Kriptoprevarama u SAD-u ukradeno najmanje 5,6 milijardi dolara, FBI otkrio koje su najčešće

NOVAC Forbes Hrvatska 11. sep 2024. 12:36
featured image

11. sep 2024. 12:36

FBI je objavio svoj izvještaj koji otkriva da iznos prijavljenih kriptoprijevara raste iz godine u godinu. Investicijske prijevare se najčešće prijavljuju, a od njih je nastala i najveća šteta.

Američka savezna kriminalistička policija – FBI, objavila je svoj izvještaj o prijevarama s kriptovalutama u 2023. godini.

Representations of cryptocurrency Bitcoin are seen in this picture illustration taken June 7, 2021. REUTERS/Edgar Su

Njihov Centar za žalbe na internetski kriminal (IC3) primio je više od 69.000 pritužbi na kriminalne i prijevarne radnje vezane uz kriptovalute. Žrtve su preko njih izgubile više od 5,6 milijardi američkih dolara.

Najčešće su prijavljivane investicijske prijevare preko kojih je izgubljeno i najviše novca – 3,9 milijardi dolara. Na drugom mjestu je prijevara ‘curenja osobnih podataka’ (494 milijuna dolara gubitka), na trećem prijevara ‘tehnološka podrška’ (420 milijuna dolara), a na četvrtom prijevara ‘povjerenje / romansa (215 milijuna dolara).

Gubici u posljednje tri godine išli u nebo

Broj pritužbi i iznos gubitaka koje je IC3 zabilježio u 2023. godini; Screenshot: Izvještaj FBI-ja

Direktor FBI-ja Christopher Wray pozvao je ljude da ih prijavljuju putem stranice ic3.gov čak i ako nisu izgubili novac.

U FBI-jevom izvještaju se navodi kako decentralizirana priroda kriptovaluta, brzina nepovratnih transakcija i mogućnost prijenosa vrijednosti diljem svijeta kriptovalute čine privlačnim kriminalcima. Brzina i točnost kod prijave pomažu policiji prilikom istrage.

FBI upozorava i kako prepoznati prijevare. Prilika za ulaganje koja zvuči predobro da bi bila istinita, vjerojatno i nije istinita – poručuju iz FBI-ja i upozoravaju: budite oprezni sa shemama za brzo bogaćenje. Upozoravaju i da se ne preuzimaju aplikacije za ulaganje ako se ne može potvrditi njihova legitimnost. Preporučuju i provjeru telefonskih brojeva pozivatelja koji tvrde da rade za poznate tvrtke i agencije i napominju kako takvi nikad neće zatražiti plaćanje putem kioska za kriptovalute. Svi savjeti mogu se pronaći u izvještaju (PDF).