Koje je najsigurnije sjedište u avionu?

LIFESTYLE Forbes 17. jan 2024. 10:36
featured image

17. jan 2024. 10:36

Putovanje avionom nevjerovatno je sigurno u poređenju s drugim metodama, ali ako vas zanima koja sjedišta su najsigurnija u vanrednim situacijama, odgovor je jasan – sve zavisi o vrsti situacije, ali studije pokazuju da ste generalno sigurniji na srednjem sjedištu u stražnjem dijelu aviona.

Jesu li putovanja avionom sigurna?

Prošla godina bila je druga najsigurnija u historiji što se tiče sigurnosti, pokazuju podaci baze Aviation Safety Network. Ova baza podataka pokazuje da je u 35 miliona letova u 2023. godini zabilježeno 1.213 ozbiljnih incidenata, 134 nesreće, 5 fatalnih nesreća i 105 smrtnih slučajeva. Stranica airlineratings.com izvještava kako prosjek proteklih pet godina iznosi 13 nesreća svake godine i 300 smrtnih slučajeva.

Istraživanja provedena u 21. stoljeću pokazuju kako putovanje avionom redovno dobiva visoke ocjene po pitanju sigurnosti u poređenju sa, na primjer, automobilima. Studija Washington Posta otkrila je kako na svakih 1.6 milijardi kilometara pređenih automobilom dođe do 7.28 smrtnih slučajeva – najviše od svih metoda javnog prevoza. Drugi po redu su trajekti (3.17 smrtnih slučajeva na istoj udaljenosti), vozovi (0.43 smrtnih slučajeva), podzemna željeznica (0.24), autobusi (0.11), a potom avioni s 0.07 smrtnih slučajeva na svakih 1.6 milijardi kilometara. I druge studije pokazale su slične rezultate – komercijalna putovanja avionom najsigurnija su metoda dalekih putovanja.

Varijacije u sigurnosti postoje i po pitanju lokacije u svijetu: putovanje vozom danas je mnogo sigurnije nego što je bilo 70-ih godina prošlog stoljeća, no jedna studija pokazuje kako je 58 puta veća vjerovatnoća da ćete završiti povrijeđeni putujući vozom u SAD-u nego u, recimo, Francuskoj.

Također, sigurnost zavisi i o kojom aviokompanijom putujete. Studija MIT-ja iz 2020. otkrila je velike regionalne varijacije prema kojima su najsigurnije aviokompanije u SAD-u, Evropskoj uniji, Kini, Japanu, Kanadi, Australiji, Novom Zelandu i Izraelu. Tokom prethodnih nekoliko desetljeća, naglašava studija, stopa smrtnih ishoda pala je mnogo brže od straha javnosti od letenja.

Ako se bojite letenja, bit ćete mirniji ako odaberete prevoznika koji je uvijek pri vrhu godišnjih popisa najsigurnijih na svijetu. Važno je naglasiti kako su margine između najsigurnijih 25 izuzetno male, no prvo mjesto zauzima Air New Zealand. Slijede ga Qantas, Virgin Australia, Etihad Airways i Qatar Airways. Pet najsigurnijih low-cost avioprijevoznika su Jetstar, easyJet, Ryanair, Wizz i Norwegian.

Šta je sigurnije – prednji dio, sredina ili zadnji dio aviona?

Kada rezervišemo avionske karte, često uzimamo u obzir koliko će nam jednostavno biti ući i izaći iz aviona i gdje će nam biti najudobnije. Ipak, istraživanja pokazuju kako su neki dijelovi aviona sigurniji od drugih.

Kada je američki Nacionalni odbor za sigurnost pjevoza istraživao 20 avionskih nesreća od 1971. godine, otkrio je kako putnici koji su sjedili u zadnjem dijelu aviona imali 69 posto izgleda za preživljavanje, dok su oni u prednjem dijelu imali samo 49 posto šanse. Putnici koji su sjedili oko avionskog krila imali su izglede za preživljavanje od 59 posto.

Sjedište do prozora, u sredini ili do prolaza?

Timeova studija baze podataka o avionskim nesrećama američke Federalne uprave za zrakoplovstvo (FAA) analizirala je podatke od nezgoda između 1985. i 2000. godine. Studija je potvrdila kako je zadnji dio aviona sigurniji po pitanju većih izgleda za preživljavanje, a čini se da izglede povećava i sjedenje u sredini.

Putnici koji su sjedili na sjedištima u sredini reda u zadnjem dijelu aviona imali su stopu smrtnosti od 28 posto u analiziranim nesrećama. Najopasnija mjesta su ona do prolaza u srednjem dijelu aviona (stopa smrtnosti od 44 posto). Sjedišta u sredini reda sigurnija su jer putnici tako imaju zaštitu s obje strane.

Zavisi li sigurnost mjesta o vrsti incidenta?

Iako je statistički vjerovatnije da ćete avionsku nesreću preživjeti ako sjedite na srednjem sjedištu u zadnjem dijelu aviona, sve naravno zavisi o vrsti nesreće i gdje avion pretrpi najveću štetu. Kada se 1989. godine srušio let United Flighta u saveznoj državi Iowi, preživjelo je 184 od 269 putnika, a svi oni su sjedili bliže prednjem dijelu aviona. Kako piše CNN, zabijanje u planinu ili pad u ocean značajno smanjuju izglede za preživljavanje.

Studija Timea otkrila je i da u nekoliko nesreća nije bilo pravila o tome tko će preživjeti, zbog čega FAA vjeruje kako “sigurnije” mjesto u avionu – ne postoji.

Šta putnici mogu učiniti kako bi bili sigurniji?

Ako se želite uvjeriti da ste učinili baš sve što možete kako biste bili sigurni u avionu, najbolje što možete učiniti jest da pogledate sigurnosne videosnimke, zapamtite gdje se nalaze vrata u slučaju nužde, nosite odjeću koja vam omogućava da se brzo krećete i ne konzumirate alkoholna pića. Najvažnije od svega: u slučaju da avion morate hitno napustiti, nemojte ništa nositi sa sobom.

Koliko je vjerovatno da će do nepredviđene situacije doći?

Izgledi da će na baš vašem letu doći do bilo kakve vanredne situacije jako su niski – avioni su podvrgnuti strogim testovima i regulacijama, a ako se dogodi problem s jednim tipom aviona, čitava linija bit će prizemljena ako je to potrebno.

Zapamtite – putovanje avionom je sigurno: piloti su vrhunski obučeni i pronaći će mjesto za slijetanje, a letenje je uvijek značajno sigurnije od drugih načina putovanja. Mnogo je vjerovatnije da ćete u saobraćaju poginuti kao pješak, da ne govorimo o šansama ako sjednete na motocikl.

Autor originalnog članka: Alex Ledsom, viši suradnik Forbesa
Link: Where Is The Safest Seat On The Plane?
(Prevela: Nataša Belančić)