Pogledajte tajno oružje koje povećava domet ruskih FPV dronova. Zabunom ga razotkrili sami Rusi
Ruski vojnici nedavno su srušili, kako su pomislili, novu vrstu neprijateljskog drona. Rastavili su ga i slike objavili na internetu, no ispostavilo se da je dron zapravo njihov, što je fizičaru korisničkog imena DanielR dalo odličnu priliku da prouči unutrašnjost jednog od neobičnih – i rijetkih – ruskih dronova.
Ovaj multikopter zapravo je leteći repetitor, odašiljač koji udvostručuje domet FPV dronova i omogućava im da dođu do meta koje bi inače bile nedostupne.
DanielR je objasnio način rada repetitora na X mreži.
FPV dronovi konstantno se pronalaze netaknuti, no pogled u unutrašnjost repetitora rijedak je bonus.
“Neko je proveo dosta vremena s CAD softverom kako bi dizajnirao ovaj repetitor,” kaže DanielR za Forbes. Opisuje ga kao integrirani dizajn koji koristi komercijalne komponente.
Historija drona Ghoul
Ovaj dron radi u kombinaciji s FPV dronom Ghoul, a razvila ga je ista anonimna grupa koja radi negdje u regiji Sverdlovsk. Ghoul se prvi put pojavio u članku ruske agencije TASS prošlog maja, a radi se o dronu koji je izradila anonimna grupa uz podršku donatora, bez pomoći vlade. Kao i drugi FPV dronovi na obje strane, Ghoul je maleni, brzi kvadkopter koji može nositi raketni bacač.
U maju je tim objavio kako su razvili dron repetitor imena Udlintel – u doslovnom prevodu “produživač”, Extender – kao i vlastite jedinice za prenošenje videa i prijemnike. Extender udvostručuje domet Ghoula prenoseći kontrolni signal od pilota do FPV drona i videosignale od drona do pilota.
Tim nije opisao točne karakteristike Extendera, no drugi izvori navode kako antena na zemlji obično daje domet od 5-8 kilometara, dok je kod zračnih odašiljača domet udvostručen.
Budući da je radioveza praktički linija vidljivosti pogledom, nestanak iza brda ili grebena predstavlja veliki problem, a video veza FPV drona često se prekida djelić sekunde prije udara kako dron nestaje ispod horizonta radija. Repetitor se ne mora udaljiti od pilota, samo se uzdići dovoljno visoko kako bi održao vezu na velikim udaljenostima čak i s druge strane uzvisine.
S repetitorima su mogući i dugi dometi: ukrajinski FPV dronovi uspješno su pogodili mete na udaljenostima od 22 kilometra ili više.
Anatomija repetitora
Prvo što je DanielR primijetio bila je veličina antena sa svake strane drona kojima se primaju i šalju signali.
“Vanjske antene možda otežavaju let,” kaže DanielR.
Extender izgleda “pametnije” od mnogih drugih dronova lokalne izrade što je, kaže DanielR, rezultat činjenice što su vanjski dijelovi nastali 3D printanjem. Ghoul, koji se proizvodi u mnogo većim količinama, ima nekoliko dijelova nastalih 3D printanjem, no njegov trup je izrađen od termoplastike.
Otvaranje drona otkriva unutrašnjost prepunu elektronike. “Puno toga se događa u ovom dronu,” kaže DanielR, naglašavajući kako je “mozak” drona zapravo kontroler SpeedyBee, povezan s malim radijem ExpressLRS i video odašiljačem.
Repetitor drona sastoji se od sustava Matek (koji stoji otprilike 60 dolara) i odašiljača BetaFPB ExpressLRS (nekih 40 dolara).
Videoprijemnik ima komercijalni SAW filter tvrtke Tai-Saw Technology. On košta nekih dva dolara i blokira radio frekvencije izvan određenog uskog raspona, štiteći tako prijamnik od zvučnog ometanja. Ova vrsta filtera znači kako je prijemnik ranjiv jedino na ometanja na određenoj frekvenciji.
Mogući problem je to što zbog filtera FPV video može funkcionriati samo na jednom kanalu frekvencije.
U aprilu su proizvođači za TASS rekli kako “s dolaskom našeg novog sustava videoprijenosa, većina opreme za ometanje signala postat će beskorisna, pogotovo zahvaljujući sposobnosti za mijenjanje frekvencije na terenu. U slučaju da se ometanje detektira na glavnom kanalu, kanal se može promijeniti.”
To sugerira kako su originalne tvrdnje bile ili samo pretjerana reklama ili su bili prisiljeni promijeniti dizajn: DanielR naglašava kako ova jedinica može biti ometena blokiranjem raspona frekvencije od 1.075 do 1.105 GHz.
Korištenje repetitora kao što je Extender ima rizike samo po sebi.
“On se nalazi na jednom mjestu s moćnim odašiljačima, što znači da ga mogu vidjeti svi unutar 40 kilometara i odmah znati o čemu se radi,” kaže DanielR. “Potom ga može locirati neprijateljski dron i slijediti ga pri povratku do vojnika na tlu.”
U Ukrajini se na obje strane pojavljuje sve više FPV dronova. Proizvođači Ghoula kažu kako ih proizvedu preko 300 mjesečno, a drugi ih proizvode još mnogo više. Njihova smrtonosna preciznost i sposobnost pronalaska skrivenih meta, čak i onih u rovovima ili bunkerima, u ratovanje je donijela još jednu potpuno novu dimenziju. Obje strane sada koriste repetitore kako bi povećale domete. Sve važnije će postati shvaćanje kako neprijateljski repetitori funkcioniraju i kako ih neutralizirati.
“Sigurno postoje neki dijelovi Extendera gdje bi se mogao obaviti bolji posao,” kaže DanielR. “Ali ja neću nuditi savjete koji bi mogli pomoći Rusima.”
Autor originalnog članka: David Hambling, viši suradnik Forbesa
Link: Inside The Secret Weapon That Extends The Reach Of Russia’s FPV Drones
(Prevela: Nataša Belančić)