Bosanci i Hercegovci na FORBES listi 30 ispod 30
FORBES-ova lista “30 ispod 30” prepoznaje i ističe najistaknutije mlade lidere, preduzetnike i inovatore širom svijeta.
Lista je podijeljena po regijama, ali i kategorijama, od društvenog uticaja do finansija i sl. Postoji 10 kategorija i svaka kategorija sadrži 30 osoba ispod 30 godina starosti. Kada se odredi ko će biti na listi, onda se izabere osoba iz određene kategorija koja će biti nosilac unutar svoje kategorije i regije.
FORBES BiH s ponosom podsjeća da su se 2018. i 2022. na toj listi našla i dvojica Bosanaca i Hercegovaca čiji rad je imao odjek ne samo na lokalnom već i na međunarodnom nivou.
Jasminko Halilović, istaknuti istraživač sukoba, osnovao je Muzej ratnog djetinjstva u Sarajevu koji je dokumentovao preko 4.000 članaka, intervjua i artefakata istražujući iskustva odrastanja u ratnom vremenu u Bosni i Hercegovini.
Autor je nekoliko knjiga, uključujući “Ratno djetinjstvo: Sarajevo 1992-1995”. Njegov rad je prepoznat na Forbesovoj listi “30 ispod 30” za Evropu u kategoriji Zakon i Politika za 2018. godinu.
Drugi ponos Bosne i Hercegovine na ovoj prestižnoj listi je Vedad Mešanović, osnivač kompanije Block Insight. Odrastajući u zemlji pogođenoj ratom, Bosni i Hercegovini, Mešanović je od ranih dana naučio o finansijskim izazovima.
Njegova kompanija Block Insight osmišljena je s idejom da smanji količinu investicijskih prevara i finansijskih malverzacija u industriji blockchaina. Prije toga, Mešanović je bio suosnivač GliaLaba, kompanije za vještačku inteligenciju koja razvija alat za dijagnozu raka dojke. Vedadov trud i inovativnost uvrstili su ga na Forbesovu listu “30 ispod 30” za Evropu u kategoriji Finansije za 2021. godinu.
Ova priznanja su dokaz da su mladi iz Bosne i Hercegovine sposobni za velika djela i da mogu imati značajan uticaj na društvo, koristeći svoju stručnost, inovativnost i preduzetnički duh da naprave pozitivne promjene ne samo lokalno nego i u svijetu.
FORBES 30 ispod 30 u regiji
Iako niko nije bio iz BiH ove godine na listi, brojni mladi ljudi iz regije su dobili ovu prestižnu titulu. FORBES Srbija donosi neke od njih.
Milica Krstić, osnivačica platforme Siguran Prostor | Beograd, Srbija
Milica Krstić je psiholog i tjelesno orijentisani psihoterapeut pod supervizijom, ali i doktorant na Univerzitetu UCAM u Španiji. Nakon što se nekoliko njenih prijatelja suočilo sa pokušajem samoubistva, ona je osnovala platformu na kojoj terapeuti mogu da pruže besplatne terapeutske seanse ljudima koji finansijski nisu u mogućnosti da priušte terapiju. Siguran Prostor počeo je sa radom u aprilu prošle godine. Za devet mjeseci pomoć je dobilo više od 7.500 ljudi, a trenutno je dostupan na 10 jezika sa 75 psihoterapeuta koji nude sesije.
Dina Radenković, suosnivačica Gameto | New York City, New York
Tretmani neplodnosti mogu da donesu čuda, ali imaju mnogo nedostataka: visoke račune, bolne injekcije hormona i opasne sporedne efekte. Dinin startup, „Gameto“, prikupio je 40 miliona dolara kako bi proces vađenja jajnih ćelija učinio jeftinijim i sigurnijim, korištenjem ljudskih matičnih ćelija za sazrijevanje jajnih ćelija u laboratoriji. Dina je odrasla u ratom pogođenoj Srbiji, studirala je matematiku i inženjerstvo u Ujedinjenom Kraljevstvu i diplomirala medicinu na Univerzitetskom koledžu u Londonu. Prije nego što je pokrenula „Gameto“ 2021. sa suosnivačem i serijskim preduzetnikom Martinom Varsavskim, udružila se sa genetskom laboratorijom Georgea Churcha na Harvardu, kako bi finansirala istraživanje o načinima na koje projektovane ćelije mogu da poboljšaju zdravlje žena. „Preduzetnička zajednica mi je pokazala kako da osnivam kompanije i riješavam probleme prema kojima ste strastveni“, kaže ona.
Nikola Jokić, košarkaš Denver Nuggets | Denver, SAD
Igrač koji je draftovan 2014. igrao je tri sezone za Denver Nuggets, prije nego što je 2018. potpisao produžetak ugovora na pet godina u vrijednosti od čak 147 miliona dolara. Srpski centar je pomogao svojoj domovini da osvoji srebrnu medalju na Olimpijskim igrama 2016. godine, izgubivši od SAD u utakmici za zlatnu medalju. Jokić je eksplodirao tokom sezone 2018/19, postao dio All-star selekcije i imenovan je u prvi tim Olimpijskih igara NBA lige. On je prvi put, poslije deset godina, doveo Nuggetse u drugu rundu play-offa.
Benjamin Kolenović, osnivač Growzillas | Priština, Kosovo
Benjamin Kolenović je osnivač i izvršni direktor Growzillas, uspješne i inovativne digitalne agencije na Kosovu. Od osnivanja 2020. godine, Growzillas je ostvarila prosječnu godišnju stopu rasta od 200% i postala najveća digitalna agencija na Kosovu sa 25 zaposlenih, od kojih je 85% žena. Takođe, on organizuje Growth Tank, konferenciju o digitalnom marketingu i držao je obuke za različite organizacije.
Janja Garnbret, sportska penjačica | Slovenija
Slovenačka sportska penjačica Janja Garnbret prva je osvajačica zlatne olimpijske medalje u sportskom penjanju na posljednjim Olimpijskim igrama u Tokiju. Osvojila je i šest titula svetskog šampiona. Ona je jedina penjačica koja je uspjela da pobijedi na svim takmičenjima Svjetskog kupa u penjanju na vještačkim stijenama u jednoj sezoni. Njen uspjeh je donio sponzorske ugovore sa Adidasom i Red Bullom. Garnbret se prvi put susrela sa penjanjem na početku osnovne škole. Prvi vrhovi koje je osvojila bili su krošnje drveća, ormari i drugi komadi nameštaja u njenoj kući u Šmartnom u Sloveniji, navodi se na njenom profilu na web stranici Red Bulla.
Tamara Rađenović, pjevačica │ London, Ujedinjeno Kraljevstvo
Britansko-crnogorska sopranistkinja i ambasadorica Vijeća Evrope Tamara Rađenović, nastupala je u 15 zemalja – uključujući SAD (Carnegie Hall, gdje je debitovala sa 23 godine) i Englesku (V&A muzej i još mnogo toga). Takođe, osvojila je i prvu nagradu u osam međunarodnih takmičenja pjevanja. Tamara je bila posljednja učenica koja je mentorisana od strane čuvene španske sopranistkinje Montserrat Caballe, koju je španski kralj Ferdinand VI smatrao „najboljom od najboljih” i odabrao je kada je imala samo 19 godina.