Kako isplanirati idealno krstarenje Mediteranom za 2025. godinu
Mediteran je jedna od najpopularnijih destinacija za krstarenje na svijetu, ali nisu sve destinacije mediteranskih krstarenja iste. Evo kako da maksimalno iskoristite svoje naredno putovanje po Mediteranu.
Od gotičke arhitekture Barselone do sunčanih plaža Španije i bezvremenskih spomenika Grčke i Italije. Mediteran u Evropi nudi brojne nezaboravne doživljaje za ljubitelje krstarenja.
Međutim, zbog prepunih luka i rastućih protesta lokalnog stanovništva zabrinutog zbog masovnog turizma, krstarenja Mediteranom postaju sve češća tema rasprave. Putnici se sada suočavaju sa izazovima koji prevazilaze samo odabir idealne rute i kompanije za krstarenje.
U poznatim gradovima kao što su Venecija, Barselona i Santorini, porast dolazaka kruzera opterećuje infrastrukturu i podiže ekološku zabrinutost. To dovodi do potrebe za održivim turizmom.
Za one koji prvi put idu na krstarenje, snalaženje među mnoštvom opcija za putovanje po sunčanom jugu Evrope može biti izazovno. Evo kako da isplanirate idealno krstarenje Mediteranom za vas.
Pokušajte da razumijete kako funkcionišu krstarenja
Mediteransko more, jedno od najpopularnijih odredišta za krstarenje na svijetu, prostire se na skoro 2,59 miliona kvadratnih kilometara i graniči se sa 22 zemlje. Nudi širok spektar ruta sa gotovo svim velikim kompanijama za krstarenje.
Najpopularnije rute – posebno kod većih brodova – jesu sedmodnevne ture po zapadnom Mediteranu kroz Španiju, Francusku i Italiju. Ova krstarenja uglavnom počinju iz glavnih luka. Te luke su uglavnom Barselona, Čivitavekija, Đenova ili Marsej i privlače goste iz cijelog svijeta.
Duža krstarenja istočnim Mediteranom obilaze Italiju ili počinju u Veneciji, spuštajući se niz Jadransko more sa stanicama u Dubrovniku, Kotoru i na grčkim ostrvima. Osim toga, postoje krstarenja posvećena grčkim ostrvima i rute koje polaze iz Mediterana ka Kanarskim ostrvima ili čak preko Atlantika.
Stanovnici Ujedinjenog Kraljevstva mogu da odaberu let do velike luke kao što je Barselona za početak krstarenja. Mada mnoge britanske kompanije za krstarenje nude mediteranske rute iz Sautemptona, sa usputnim stanicama u sjevernoj Španiji ili Portugalu.
S obzirom na tako raznolike opcije, korisno je prvo odabrati koncept rute koja vam odgovara prije nego što se upustite u pretragu dostupnih ruta.
Pažljivo istražite luke
Lako je prepustiti se romantici velikih evropskih gradova kada rezervišete krstarenje, ali odvojite trenutak da proverite gdje će brod zapravo pristati.
Na primjer, Rim se često reklamira kao destinacija, ali kruzeri obično pristaju u Čivitavekiji, koja je više od sat vremena udaljena vozom. Slično tome, dok se Venecija reklamira kao destinacija, mnogi brodovi sada pristaju u obližnjoj industrijskoj luci Margera, ili čak dalje, u Raveni ili Trstu.
Istraživanje je posebno važno za rute po istočnom Mediteranu i grčkim ostrvima, gdje se često koriste manji čamci za prevoz do obale, a vijreme boravka u luci može značajno varirati.
Dodatno, neka krstarenja koja se reklamiraju kao „grčka ostrva“ mogu imati samo dva stvarna pristanka na ostrvima. Na popularnim ostrvima kao što je Santorini, pripremite se na duža čekanja za prevoz do obale, ograničeno vrijeme na kopnu i duge redove dok istražujete.
Obratite pažnju na problem prekomjernog turizma
Budite svjesni sve većih tenzija između lokalnog stanovništva i turističke industrije u popularnim evropskim destinacijama kao što su Amsterdam, Barselona i Venecija.
Ovi gradovi se suočavaju s problemom prekomjernog turizma, što je dovelo do protesta i strožijih propisa za kruzere. Venecija je već zabranila velike brodove u svom centru, a Amsterdam preduzima mjere za smanjenje broja pristajanja kruzera.
Stanovnici Barselone su umorni od masovnog turizma. Mnogi za to krive veliki broj kruzera – ponekad – čak šest ili više u jednom tipičnom ljetnjem danu – za ove probleme. Ranije ove godine, putnici sa kruzera u Barseloni bili su na meti kada su ih lokalci prskali vodenim pištoljima.
Iako je ovo bio izolovan protest, korisno je biti svjestan najnovijih dešavanja kako biste izbjegli potencijalne prekide ili neprijatna iskustva.
Razmislite o podršci održivim turističkim praksama i odaberite manje brodove ili rute koje uključuju alternativne destinacije koje su manje pogođene masovnim turizmom.
Planirajte boravak prije ili poslije krstarenja
Bez obzira da li se radi o kružnoj ili jednosmjernoj ruti, većina mediteranskih krstarenja zahtijeva letove. Paketi koji uključuju let obično vas vode direktno do kruzera. Praktično? Da, ali time propuštate priliku da upoznate grad.
Rezervišite sami letove i provedite barem nekoliko dana istražujući odredište detaljno, kako biste dobili kulturno iskustvo koje ne možete doživjeti dolaskom direktno na brod bez vremena za obilazak grada unaprijed.
Razmotrite manje kruzere
Jedan od načina da izbjegnete preplavljene gužve masovnog turizma jeste izbor krstarenja manjim brodom. Manji brodovi imaju jedinstvenu prednost pristupa intimnim, manje posjećenim lukama koje veći brodovi jednostavno ne mogu da dosegnu.
I dok se manje luke u drugim regionima često smatraju manje poželjnim, Mediteran nudi drugačiju priču. U ovom dijelu svijeta, čak i naizgled neprimijetne luke često su prepune bogate istorije, kulture i zapanjujuće lepote.
Gradovi kao što su Portoferajo na ostrvu Elba ili Kotor u Crnoj Gori pružaju priliku da se dublje upoznaju lokalne tradicije, posete istorijske znamenitosti i istraže šarmantne, nekrcate ulice – sve to dok izbjegavate popularnije, komercijalizovane stanice za kruzere.
Krstarenja manjim brodovima ne samo da omogućavaju pristup manje krcatim lukama, već nude i personalizovanije iskustvo na brodu. Sa manje putnika, možete da očekujete pažljiviju uslugu, gurmansku kuhinju i opuštenu, luksuznu atmosferu – savršeno za one koji traže intimnije putovanje.