FORBES analiza: Na TikToku video snimci supremacista dobili milione pregleda
Emily Baker-White, novinarka FORBES-a
Video snimci o regrutaciji za novu grupu bijelih suprematističkih grupa pod nazivom “Aktivni klubovi” možda su prikupili milione pregleda na TikToku, prema FORBES-ovom pregledu povezanih naloga i hashtagova na popularnoj platformi za kratke video snimke.
Hashtagovi #activeclub i #aktivklubb su od subote 14. oktobra dobili kumulativno 4,5 miliona pregleda na platformi, a varijacije poput #activeclubfrance, #activeclubdietsland i #activeclubfinland donose stotine hiljada više.
Mnogi video snimci prikazuju scene bijelaca koji se – često sa maskiranim, zamagljenim ili prekrivenim licima – sa simbolima, zastavama i porukama bore za i zagovaraju bjelačku prevlast. Na nekima se vide ljudi koji skidaju i gaze zastave ponosa i sukobljavaju se s policajcima na protestima. Jedan video sa @activefinland kombinuje snimak mišićavih bijelaca koji udaraju u kameru sa scenama nebijelaca u čamcima. Druge objave su sadržavale zastave Konfederacije i oznake Tri posto, američke i kanadske krajnje desničarske grupe koja je pomogla u organizaciji upada na američki Kapitol 6. januara 2021.
Aktivne klubove je osnovao Robert Rundo, koji je također osnivač rasističkog pokreta Rise Above, a popularizirao ih je putem podcasta koji su zajedno vodili Rundo i njemački neonacista Denis Kaputsin 2021. godine, prema Anti-Defamation Leagueu. Klubovi smatraju fizičku spremnost i preživljavanje neophodnim kako bi se bijelci pripremili za rasno nasilje i borbu protiv “Antife”. Kao i drugi krajnje desničarski militantni pokreti, mreža Active Club prihvatila je decentralizirani, lokalizirani model koji otežava agencijama za provođenje zakona – i kompanijama društvenih medija – da ih identificiraju i prate.
Smjernice zajednice TikTok-a ne dopuštaju “[c] sadržaj koji hvali, promovira, veliča ili podržava bilo koju ideologiju mržnje” niti one koje uključuju simbole bijele rase, logotipe, zastave ili druge objekte povezane s pokretom suprematizma bijele rase.
Nakon što je od Forbesa primio zahtjev za komentar, TikTok je uklonio brojne video zapise koji koriste Active Club hashtagove. Glasnogovornik kompanije Mahsau Cullinane rekao je u izjavi: “Nema mjesta govoru mržnje ili ideologijama mržnje na TikToku, a mi smo uklonili sadržaj koji je kršio naše politike čim smo ih postali svjesni”.
Ipak, u vrijeme objavljivanja, uz TikTok hashtagove #activeclub i #activklubb i dalje su se pojavljivali brojni video snimci povezani s pokretom Active Club. Mahsau nije odgovorio na pitanja o tome da li kompanija planira da smanji vidljivost ili preporučljivost sadržaja koji koristi ove hashtagove, niti o tome da li će sami hashtagovi postati nedostupni na platformi.
TikTok nije jedina društvena mreža koja se posljednjih godina bori s kontrolom nasilnih ekstremno desničarskih grupa. Između 2019. i 2021. militarizirane grupe poput Boogaloo Bois-a i stotine lokalnih “milicijskih” grupa širom Sjedinjenih Država koristile su Facebook (kao i TikTok) za regrutaciju i organiziranje.
U augustu 2020., kompanija je najavila da će zabraniti grupe milicija koje su raspravljale o nasilju, te da će smanjiti rang i potisnuti naloge i stranice povezane s grupama milicija, čak i ako same nisu bile nasilne. Ali milicije su nastavile rasti u značaju na platformi, čak i nakon što je jedna takva grupa organizirala zavjeru da otme guvernerku Michigena Gretchen Whitmer i nekoliko ostalih koji su doprinijeli nasilnoj opsadi Kapitola 6. januara 2021. Čak i nakon događaja od 6. januara, grupe su nastavile da djeluju na Facebooku.
Pretraživanje na Facebooku i Instagramu za #activeclub, međutim, nije dalo videozapise o regrutaciji poput onih prisutnih na TikToku. Po FORBES-ovoj nedavnoj provjeri TikTok hashtag stranice za #activeclub, 47 od 50 najboljih istaknutih objava odnosilo se na pokret bijele suprematike. (Ostala tri su objave koje je napravila kompanija koja reklamira proizvode za aktivne žene).
Na Facebooku, samo jedna od 50 najposjećenijih objava se odnosila na pokret. Instagram je objavio samo 28 postova na #activeclub hashtag stranici; činilo se da su tri povezana s pokretom. Hashtag #activklubb bio je nedostupan na Instagramu, praćen porukom: “Link koji ste pratili je možda neispravan ili je stranica uklonjena.” Kompanija Meta je odbila da komentariše.