Deset najboljih planinarskih i pješačkih staza u Evropi

LIFESTYLE Forbes 20. aug 2024. 09:34
featured image

20. aug 2024. 09:34

Naravno, vrijeme i godišnje doba su glavni faktori kada planirate planinarenje ili pješačenje. Slijedi izbor lokacije koja nudi najlepši pejzaž, prati vašu fizičku kondiciju i ima mnoštvo staza — i što je najvažnije, budi želju za okrepljujućim vježbanjem.

Evropa nudi neke od najpoznatijih pejzaža na planeti, ali i sigurne, dobro obilježene staze na alpskim visinama, živopisna sela, nevjerovatne obale, vinograde i kanjone od sunčanog, živopisnog Algarvea u Portugalu do dobro utabanog Kamina de Santiago.

Postoji opcija za sve. Možete sve to doživjeti i tokom samo jednog dana pješačenja.

Ako ste više za sporiji pristup putovanju, da pobjegnete od prekomjernog turizma, da se vratite osnovama i provedete kvalitetno vrijeme u prirodi, evo nekih od najboljih preporučenih destinacija.

Kungsleden i Hisna, Švedska

Foto: Shutterstock

Kungsleden, između Abiska i Hemavanma, jedna je od najpoznatijih pješačkih staza u svijetu — „vjerovatno najbolja“, prema švedskoj turističkoj kancelariji i među „6 najboljih pješačkih staza u Evropi za ljeto“ Nacionalne geografije.

„Umjesto svih uobičajenih sela, gradova i seoskih kuća, postoji… ništa, ništa osim patuljastih breza i stenovitih planina sa vrhovima kupole. To je jezivo i duboko uzbudljivo okruženje, koje moli da bude istraženo.“

Duža od 450 kilometara, osnovana je početkom 20. vijeka i posjećuju je planinari iz cijelog svijeta. Prolazi kroz raznovrstan pejzaž u planinama Laponije i može se istraživati mjesec dana, a možete da iskoristite kraću, jednonedjeljnu verziju. Obilazak dijela na sjevernom kraju, od Abiska do Kebnekaise, a zatim da produžite do Nikaluokte.

Obavezno uzmite puno spreja protiv buba. Kada se vjetar smiri, mušice i komarci dolaze da traže hranu (na vama).

Hisna je dobro uspostavljena ruta koju krasi veličanstvena priroda, jezera, šume, planine, staze u dolini i fantastični pogledi na kojoj možete planinariti, voziti bicikl, hodati, trčati ili istraživati druge aktivnosti na otvorenom.

U južnom dijelu Zapadne Švedske, dvodnevno kružno pješačenje u dužini od 40 kilometara počinje od crkve iz 12. vijeka u gradu Hisna gdje možete stići autobusom iz Geteborga.

Duž staze možete istražiti džinovske kotlove u Anseredu i bukovu šumu u rezervatu prirode Stomsas.

Pojavljuje se na vrhu CNN-ovih najboljih evropskih planinarskih staza.

„Staza prolazi kroz visoke bukove šume i nudi priliku za osvježenje u jezeru Lila Halsjon, gdje postoji posebno mjesto za kupanje. Ruta je dobro označena, sa dosta mjesta za piknik.”

Za smještaj, tu je dobro opremljen kamp i luksuznije odmaralište.

Picos de Europa, Španija

Dramatični pejzaži španskog Picos de Europa, trećeg najvišeg planinskog lanca u zemlji (sa vrhom od 2.650 metara) prostiru se po provincijama Asturija, Kantabrija i Leon.

Nacionalni park Picos de Europa, koji je na vrhu Tajmsove (The Times) liste „10 najboljih planinarskih praznika u Evropi“, primjer je atlantskog ekosistema oblikovanog drevnim glečerima.

Park je dobio ime po impresivnim stenovitim formacijama, u kojima žive mrki medvjed i iberijski vuk, dok se divokoza hrani na padinama, a bjeloglavi supovi i zlatni orlovi lebde iznad njih.

„Provedite nedjelju dana prateći pastirske staze i puteve koje su nekada koristili Rimljani dok prolazite kroz klanac Cares koji oduzima dah i pješačite do tri vrha vijenca“, savjetuje Tajms. Prekinite planinarenje kajakom ili čak izletom na obalu.

Ovo je planinarenje umjerene težine, ali vrtoglavi pogledi zahtijevaju glavu spremnu za visine.

Planine Albanije

Najskorije poznata kao „Nova Grčka“, ali sa manje gužve i nižim cijenama, Albanija, koja je izbor broj dva na listi Tajmsa, je odlična za šetnju, sa dobro obilježenim pješačkim i planinskim stazama koje vijugaju kroz neravne prevoje i doline.

Foto: Shutterstock

Nakon 50 godina izolacije od strane komunističkog režima, zemlja nudi netaknute staze oko Prokletija – drugo ime za albanske Alpe – gdje se starim pastirskim stazama mogu obići planine Jezerca (2.694 metra), Teta i dolina Valbone.

Na jugu, nekoliko sati istočno od Tirane – glavnog grada Albanije poznatog po svojoj živopisnoj kombinaciji otomanske i sovjetske arhitekture – nalazi se Nacionalni park Šebenik-Jablanica i grad Berat koji je pod zaštitom UNESCO.

„Šetaćete između tri i sedam sati dnevno, pokrivajući ukupnu udaljenost od 50 kilometara i uživajući u livadama divljeg cvijeća nacionalnih parkova Valbona i Teti“, primjećuje Tajms. „Takođe, napravite mjesta za izlet na blistavo jezero Koman. Iako je ovo planinarenje pogodno za iskusne i prave planinare, postoje neke strme dionice koje zahtijevaju umjeren nivo kondicije i potpuno funkcionalne kukove i koljena“.

Slovenska planinska staza, Slovenija

Foto: Shutterstock

Prelijepa planinska staza Slovenije, koja se proteže od Maribora na sjeveroistoku zemlje do Ankarana, na obali Jadranskog mora, popularna je među evropskim šetačima i planinarima i pokriva oko 600 kilometara koji se mogu preći za 28 dana ili podijeliti na manje djelove.

To je najduža poprečna pješačka ruta u Sloveniji i prva poprečna staza u Evropi i vodi kroz šume i močvare u brdima Pohorja ili preko Julijskih Alpa, od kojih veliki dio pripada zadivljujućem Nacionalnom parku Triglav.

„Postoji 49 različitih planinskih koliba koje možete izabrati, a oni koji se odluče da završe cio pohod će u tom procesu preći oko 23 planine“, navodi CNN, koji je uključuje među „najbolje pješačke staze velike udaljenosti u Evropi“.

Planinski vijenac Tatre, Poljska

Planinski vijenac Tatre, dio Karpatskog planinskog lanca u Istočnoj Evropi, stvaraju prirodnu granicu između Poljske i Slovačke i pojavljuju se u najboljim izborima Conde Nastovih „7 najboljih planinarenja u Evropi uz nevjerovatne pejzaže“.

Foto: Shutterstock

Postoji više od 170 milja pješačkih staza različite težine, od kojih su neke popločane, što ih čini dostupnim svima. Zbog terena, većina je ocijenjena kao umjerena do teška.

Većina ruta su prilično ravne i zahtijevaju spavanje u kolibama sa strujom i tekućom vodom i gdje vam se služe domaći obroci, piće i grickalice.

„Većini staza možete pristupiti iz grada Zakopane, sa rutama koje se kreću od dvodnevnih do jednonedjeljnih šetnji. Vidjećete strme grebene, guste šume jela i bukve i nezaboravne zvjezdane noći na putu“, piše Conde Nast.

„Jesen je najbolje godišnje doba za planinarenje ovim krajem kada se broj planinara smanjuje, što olakšava pronalaženje mjesta u kolibama, a šume poprimaju posebnu boju, posebno u zapadnom dijelu planinskog vijenca.

Kasprovi Vierch je takođe polazna tačka za mnoge pješačke staze koje će vas odvesti na zapad do donjih Zapadnih Tatri i na istok do Visokih Tatri.

The Kerri Vai, Irska

U svoju listu „7 najboljih šetnji u Evropi uz nevjerovatne pejzaže“, Conde Nast takođe uključuje Kerri Vai, živopisnu rutu koja se kreće oko poluostrva Iverah u okrugu Keri u jugozapadnoj Irskoj i prolazi kroz neke od najizolovanijih i najdramatičnijih sela u zemlji.

Dugačka više od 179 kilometara, jedna je od najdužih obilježenih pješačkih ruta u zemlji i jedna od najpopularnijih. Podijeljena je na devet etapa u rasponu od 11 do 29 milja, a počinje i završava se u turističkom gradu Killarnei.

„Drevni dvorci, beskrajna prostranstva zelenih livada i dolina, litice, plaže, planine (prolazi kroz devet od 10 najviših vrhova u Irskoj), i pogled na stenovita ostrva u daljini su neke od njegovih glavnih atrakcija“, piše Conde Nast.

Hadrijanov zid, Engleska

Pratite stope Rimljana i šetajte pored prekrasnih pogleda i drevnih spomenika na stazi Hadrijanovog zida od obale do obale u Sjevernoj Engleskoj.

Izgradnja zida cara Hadrijana počela je 122. godine i završena je u dužini od 120 kilometara tokom šest godina. Zid je bio odbrambeno utvrđenje duž najsjevernijeg ruba Rimskog carstva i sada je pod zaštitom UNESCO.

Od valovitih polja i neravnih graničnih područja do živahnih gradova, malih sela i desetina fascinantnih muzeja duž puta, Nacionalna staza duga 135 kilometara proteže se od Volsenda, Njukasl na Tajnu na istoku do Bouns-on-Solveja u Kambriji na zapadnoj obali.

„Možda biste željeli da preskočite dio Njukasla na početku da biste izbjegli dugotrajno zaobilaženje kroz grad, ali čak i tako šetnja će trajati šest ili sedam dana, posebno ako imate pauzu u sredini da vidite arheologiju svjetske klase u Vindolandi, savjetuje National Geographic, koji je stavlja na vrh liste „6 najboljih pješačkih staza u Evropi“.

„Bouness na Solveju je najbolje mjesto za završetak. Mjesto najzapadnije tvrđave na zidu – ovih dana je mirno mjesto – i možda ćete dijeliti susjednu plažu sa krdom krava koje vole da sjede na njegovom pijesku. Vjerovatno je lokalna stoka radila potpuno istu stvar prije 1.900 godina kada je zid prvi put izgrađen.

Portugalski Algarve

Manje poznate od svojih prelijepih, popularnih plaža, u Portugalu se nalaze brojne staze. Dostupna za sve uzraste, šetnja može početi od kapele Senhora da Rocha i završiti na plaži Carvoeiro.

„Obalne staze prate visoke litice i spuštaju se do pješčanih mjesta gdje restorani na obali služe ukusnu morsku hranu“, piše Tajms. „Postoje kamene formacije koje prkose gravitaciji na Ponta da Piedade, dok staza Rota Vicentina kulminira na fotogeničnom svetioniku Kabo de Sao Visente. Osmodnevna tura je dovoljno vremena da se pokrije oko 60 kilometara najizbirljivijih staza – i da se ipak ostavi prostor za istraživanje istorijskog grada Lagosa ili kupanje u moru.

Costa da Caparica

Zatim, tu su mnoge staze oko Costa da Caparica u blizini Lisabona. Među najboljima su Pelourinho de Sintra, meandar dužine 2,3 milje u prirodnom parku Sintra-Cascais.

Dramatični crveni peščar čini pozadinu za šetnju plažom staze Kosta de Kaparica, gdje je obala puna morskih litica od polihromnog krečnjaka, pećina, uvala i divljih plaža.

Daleko od obale nalazi se Trilho dos Currais koji vodi planinare kroz prelijepi nacionalni park Inpeneda-Geres, koji se nalazi visoko na listi najboljih šetnji Euronews-a.

Palmilhar Portugal

Takođe, najduža kružna pješačka ruta, 3.000 kilometara Palmilhar Portugal je u procesu razvoja sa ciljem da ohrabri turiste da skrenu sa utabanih staza i dalje od pretjerano posjećenih destinacija, uključujući Lisabon i Algarve.

Sljedeći djelovi će obuhvatiti priobalno područje Alenteha na jugu i planinski Tras-os-Montes na sjeveru. Planirano je da do kraja godine bude otvoreno 15 ruta i da se staza završi u roku od tri godine.

Camino de Santiago, Španija

Jedan od najpoznatijih hodočasničkih ruta u svijetu, koji se smatra obredom podjednako za hodočasnike i planinare, je Camino de Santiago. To je put koji zahtijeva najjači tempo u Evropi. Počinje ili se završava u Santijago de Komposteli, u sjeverozapadnoj španskoj regiji Galicija.

Ime Camino potiče od vjerovanja da su tu sahranjeni ostaci apostola Svetog Jakova (Santjago, na španskom). Iskustvo praćenja stopa hodočasnika prevazilazi jednostavno hodanje. Postalo životno iskustvo koje otkriva prirodu, kulturu, tradiciju i gastronomiju nekih od najpoznatijih evropskih regiona.

Planinari imaju više načina da šetaju „Caminom“, širom Španije, Portugala ili Francuske, a ruta koja se preporučuje zavisi od preferencija svakog „hodočasnika“.

Camino Frances je prilično popularan, počinje u Sent Žanu u Francuskoj i vijuga kroz Pamplonu i Leon prije nego što stigne u Santjago. Potpuna ruta može da traje sedam nedjelja, ali se može obići i u kraćoj verziji – posljednjih 100 kilometara, od Sarije. I tada se može savladati za oko šest ili sedam dana.

„Najljepša od drevnih staza Camino do katedrale u Santjago de Komposteli — zato što grli sjeverni vrh Španije, sa svojim ekspanzivnim pogledom na obalu — je Camino del Norte (ili Sjeverni put)“, izvještava Tajms.

To je takođe jedna od rijetkih pešačkih ruta na kojoj se nećete spotaknuti o pete drugih dok idete. Udobne planinarske cipele su obavezne. Pješačićete do 28 kilometara dnevno tokom 11 dana, počevši od Ribadea, svratite u manastire i crkve i provedite noći u karakterističnim seoskim pansionima.

Cecilia Rodriguez, saradnica Forbesa

10 Top Hiking And Walking Trails In Europe, According To New Reports