Šta znamo o firmi CrowdStrike i njenom osnivaču
Za zaštitu svojih podataka brojne kompanije širom svijeta koriste CrowdStrike Falcon softver čije je ažuriranje jutros (petak) uzrokovalo globalni prekid rada Microsoftovih aplikacija i usluga Office 365. Da će obaviti ažuriranje svog softvera CrowdStrike je ranije najavio, pohvalivši se tom prilikom, kako će nakon toga zaštitu i otkrivanje cyber napada raditi brzinom i preciznošću bez presedana. Međutim, ono što je ažuriranje ovog softvera globano prouzrokovalo je šteta ogromnih razmjera i incident bez presedana. Globalni prekid onemogućio je rad brojnih korporacija koje koriste Windows računare, tj. CrowdStrikeov softver falcon senzor.
Crowdstrikeov softver “Falcon Sensor” uzrokovao je rušenje Microsoft Windowsa i prikaz plavog ekrana, neformalno poznatog kao “Plavi ekran smrti”. Neispravno ažuriranje uzrokovalo je da su brojni serveri i kompjuteri širom svijeta prestali raditi, tj. veliki broj Windows računara se nije mogao pokrenuti.
Iz CrowdStrikea su obavijestili kako su nakon identificiranja problema povukli ovo neispravno ažuriranje i da će njihov novi update riješiti prethodne greške kao i naknadne probleme sa serverima.
“Kako vaši uređaji budu primali ovo ažuriranje, možda ćete morati ponovo pokrenuti sistem kako bi promjene bile implementirane”, kazali su u svom saopćenju danas.
Među najteže pogođenim industrijama i firmama su aerodromi širom svijeta, koji su prijavili kašnjenja i probleme sa mrežom, dok su banke i finansijske institucije od Australije i Indije do Južne Afrike upozorile klijente na prekide u pružanju svojih usluga.
U nastavku donosimo pojedinosti o kompaniji čije usluge su bile izuzetno tražene, a pred kojom je izazovno vrijeme vraćanja povjerenja.
Lična karta firme CrowdStrike?
CrowdStrike je kompanija za kibernetičku sigurnost sa sjedištem u SAD-u koja pomaže kompanijama da upravljaju svojom sigurnošću u “IT okruženjima”, to jest, svemu za što pristupaju putem internetske veze.
Primarna funkcija joj je zaštititi firme od povrede podataka, ransomwarea i cyber napada.
Njeni klijenti su vodeće komapnije, među kojima dominiraju globalne investicijske banke, univerziteti kao i australska kladioničarska agencija TAB Corp, piše ABC Australia. U cilju da zaštite svoje poslovanje i povjerljive podatke svojih klijenata i kupaca sve veći broj kompanija se okrenuo firmama poput CrowdStrikea.
Također, njene usluge koristi i američka vlada kada vodi istrage o cyber sigurnosti. Pamti se i danas da je ova kompanija javno upozorila na rusku umiješanost u američke izbore 2016., što su kasnije potvrdile i obavještajne agencije u SAD-u.
Glavni proizvod CrowdStrikea?
Jedan od glavnih proizvoda firme je CrowdStrike Falcon, koji je na službenoj web stranici opisan kao softver koji prepoznaje napade u realnom vremenu i hiperprecizno detektuje i štiti od mogućih cyber napada.
kako su saopćili iz ove kompanije: “vjerovatno je problem s proizvodom Falcon uzrok incidenta.”
Ko je vlasnik CrowdStrikea?
Kompaniju je 2012. godine osnovao bivši zaposlenik McAfeeja George Kurtz. Dionice kompanije, piše ABC Australia podijeljene su u dvije velike kategorije ulagača. Oko 40 posto je u vlasništvu institucionalnih investitora, a oko 57 posto je u vlasništvu javnih kompanija i pojedinačnih investitora.
Investitor s najvećim udjelom je The Vanguard Group, američki investicijski fond, s oko 6,79 posto firme.
Na svom X-u, Kurtz je napisao da je prekid rada uzrokovan “kvarom” u ažuriranju sadržaja za Microsoftove korisnike, naglasivši kako nije uzrokovan cyber napadom.