Musk priznao da je otpustio 80% inženjera za sigurnost na Twitteru

TEHNOLOGIJA Forbes 11. jan 2024. 09:56
featured image

11. jan 2024. 09:56

Elon Musk je otpustio 80% inženjera koji su radili na pitanjima sigurnosti, nakon što je kupio Twitter i promijenio mu ime u X, dok je kompanija također otpustila trećinu zaposlenih u timu za sigurnost koji nisu bili inženjeri, prema izvještaju koji je juče objavio eSafety, regulator za online sigurnost u Australiji.

Ove informacije dolaze nakon što je komesar koristio Zakon o online sigurnosti Australije kako bi tražio od X-a odgovore na pitanja kako čuva korisnike. Kompanija Elona Muska je saopštila da je pre preuzimanja u oktobru 2022. imala 279 inženjera širom svijeta fokusiranih na sigurnost. Taj broj je pao na 55 do kraja maja 2023.

Njihov tim za povjerenje i sigurnost, koji je brojao 4.062 ljudi, smanjen je na 2.849, dok je tim za moderaciju sadržaja smanjen za polovinu, sa 107 na 51, iako je većina moderatora X-a angažovana u formi spoljnih saradnika. Kompanija je imala 2.613 angažovanih moderatora u oktobru 2022, a taj broj je pao na 2.305 do maja 2023.

Ovi rezovi su imali uticaj, smatra eSafety i tvrdi da su korisnici prijavili da se vrijeme odgovora na uvredljive tvitove usporilo za 20% od Maskovog preuzimanja. Pokušaji kompanije da se suoči s uvredljivim direktnim porukama usporili su 70%, navodi australijska vladina agencija.

X je obavijestio komesara da nakon rasformiranja svojeg Vijeća za povjerenje i sigurnost, koji je pružao eksterne savjete kompaniji, nije nastojao da formira tijelo koje će ga zamijeniti. X je takođe potvrdio agenciji da nije imao zaposlenog koji se isključivo bavio pitanjima zlonamjernog ponašanja širom svijeta, ni prije ni poslije Maskovog preuzimanja.

X nije odgovorio na pitanja Forbes o izvještaju vlade. Automatski odgovor na X-ovoj mail adresi za štampu glasi: „Zauzeti smo sada, molimo vas da provjerite kasnije“.

Komesarka eSafety, Julie Inman Grant, koja je radila na poslovima sigurnosti za Twitter od 2014. do 2016. godine, izjavila je za Forbes da je njen tim odlučio da istraži X zbog porasta prijava o online mržnji nakon dolaska Muska. Također je uznemirilo što je nalozima koji su prethodno bili označeni zbog kršenja pravila u vezi sa nasilnim i uvredljivim ponašanjem bilo dozvoljeno da se vrate.

Shutterstock/bluecat_stock

Forbes je prethodno izvjestio da je tim za sigurnost na Twitteru drastično smanjen nakon preuzimanja i da društvena mreža i dalje ima problema sa zloupotrebom djece, uprkos prethodnim obećanjima vlasnika da će se riješiti ilegalnog sadržaja. Međutim, ovo je prvi put da su podaci pokazali obim rezova.

Odmah nakon toga, u decembru, eSafety je objavio da pokreće građanski postupak protiv X-a zbog nedostavljanja informacija u odgovoru na zahtjev za detaljima o tome kako se kompanija bori protiv online zlostavljanja dece.

X je prethodno odbio da plati kaznu od 610.500 australijskih dolara (409.000 dolara) zbog uskraćivanja informacija. Ako sud odluči u korist vlade, to bi moglo X-u nametnuti znatno veću kaznu, rekla je Grant.

Ona je dodala da sud može izreći maksimalnu kaznu od 782.000 australijskih dolara (524.456 dolara) dnevno od trenutka kada X nije poslovao u skladu sa zakonom, unazad do marta 2023, potencijalno dovodeći kaznu do iznosa koji se mjeri stotinama miliona dolara.

Tomas Bruster, novinar Forbes