih zaštite, uz nadu da će biti pronađeno diplomatsko rješenje i da će se sukob brzo završiti. To je, nažalost, ostala prazna nada.
Glavni izvršni direktor (CEO) Mislav Vučić komentirao je aktuelnu situaciju u Ukrajini za Forbes Hrvatska: “JGL ima vlastite operacije na tržištu Ukrajine na kojemu radi 61 zaposlenik. Nemamo ondje vlastitu proizvodnju, već se uglavnom radi o poslovima prodaje i marketinga, a među zaposlenicima nisu hrvatski državljani”.
“Tržište Ukrajine je u ukupnoj neto prodaji JGL-a u 2021. imalo 9 posto udjela, dok je u 2022. udio bio na nivou od 6 posto. Tržište je u 2022. godini ostvarilo prihod od prodaje 8,2 miliona eura, što je 23 posto manje u odnosu na 2021., zbog poremećaja koje su izazvale ratne okolnosti. Ključne poluge našeg poslovanja nose brendovi Aqua Maris, Meralys, Vizol S te ostali proizvodi iz segmenta oftalmologije i dermatologije. Krizom i rizicima upravljamo vrlo oprezno, no za sad se sve odvija u skladu s našim očekivanjima”, dodao je Vučić.
Naglasio je i da se JGL brine za svoje ratom zahvaćene radnike: “Tržište Ukrajine je značajno za JGL i kao što sam naveo, krizom i rizicima upravljamo oprezno, agilno, usklađujući poslovne procese i radne uvjete novonastaloj situaciji, s ciljem da održimo stabilnost poslovanja. Svi naši zaposlenici su dobro, neki su bili primorani preseliti se u druge krajeve zemlje, a u firmi smo pokrenuli niz aktivnosti kojima im pomažemo i pokušavamo olakšati situaciju u kojoj se nalaze”.
Infobip: Kolegice iz Ukrajine su radile iz Zagreba
U Ukrajini već godinama posluje i prvi hrvatski “jednorog”, odnosno startup-firma koja je dosegla vrijednost od milijardu dolara. Informatička firma Infobip iz Vodnjana poručila je na početku invazije da su “svi naši napori usmjereni na sigurnost naših zaposlenika u Ukrajini, njihovih obitelji i prijatelja” te da su im “pomogli u evakuaciji i osigurali smještaj u Hrvatskoj ili drugim dijelovima svijeta”. Također su u omjeru 3 prema 1 popratili sve donacije svojih zaposlenika humanitarnoj zakladi Infobip za pomoć Ukrajini, dok su svoje poslovanje u Rusiji ograničili.
“Zadržali smo operaciju u Ukrajini kao i sve zaposlenike, no reorganizirali smo radne procese kako bi maksimalno zaštitili zaposlenike i njihove obitelji. Od početka nam je prvi prioritet sigurnost zaposlenika. Zbog toga su sve kolegice iz Ukrajine jedno razdoblje radile iz Zagreba, dok kolege nisu smjele napusitit zemlju”, kazali su nam iz Infobipa.
“No, već godinu dana svi rade u Kijevu, gdje to dopušta sigurnosna situacija. Kao kompanija smo se do sada uključili u brojne humanitarne inicijative za pomoć Ukrajini, poput slanja kamiona hrane i potrepština u Ukrajinu kao i u razne inicijative podrške izbjeglicama iz Ukrajine u Hrvatskoj. Također, na Malim Brijunima smo podržali i sponzorirali teatar Ulysses koji pruža glazbenu terapiju za traumatiziranu djecu iz Ukrajine, a pažljivo pratimo razvoj situacije i potreba za dodatnom podrškom”, dodali su u komentaru za Forbes Hrvatska.
Još jedna IT firma, Span, koja ima podružnicu u Ukrajini, također je na početku invazije saopćila da je ‘pomogla dijelu svojih ukrajinskih radnika da izbjegnu u Hrvatsku’, kao i da je nastavila podržavati svoje ukrajinske korisnike u u mjeri u kojoj je moguće.
Span: TOV Span 2022. i 2023. proglašen Microsoftovim partnerom godine u Ukrajini
Štaviše, iz Spana su nam otkrili da su ne samo zadržali, već i povećali broj ukrajinskih radnika, iako su im prihodi uslijed rata pali.
“Od početka rata u Ukrajini broj zaposlenih u TOV Span se povećao za pet tako da ih je sada ukupno 35. Šest kolega je iz Kijeva došlo u Zagreb odakle su nastavili raditi za ukrajinsko tržište, dok ostali rade iz ureda u Kijevu. TOV Span koji je dio Span Grupe nastavio je poslovati na ukrajinskom tržištu unatoč ratnom stanju. Prihodi na tržištu Ukrajine u 2021. godini iznosili su 21%, u 2022. godini 9%, a u prvoj polovici 2023. godine 5% ukupnih prihoda Grupe”, stoji u odgovoru na naš upit.
“Maksimalno smo se prilagodili trenutačnim potrebama na ukrajinskom tržištu i postigli značajan uspjeh u projektima cloud migracija. Jako smo ponosni na naše kolege koji i u ovim uvjetima dokazuju svoju ekspertizu na temelju koje je TOV Span 2022. i 2023. godine proglašen Microsoftovim partnerom godine u Ukrajini”, ističu iz Spana.
Objasnili su i kako su se pobrinuli za svoje ukrajinske zaposlenike pogođene ratnim strahotama: “Od početka rata u Ukrajini u Spanu smo oformili krizni tim koji je koordinirao sve aktivnosti na dnevnoj bazi. Imali smo i veliki broj volontera iz Spana koji su odlučili pomoći u prijevozu kolega i njihovih obitelji iz Ukrajine. Velik izazov je bila komunikacija i dogovaranje dolaska u Hrvatsku. Tada su svi pretežno boravili u skloništima pod stalnim napadima. Pomogli smo im u pronalasku smještaja, škole, vrtića – svega što je bilo potrebno kako bi nastavili sa svojim životima u Hrvatskoj. Naravno, nekoliko kolega vratilo se u Kijev od dolaska u Zagreb”.
Podravka: Ulažemo napore u osiguravanje nastavka poslovanja
Podravka na svojim stranicama navodi kako je predstavništvo u Ukrajini otvorila u Kijevu još 2001. godine, a da su njeni najtraženiji proizvodi u ovoj zemlji sveprisutna Vegeta, Kokošja juha s tjesteninom i Harčo juha, među ostalim.
“Unatoč nestabilnim i rizičnim uvjetima u Ukrajini, u kojoj imamo predstavništvo s, trenutno, jednom zaposlenom osobom, kontinuirano ulažemo napore u osiguravanje nastavka poslovanja. Također, kontinuirano pratimo daljnji razvoj događaja, procjenjujemo rizike i mogućnosti njihovog ublažavanja kako bi što efikasnije nastavili s realizacijom strateških planova”, poručili su iz Korporativnih komunikacija Podravke za Forbes.
Končar je prisutan više od 20 godina na ukrajinskom tržištu, ali sam nema predstavništvo u toj zemlji. Ima ga, doduše, firma Dalekovod, koja je od prošle godine dio Grupe Končar.
Dalekovod: Kontinuirano smo prisutni u Ukrajini od 2010.
“Tvrtka Dalekovod je kontinuirano prisutna u Ukrajini od 2010. godine i projekta izgradnje dalekovoda 330 kV Dniester-Bar, kojim je omogućena opskrba energijom većeg područja centralne Ukrajine”, rekli su za Forbes iz ove firme: “Od tada je Dalekovod kroz uspješnu suradnju za nacionalnu energetsku kompaniju UKRENERGO realizirao više ključnih projekata koji su obuhvatili gotovo sve segmente poslovanja, od projektiranja i izgradnje dalekovoda i transformatorskih stanica do isporuke značajne količine ovjesne, spojne i druge opreme”.
“Grupa Dalekovod u Ukrajini neprekinuto posluje kroz predstavništvo kompanije koje kontinuirano prati razvoj situacije u zemlji i održava kontakte s investitorima. Broj radnika Dalekovoda u zemlji, kao i broj domaćih kooperanata je izravno vezan uz projekte u realizaciji”, dodali su.
“S financijskog gledišta, ne očekuju se negativni utjecaji na profitabilnost Grupe, prije svega zbog strukture ugovora s investitorima gdje su rizici svedeni na minimum. Nadamo se što skorijem smirivanju ratnog stanja i prekidu rata, prvenstveno zbog dobrobiti i sigurnosti stanovnika Ukrajine”, zaključuju iz Dalekovoda.
Prema podacima Državnog statističkog zavoda, izvoz u Ukrajinu iznosio je 57.88 miliona eura 2021., a 2022. je porastao za 33 posto, na 77.11 milijuna eura. U prvih šest mjeseci ove godine porastao je čak 96 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine – s 23.7 na 46.47 milijuna eura.
Uvoz iz Ukrajine bio je nešto manji, ali također je u porastu – od 43.98 milijuna eura 2021. na 75.69 miliona eura 2022., što je rast od 72 posto. U prvih šest mjeseci ove godine, prema privremenim podacima, uvoz je iznosio 51.97 miliona eura, što je za 61 posto više nego u prvoj polovici prošle godine (32.2 miliona). I iz ovih općenitih podataka, dakle, možemo vidjeti da strahoviti rat u Ukrajini, uprkos padu BDP-a ove zemlje za 29.2 posto, nije znatno poremetio trgovinu s Hrvatskom. Štaviše, i uvoz i izvoz kontinuirano rastu, pri čemu firme spomenute u ovom tekstu zasigurno igraju vodeću ulogu.