Tuži državu jer ne želi da zaštiti njegova autorska prava na slici kreiranoj uz pomoć AI
Jason Allen više od stotinu sati proveo je na platformi Midjourney kako bi kreirao svoju nagrađivanu sliku. Sada je odlučio da se usprotivi odluci američke Kancelarije za zaštitu autorskih prava koja kaže kako on ne može da zaštiti svoj rad.
Prije dvije godine, dizajner društvenih igara Jason Allen postao je opčinjen slikama nadrealne prirode nastalim uz pomoć vještačke inteligencije koje je viđao na svom Facebooku. Počeo je da eksperimentiše programima za stvaranje slika iz tekstualnih opisa pomoću vještačke inteligencije. U maju je više od stotinu sati uložio u davanje uputstava platformi za generisanje slika Midjourney. Kreirao je ilustraciju žena u viktorijanskim haljinama i svemirskim kacigama na futurističkom kraljevskom dvoru. Slika je dobila nagradu na sajmu u Koloradu za najbolju digitalno manipulisanu fotografiju.
Kada je 41-godišnji Allen pokušao da zaštiti sliku, američka kancelarija za zaštitu autorskih prava odbila je njegovu prijavu. Odlučila je da rad “nema ljudskog autora” i da je nemoguće zaključiti jesu li tekstualna uputstva bila “dovoljno kreativna”.
Negativne reakcije na radove nastale uz pomoć AI
Bio je to šamar za autora koji je napisao 624 različita uputstva za softver kako bi dobio ono što želi. Prilagođavao je stil, kompoziciju, boje i ton slike.
“Bilo je teško dobiti ono što želim koristeći verziju Midjourney-a”, kaže Allen za Forbes i dodaje: “Puno toga sam uložio”.
Sada je odlučio da tuži kancelariju i traži od saveznog suda da poništi odluku.
Iz kancelarije nisu željeli da komentarišu tužbu, dok Midjourney nije odgovorio na upit za komentar. Ipak, internet stranica softvera kaže kako su svi vlasnici slika koje kreiraju i kako ih mogu koristiti na koji god način žele. Uslovi pružanja usluge eksplicitno navode kako kompanija trajno i nepovratno posjeduje licence za reprodukciju i distribuciju bilo kojeg rada nastalog korištenjem njihovog softvera, kao i da ima pravo na distribuciju bilo kojeg sadržaja učitanog u sistem.
Kradu sliku
Allen za Forbes kaže kako su, nakon što je agencija odbila da zaštiti njegovu sliku “Théâtre D’opéra Spatial”, njegov rad drugi krali, a neki su pokušali sliku da prodaju kao vlastitu na platformama poput Amazona, Etsy-a ili NFT trgovca OpenSea. On vjeruje kako je takav rasplet povezan sa žestokim negativnim reakcijama u zajednici umjetnika. Oni su ga optužili da je korištenjem AI alata varao na sajmu u Coloradu.
“Bilo je nekoliko ljudi koji su jasno rekli da žele da ukradu moj rad i prodaju ga kao vlastiti jer ja ne mogu da preduzmem ništa i željeli su da mi se osvete,” rekao je Allen.
Ova tužba podnijeta je u vrlo važnom trenutku za umjetnike i kreatore. Dolazi usred velike debate koliko je legalno što kompanije koriste gomile podataka s interneta kako bi obučavale programe za generativnu AI. Prošle godine, grupa umjetnika podnijela je tužbu protiv AI kompanija poput Midjourney-a, ali i Stability AI-a i Runway. To su učinili zbog njihovog navodnog korištenja milijardi zaštićenih umjetničkih radova bez pristanka ili kompenzacije. Time su obučavali svoje AI modele koji su sada postali direktna konkurencija umjetnicima.
Kompanije traže odbacivanje tužbe
Prošlog mjeseca sud je dozvolio nastavak procesa do faze u kojoj obje strane razmjenjuju ključne informacije. Za umjetnike bi to bila odlična prilika da dobiju uvid u podatke o obučavanju modela.
Kompanije su odgovorile zahtjevom da sud u potpunosti odbaci tužbu. Iz Runway-a kažu kako umjetnici nisu uspjeli da kreiraju identične kopije svojih radova kroz platformu Stable Diffusion. Time bi dokazali da je platforma zaista sačuvala te podatke.
Stability AI tvrdi kako umjetnički stilovi ne mogu da budu zaštićeni. Smatraju da modeli ne krše autorska prava jer su oni zapravo programerski kodovi, a ne umjetnička djela. Advokati kompanije Midjourney uporedili su svoje AI modele s fotokopir aparatom. Rekli su kako tehnologija ne krši autorska prava čak i ako proizvodi identične replike originalnih djela.
Neka od tih pitanja završila su u kancelariji za zaštitu autorskih prava. Oni se već neko vrijeme muče s odgovorom na pitanje šta AI znači za autorska prava. Agencija, stara 150 godina, pokušava da odredi kako se prastari zakoni mogu primijeniti na savremene probleme koje je stvorila vještačka inteligencija. Propituju krši li korištenje zaštićenih djela za obučavanje AI sisitema zakon. Ili se možda radi o legalnom korištenju – kao što tvrde mnoge AI kompanije. Ali, i kakve vrste djela nastalih vještačkom inteligencijom mogu biti zaštićene.
U martu prošle godine kancelarija je objavila odluku da neće autorskim pravima zaštititi radove koji su u potpunosti nastali vještačkom inteligencijom. Ipak, to ne rješava nedoumice u situacijama kada radovi zaista jesu nastali uz pomoć AI. Ali, istovremeno su zahtjevali i određeni nivo ljudskog autorstva i kreativnosti. U februaru je iz kancelarije rečeno kako su blokirali radove za koje smatraju da sadrže previše vještačke inteligencije i nedovoljno ljudskog učešća. Međutim, istovremeno su zaštitili autorska prava na više od 100 djela koja sadrže materijale nastale vještačkom inteligencijom (poput riječi pjesama, pisanog teksta ili vizuelnih elemenata).
Autorica knjige nastale uz pomoć ChatGPT-a dobila tužbu
Allen nije jedini umjetnik koji se pobunio protiv odluke kancelarije. U aprilu je Elisa Shupe, autorka koja je uz pomoć ChatGPT-a napisala knjigu i objavila na Amazonu, uložila – i dobila – žalbu za zaštitu nekih dijelova teksta, izvijestio je Wired. To znači da knjiga ne može da bude kopirana u cjelosti, ali pojedine rečenice i dijelovi knjige mogu da budu preraspoređeni i objavljeni – slično kao i kod knjiga koje su u potpunosti napisali ljudi.
Čak i da slika koju je kreirao nije zahtijevala stotine pokušaja, čak i da je napisao samo jedan prompt za softver, Allen kaže kako bi slika svejedno trebalo da bude zaštićena.
“Umjesto da moramo da demonstriramo koliko smo se znojili i trudili oko nekog rada, naš stav je da to nije nužan faktor u dokazivanju ljudske ekspresivnosti”, kaže Allen. “Ako ste sjeli s namjerom da nešto kreirate i iskoristili ste neki uređaj da vam pomogne, vi ste to nešto kreirali. Vi ste autor, vi ste kreator”.
Allen sada vodi vlastitu online galeriju i prodaje kopije ilustracija koje je stvorio uz pomoć vještačke inteligencije. Naziva se “digitalnim kreatorom”, a ne umjetnikom. I želi da stvara stotine slika uz pomoć vještačke inteligencije, slika koje će biti zaštićene autorskim pravima. “Midjourney vam otvara put da kreirate umjetnost, a da ne morate biti umjetnik”.
Autor: Rashi Shrivastava, Forbes