Sila u ringu, meta van njega: Priča o Imane Khelif i njenom putu do Olimpijskog finala

featured image

8. aug 2024. 16:15

Nijedan sportista ni sportistkinja na ovogodišnjoj Olimpijadi u Parizu nisi bili dijelom tolikih rasprava kao što je to bio slučaj sa bokserkom Imane Khelif iz Alžira. Imane je tokom cijelog turnira briljirala u ringu, njeni udarci su bili snažni i to je možda i najveći problem, koji će dodatno podgrijati italijanska bokserka Angeline Carini koja je nakon samo 46 sekundi provedenih u ringu prekinula meč sa alžirskom bokserokom. Odbila se čak i rukovati s njom, da bi kasnije pred novinarima izjavila: “nikada nisam osjetila ovakav udarac.”

Zbog hiperandrogenizma, stanje koje karakterizira abnormalno visok nivo androgena u njenoj krvi, što dovodi do povišenog nivoa testosterona i prisustva XY hromozoma, na Olimpijadi se propitivao Imanein spol, tj. je li ona uopće žena?

U vruću temu uključila se i italijanska premijerka Giorgia Meloni čije riječi je citirao Guardian: “Mislim da sportašicama koje imaju muške gentske karakteristikee ne bi trebalo biti biti dopušteno da se takmiče u ženskim kategorijama sportova.” Italijanska premijerka čak je na svojim društvenim mrežama objavila sliku sa Carini na kojoj se vidi da je tješi.

Rođena je kao žena

Ono što su mnogi izgubili iz vida ili svjesno zanemarili, kada su se bavili temom Imane, je činjenica da je ona rođena kao žena, identificira se kao žena i cijeli život živi kao žena te se u boksu takmiči kao žena. Također, ona nije transrodna osoba, kroz pubertet nije proška kao muškarac niti je ikada mijenjala spol. U ličnim dokumentima i rodnom listu koji ovih dana medijima pokazuje i njen otac, piše da je ona osoba ženskog spola. Osim toga, Imane, tokom svoje bokserske karijere i nije toliko pobjeđivala. Prije šest godina, na svom prvom Međunarodnom takmičenju ona je izgubila čak pet od ukupno šest mečeva.

Na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021., kao jedna od prvih alžirskih olimpijskih bokserki, u prvoj borbi je pobijedila, da bi drugu izgubila.

Osim Imane, sporan je rodni identitet i kineske bokserke Lin Yu-Ting koja također nastupa na Olimpijadi i s kojom će Alžirka odmjeriti snage u finalu u Parizu. No, kako je uopće u fokus došao i kako je problematiziran njihov spol?

Imane Khelif u polufinalnom meču sa Janjaem Suwannapheng sa Thailanda, Foto: Aytac Unal / AFP / Profimedia

Prošle godine obje su diskvalificirane sa bokserskog takmičenja u Rusiji, što je predsjednik Međunarodne bokserske asocijacije (IBA) Umar Kremlev iz Rusije objasnio da je isključenje uslijedilo jer su i jedna i druga imale XY hromosome. U drugim objašnjenjima je navedeno da su bokserke imale “povišene” nivoe testosterona. Iako su Imane i Lin Yu tražile da im se dostave rezultati testova kao dokaz, to IBA nije učinila. Prema zapisniku IBA-e koji je dostupan na njenoj web stranici navodi se da je odluku o diskvalificiranju Khelife i Lin u početku donio isključivo glavni sekrtetar IBA-e i izvršni direktor, dok ga je, piše theconversation, Upravni odbor IBA-e tek naknadno ratificirao, uz zapisnik koji navodi da organizacija mora “uspostaviti jasnu proceduru o testiranju spola”.

“Šaljem poruku svim ljudima u svijetu da se drže olimpijskog duha i prisjete se Olimpijske povelje te da konačno prestanu sa zlostavljanjem svih takmičara jer to ima ogroman utjecaj na njih. To može uništiti ljude, može ubiti ljudski misli, duh i um”, rekla je Khelif.

IBU se vodi pravilima po kojima je potrebno sniziti nivo testosterona na ispod 10 nmol/L (nanomola po litri) te da je potrebna obavezna terapija od neprekinutih 12 mjeseci prije OI. Međunarodni olimpijski odbor (MOK) odbacio je rezultate testova koje je naručila IBA kao proizvoljne i nelegitimne, rekavši da nema razloga za njihovo provođenje.

MOK je 2019. godine zbog, kako prenosi theconversation, zabrinutosti u vezi načina na koji je upravljala, finansijske transparentnosti i integriteta njenih funkcionera, suspendirao IBA-u, kojoj je oduzeta uloga upravljačkog tijela, pa ona ove godine i ne organizora bokserske mečeve na Olimpijadi već to čini posebna jedinica koju je imenovao MOK).

Amar, otac Imane Khelif, sjedi sa svojom djecom i pokazuje sliku Imane kada je bila djevojčica, Foto: REUTERS/Ramzi Boudina

Poruka Imane

Medicinska struka jasno objašnjava da biološki pol određuju hromozomi, XX kad su žene u pitanju, a XY u slučaju muškaraca. Također, hormonski poremećaji su normalni, žene imaju testosteron kao što i muškarci imaju estrogen.

“Je li ona mogla mijenjati spol po šerijatskim zakonima, ne da sumnjam, nego to je nemoguće napraviti. Mislim da bi bila i kamenovana i ubijena”, rekao je za hrvatske medije Danijel Brkić, kineziolog i trener boksa, te dodao: “Ono što ja znam o Imane Khelif, koja nastupa u kategoriji do 66 kg, je to da je ona rođena kao žena. Dakle rođena je s vaginom, maternicom, rođena je s jajnicima. Prema odluci Olimpijskog odbora, ona može nastupati jer njen testosteron trenutno je na normalnom nivou.”

On se zapitao i: “Moramo zamisliti kako je samoj Imane. Zamislimo da imamo takvu kćerku. Kako bi se vi ponijeli?”

Medijski napisi o rodnom identitetu su toliko bili česti ovih dana, društvene mreže su “gorjele”, što je atmosfera koja je ostavila traga i na imane, koja se odlučila obratiti svima koji je prate, uz jasnu poruku:

“Šaljem poruku svim ljudima u svijetu da se drže olimpijskog duha i prisjete se Olimpijske povelje te da konačno prestanu sa zlostavljanjem svih takmičara jer to ima ogroman utjecaj na njih. To može uništiti ljude, može ubiti ljudski misli, duh i um”, rekla je Khelif.

Imane je rođena u maju 1999. godine u Aïn Sidi Aliju, malom alžirskom mjestu Laghouat, 400 kilometara južno od Alžira, i najmlađa je dijete u porodici. Njen otac Omar Khelif je zavarivač u naftnoj industriji, a majka domaćica.

Imane Khelif, Foto: Schreyer / imago sportfotodienst / Profimedia

Dok je odrastala, Imane je igrala nogomet s dječacima iz svog kraja, sanjajući da jednog dana bude nogometašica. No, umjesto na nogometni teren, život ju je odveo u ring, ponajviše i zbog konzervativne sredine koja je smatrala da je najvažnija sporedna stvar na svijetu ipak igra za muške glave. Od djevojčica se očekivalo da budu pri ruci u domaćinstvu. Oca je nagovorila da joj dopusti da se bavi sportom, te on danas s ponosom priča o svojoj kćerki dok je gleda kako brani boje Alžira na Olimpijadi, te poručuje kako je ona njihovoj porodici svojim nastupima i rezultatima donijela čast.

Poput i mnogih drugih sportskih priča i Imaneina je imala skromne početke. Teretana u kojoj je trenirala bila je udaljena deset kilometara od njenog mjesta, a kako porodica nije imala novca za razbacivanje, da bi kupila autobusku kartu i finasirala svoje treninge Imane je prodavala staro željezo za recikliranje, a njena majka kus-kus.

Ambasadorica UNICEF-a

Sreća će joj se osmijehnuti kada njena porodica odluči da se preseli u Tiaret u sjeverozapadnom Alžiru. Veliki grad, velike i mogućnosti, Imanein talent će primijetiti profesori fizičkog, kao i lokalni bokserski klub.

Da Tiaret ima moć da proizvede bokserske šampione, nije dokaz samo Imane, već i Moulay Mehdi Sahraoui, prvak Sjeverne Afrike koji je tokom bokserske karijere nastupio u čak 35 borbi, uključujući šest remija i devet poraza.

Imane je nastavila svoje obrazovanje i obuku u Alžiru, gdje se pridružila Institutu za sportsku nauku i tehnologiju u Aïn Benianu. 

U njenoj biografiji navodi se kako se počela baviti boksom nakon gledanja ovog sporta na Olimpijskim igrama u Riju 2016. Nen idol je Muhammad Ali, bivši neprikosnoveni svjetski prvak u teškoj kategoriji, olimpijski prvak 1960. (poluteška), zvan ‘Najveći’ i smatran jednom od najznačajnijih sportskih ličnosti 20. stoljeća. Imane je i ambasadorica UNICEF-a i uzor mladima u Alžiru da slijede svoje snove i nikada ne odustaju od njih. U petak (9. augusta) će na stadionu Roland Garros u 22.51 po pariskom vremenu igrati meč za zlatnu medalju na Olimpijadi.